Новообраний президент Литви Ґітанас Науседа, Вільнюс, Литва, 26 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/Valda Kalnina

На тлі того, що здається нескінченним виборчим циклом в Україні, Литва — стійка прихильниця України — теж щойно обрала нового президента. Згідно з підрахунками майже 99% бюлетенів, колишній головний економіст шведського банку SEB Ґітанас Науседа здобув впевнену перемогу над своєю суперницею Інґрідою Шимоніте.

Науседа отримав майже 66% голосів. Водночас колишня литовська міністерка фінансів вдвічі менше — близько 33%, йдеться на сайті Вищої виборчої комісії Литви.

Ґітанас Науседа посяде президентське крісло після Далі Грибаускайте, яка перебувала на посаді 10 років — упродовж двох п’ятирічних термінів. Це максимум, який дозволений у Литві.

Президентство Грибаускайте було до вподоби більшості українців після того, як литовська політикиня неодноразово заявляла про свою підтримку територіальної цілісності України після незаконної анексії Криму й початку війни в Донецькій та Луганській областях України. Грибаускайте, як відомо, називала Росію «терористичною державою».

Науседа вважається більш прагматичним. Під час президентської кампанії він запропонував Литві пом’якшити свою риторику щодо східного сусіда, виступаючи на Литовському суспільному телебаченні — однак, не змінюючи загальної позиції Литви щодо ситуації в Україні.

Науседа також раніше зазначав, що Литва повинна розвинути як економічні, так і культурні зв’язки з Росією, аби поліпшити імідж країни з боку росіян, які «симпатизують» Литві.

Посилаючись на риторику Грибаускайте, Науседа казав, що, називаючи Росію «терористичною» або «мафіозною державою», Литва лиш працює на користь російської пропаганди, і водночас негативно впливає на думку простих росіян про Литву. Однак Науседа називає військовий конфлікт в Україні головним питанням у відносинах Литви з Росією.

Він вважає, що офіційний візит до Москви — аналогічний до того, який здійснила президентка Естонії у квітні й провела перемовини з президентом Росії Володимиром Путіним, — був би «малоймовірним».

У день виборів Науседа заявив, що жодних суттєвих змін у відносинах Литви з Москвою не відбудеться, доки Росія не змінить свою риторику й дії щодо України.

Литовські політичні експерти майже єдині у думці про те, що не повинно бути жодних значних зрушень у зовнішній політиці країни, особливо щодо України, коли новий президент вступить у свої повноваження.

Кестутіс Ґірніус, політолог Інституту міжнародних відносин Вільнюсського університету, у матеріалі для новинного сайту Delfi назвав Науседу найбільш зібраним з усіх кандидатів у першому турі. Таким чином, риторика Литви може стати більш дипломатичною, але його підтримка сувернітету України має залишатися незмінною, зазначив експерт.

Упродовж виборчої кампанії Науседа підкреслював, що він зосередиться на розвитку хороших відносин між Литвою та Польщею (його перший офіційний візит заплановано до Варшави), а також на відносинах зі скандинавськими країнами.

Колишній економіст також висловився за поліпшення зв’язків Литви з усіма іншими державами Європейського союзу. Науседа також зауважив, що він не підтримує перенесення Сполученими Штатами свого посольства з Тель-Авіва до Єрусалима.

Науседа досягнув успіху у кожному виборчому регіоні Литви, включно зі столицею Вільнюсом та другим найбільшим містом Каунасом: обидва вважалися осередками підтримки Шимоніте.

Автор: Дзюгас Купревічус
Поділитись: