На окупованій ЗАЕС планують перевести у стан «гарячого зупину» один з енергоблоків — МАГАТЕ

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції готуються знову перевести енергоблок №4 в стан «гарячий зупин».

Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі 29 вересня.

Зазначається, що окупаційна адміністрація збирається використовувати реакторний блок №4 для виробництва пари, щоб виконувати «різноманітні функції з безпеки на об’єкті після ремонту».

Після цього на ЗАЕС планують повернути у стан «холодного зупину» енергоблок №6.

У МАГАТЕ зазначили, що окупаційна адміністрація станції робить це всупереч розпорядженню Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯР) щодо переведення всіх шести енергоблоків у стан «холодний зупин».

Крім того, МАГАТЕ «наполегливо заохочує» окуповану ЗАЕС знайти альтернативне джерело виробництва пари, щоб задовольнити потреби станції, зокрема для перероблення рідких радіоактивних відходів, і дозволити підтримувати всі шість реакторів у «холодному» стані.

Експерти МАГАТЕ цього тижня (25 вересня — 1 жовтня) повідомили, що ЗАЕС замовила обладнання, необхідне для вироблення достатньої кількості пари. Встановлення цього обладнання очікується в першій половині наступного року.

Ще про ситуацію на ЗАЕС

Цього тижня експерти МАГАТЕ відвідали головні диспетчерські пункти та навчальний центр станції.

У межах обходу минулого тижня (18-24 вересня) експерти відвідали машинний зал енергоблока №6, не помітивши там військової техніки. Під час обходу периметра майданчика команда зауважила, що деякі міни, які раніше спостерігали експерти, зникли, а на внутрішніх огорожах проводилися якісь роботи.

У МАГАТЕ також кажуть, що вони продовжують просити окупантів надати доступ до всіх шести турбінних залів, аби переконатися, чи немає там небезпечних матеріалів і обладнання. Поки цей запит не схвалено.

Експерти МАГАТЕ також продовжують вимагати в окупантів доступу до дахів реакторних корпусів 1, 2, 5 і 6, який вони очікували отримати ще минулого місяця.

Щодо ситуації з водою на майданчику, який використовують для охолодження реактора, експерти МАГАТЕ повідомили, що на ЗАЕС завершили буріння ще однієї свердловини з підземними водами.

Загальна кількість нових свердловин становить 11 штук, які подають приблизно 250 кубометрів води на годину, що, як стверджують окупанти, буде достатнім для підтримки рівня всіх 12 спринклерних ставків-охолоджувачів.


Холодний» і «гарячий» зупин — у чому різниця?

«Холодний зупин» — безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.

У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (близько 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.