На великому адронному колайдері вперше прискорили іонізовані атоми
Великий адронний колайдер вперше прискорив іонізовані атоми— ядра свинцю, пов’язані зодним електроном. Вченим вдалося протримати пучок атомів всередині прискорювача 40годин. Доцього колайдер працював тільки зчастинками— протонами, ядрами ксенону іядрами свинцю.
Великий адронний колайдер вперше прискорив іонізовані атоми — ядра свинцю, пов’язані з одним електроном. Вченим вдалося протримати пучок атомів всередині прискорювача 40 годин. До цього колайдер працював тільки з частинками — протонами, ядрами ксенону і ядрами свинцю.
Про це повідомляє Європейська організація з ядерних досліджень ЦЕРН.
Дотепер на Великому адронному колайдері (ВАК) можна було розганяти тільки пучки заряджених частинок, зазвичай протонів. Прискорювач надавав їм велику енергію (порядку десяти тераелектронвольт), після чого вони стикалися, а вчені спостерігали та вивчали народження нових частинок-осколків.
Утім дослідникам вдалося використати в ролі такої частинки іонізований атом — ядро свинцю, пов’язане з одним електроном. Звичайно, такі «атоми» сильно відрізняються від звичайних, електронейтральних атомів свинцю, які містять 82 електрони.
Проте, навіть такий «атом» утримати цілими під час прискорення дуже складно — щоб розігнати частку, необхідно надати їй велику кількість енергії, яка легко може відірвати електрон від ядра і зруйнувати атом.
Дослідникам вдалося розігнати 6 груп іонізованих атомів до відносно високих енергій та утримати їх у такому стані близько 40 годин. Це виявилося навіть більше, ніж передбачали теоретичні розрахунки. Наразі вчені думають, чи можна оптимізувати установку у такій спосіб, щоб залишити тривалість утримання на досягнутому рівні при збільшенні потужності пучка.
Вчені сподіваються, що в майбутньому досліди з атомами дозволять перетворити БАК в «гамма-фабрику» — джерело фотонів з дуже високими енергіями. У свою чергу, високоенергетичні фотони перетворюватимуться на частинки звичайної та темної матерії, і з їх допомогою можна буде перевірити деякі теоретичні моделі.
Нагадаємо, у Швейцарії розпочали модифікацію Великого адронного колайдера.
- Поділитися: