Запаморочення від успіху: на виборах у парламент всю владу отримав революційний прем'єр Пашинян

Нікол Пашинян на виборчій дільниці в Єревані, Вірменія, 9 грудня 2018 року
Нікол Пашинян на виборчій дільниці в Єревані, Вірменія, 9 грудня 2018 рокуEPA-EFE/VAHRAM BAGHDASARYAN

70% голосів отримав на парламентських виборах блок вірменського лідера Оксамитової революції Нікола Пашиняна. Колишня правляча Республіканська партія в парламент навіть не пройшла. Попри це, явка на виборах була неочікувано низькою. Що означають ці вибори і чого очікувати далі — в матеріалі Громадського.

Колосальний відрив

«Партія, яка на виборах набрала 7%, не може говорити від імені народу!» — з такими словами в квітні колишній прем’єр Вірменії Серж Саргян покинув переговори із тоді ще лідером революції Ніколом Пашиняном. Наступного дня Саргсян подав у відставку, через два тижні Пашиняна обрали прем’єром. Ще через вісім місяців його партія набирає на виборах понад 70%, а партія Саргсяна не проходить у парламент узагалі.

Блок Нікола Пашиняна «Мій крок» опинився попереду з колосальним відривом. Він здобув 70,43% голосів. Далі — партія олігарха Гагіка Царукяна «Квітуча Вірменія» із 8.27%, на третьому — партія колишнього партнера Пашиняна Едмона Марукяна «Світла Вірменія» з 6,37% голосів.

Інші 9 партій не здолали прохідного бар'єру: 5% голосів для партій і 7% для блоків. Республіканська партія, яка була при владі останні 20 років, набрала 4,7%. На минулих виборах її результат був 49%.

У Вірменії ніхто, навіть республіканці, не сумнівалися у тому, що Пашинян буде першим. Питання було лише в тому, скільки відсотків набере його партія. І вона здобула більше, ніж прогнозували — за опитуваннями, «Мій крок» набирав 67%.

Мабуть, найбільшою інтригою було — чи потрапить до парламенту Республіканська партія, проти якої вийшли люди навесні цього року. Не потрапила. Після оприлюднення перших результатів Нікол Пашинян заявив: «Якщо б у Вірменії в останні 18 років відбувались прозорі вибори, то республіканці ніколи б не набрали більше 5%».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Моя нова Вірменія: боротьба з корупцією. Виклик прийнято

Низька явка

Попри це, вибори відзначились низькою явкою. 48,6% проти майже 61% на торішніх виборах. Уряд очікував більшої активності виборців — і коли посеред дня з’ясувалося, що вірмени не спішать стояти в чергах на дільницях, сам Пашинян і міністри його уряду почали закликати людей у Facebook прийти і проголосувати.

Низьку явку можна пояснити декількома факторами. Сам Пашинян пов’язав це з тим, що на всіх попередніх виборах високу присутність людей забезпечували завдяки махінаціям. Правляча Республіканська партія активно використовувала адмінресурс і просто звозила людей, здебільшого пенсіонерів, на вибори. Цьогоріч, згідно зі звітами спостерігачів та поліції, такого не було. Багато старших людей залишилися вдома.

Інший фактор, який також не треба ігнорувати — проста впевненість людей у перемозі Пашиняна. Ризиків реваншу колишньої влади практично не було, а відтак — і причин хвилюватися через результати виборів. Люди, які виходили на вулиці за зміну влади у квітні, в грудні проігнорували вибори.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Або ми використаємо цю можливість, або втратимо все»: нова Вірменія за лаштунками революції

Жінка тримає свій бюллетень на виборчій дільниці в Єревані, Вірменія, 9 грудня 2018 рокуEPA-EFE/VAHRAM BAGHDASARYAN

Парламент без опозиції

Отже, тепер абсолютну більшість із величезною перевагою здобуває блок Пашиняна. Понад 70% — такий результат безпрецедентний для Вірменії. І саме це відкриває ще одну важливу деталь. В конституції країни прописано, що в разі домінування однієї партії, частка опозиції в парламенті має складати не менше 30%.

Однак дві інші партії — «Квітуча Вірменія» та «Світла Вірменія», які здобули місця, цих 30% не мають, адже вибороли близько 8% і 6% відповідно. Відтак, кількість депутатських місць збільшать — зі 105 до орієнтовно 132 (точну кількість ще підрахують) і розподілять між опозиційними партіями. Вірменський закон це дозволяє робити.

Утім, ці дві партії складно назвати опозиційними. «Квітуча Вірменія» Гагіка Царукяна неодноразово висловлювала підтримку Ніколу Пашиняну, а депутати «Світлої Вірменії», хоч і оголосили, що займатимуть протилежну позицію, раніше взагалі були його соратниками — в попередньому парламенті вони входили в одну фракцію.

Справжньою опозицією, хоч і нечисельною, могла б стати Республіканська партія. Однак за іронією долі, цього не сталося. Раніше її депутати, які мали в парламенті більшість, не підтримали зміни до виборчого законодавства. Нікол Пашинян наполягав на зменшенні прохідного бар’єру з 5 до 2 відсотків. Якби республіканці проголосували «за», то на цих виборах отримали б місця у парламенті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ На Арараті зійшов сніг: що змінилося у Вірменії за три місяці нової влади

Нікол Пашинян на виборчій дільниці в Єревані, Вірменія, 9 грудня 2018 рокуEPA-EFE/VAHRAM BAGHDASARYAN

Довіра і ризики

Далі все просто. У Вірменії обрали новий парламент, тож основна вимога революції — очистити систему — виконана. Після цього депутати обирають нового прем'єр-міністра, в він призначає уряд. Уже цілком очевидно, що ним залишиться Нікол Пашинян. Після цього він зможе приступити до втілення реальних реформ, які обіцяв провести своїм виборцям.

Утім, сам Пашинян каже, що революцію не завершено.

«Революція завершиться тоді, коди нам вдасться досягти всіх поставлених протягом революції цілей. Одна з них — зробити Вірменію економічно розвинутою країною», — заявив він на брифінгу після голосування.

Що означає розклад сил у парламенті? З одного боку, вірменський парламент буде консолідований — адже усі три партії здебільшого поділяють бачення головних проблем. З іншого — по суті вся влада опиняється в руках партії Пашиняна і стає одноосібною. В таких умовах дуже легко отримати «запаморочення від успіху» і почати зловживати своїми повноваженнями.

Хоча сам Пашинян неодноразово заявляв, що ніколи не буде чіплятись за владу, і якщо вірмени вирішать, що його уряд більше не повинен керувати країною — він піде. Тож ситуація, в якій опинився політик — своєрідний тест для нього, як і великий кредит довіри від народу.