На Шрі-Ланці помилували колишнього депутата, якого визнали винним в убивстві опонента. Правозахисники обурені

Колишній депутат парламенту Шрі-Лінки Думінід Сілва (в центрі) йде в супроводі поліцейських після оголошення вироку у справі про вбивство політика-конкурента. Коломбо, Шрі-Ланка, 8 вересня 2016 року
Колишній депутат парламенту Шрі-Лінки Думінід Сілва (в центрі) йде в супроводі поліцейських після оголошення вироку у справі про вбивство політика-конкурента. Коломбо, Шрі-Ланка, 8 вересня 2016 рокуEranga Jayawardena / AP

Президент Шрі—Ланки Готабая Раджапакса підписав указ про помилування 94 в'язнів, зокрема й колишнього депутата Думініда Сілву, якого разом із чотирма поплічниками засудили до смертної кари за вбивство політика—конкурента і трьох його прихильників.

Про це повідомляє BBC.

У жовтні 2011 року Сілва разом із чотирма людьми застрелив Бхаратру Лакшмана Премачандру і трьох його прихильників під час місцевих виборів у найбільшому місті Шрі-Ланки Коломбо. І Сілва, і Премачандра входили до однієї й тієї самої — на той час владної — партії країни.

У 2016 році суд визнав Сілву та його поплічників винним в убивстві й засудив до смертної кари. Місцеві ЗМІ тоді повідомляли, що суддя у справі нібито хотів виправдати Сілву — той вважається наближеним до президента Раджапакса.

Хай там що, у 2018 році Верховний суд Шрі-Ланки підтвердив вирок у справі про вбивство Премачандри. Але виконати його так і не встигли — 24 червня Раджапакса оприлюднив указ про помилування, де було й прізвище Сілви та чотирьох його поплічників.

На це рішення негативно відреагували правозахисники — як місцеві, так і міжнародні.

«Воно [помилування] показує повну зневагу з боку виконавчої влади до верховенства права, юридичного процесу й підзвітності громадськості», — розповіла BBC правозахисниця з Коломбо Амбіка Саткунантан.

«На Шрі-Ланці є проблема з відповідальністю за злочини. Навіть у тих нечисленних випадках, де її вдається досягти, бачимо, як результат підривається таким от помилуванням», — говорить виданню Рорі Манґовен, керівник бюро у справа Азійсько-Тихоокеанських країн Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Як зазначає BBC, це не перший випадок, коли президент Шрі-Ланки застосовує помилування щодо злочинців.

У березні 2020 року Раджапакс звільнив від відповідальності солдата Суніла Ратнаяке, який у 2000 році вбив вісьмох тамілів — етнічної меншини в країні, чиє угруповання «Тамільські тигри» до 2009 року вело війну проти центрального уряду.

Вирок Ратнаяке був єдиним вироком у справах про вбивство цивільних шрі-ланкійськими солдатами під час громадянської війни. Тоді ООН назвала помилування солдата «публічною образою жертв».