«Проти корупції та бідності» — так звучали основні вимоги вірмен протягом революції навесні 2018-го. Революція перемогла, влада змінилася. Новообраний лідер країни Нікол Пашинян оголосив війну корупції. Ми приїхали у Єреван, щоб зрозуміти, як змінилась ситуація після революційних подій.

Вчора

«Ось там — найдорожчий будинок у Вірменії», — журналістка Діана Газарян показує на розкішний маєток із зеленим дахом. Дівчина приводить нас на пагорб у центрі Єревана. Колись тут був міський сад, тепер — район із елітними маєтками. Звичайні вірмени сюди навіть не заходять.

«Це таке собі містечко корупції. Всі будинки тут належать нашим можновладцям, які так чи інакше пов’язані із колишньою правлячою партією, Республіканською».

Цей район виріс в останні 10 років, протягом правління попереднього президента Сержа Саргсяна. Його скинули під час революції — тепер прийшов час боротись із наслідками його президентства. І Діана Газарян — одна із тих, хто завжди тримає руку на пульсі вірменської корупції. Вже два роки вона працює у виданні HETQ, з вірменської — «Слід». Редакція фокусується саме на розслідуваннях.

«Ще зі школи я любила все, що пов’язано з чиновниками. Мої однокласники жартували, що я люблю рахувати гроші можновладців, — сміється журналістка. — Але це просто було цікаво для мене. І зараз мені найбільше подобається працювати з темами, які стосуються чиновників або їхніх сімей. Вся корупція — там. Вона пов’язана з ними і їхніми родичами».

Зараз Діана займається розслідуванням незадекларованих будинків колишніх можновладців. І місце, де ми стоїмо, — справжній клондайк для цього.

«Бачите цей дім? Це власність нашого екс-прем’єра, Овіка Абраамяна. Він виглядає, як будівля вірменського парламенту, це маленька його копія. З різницею в тому, що на фасаді є великі ініціали — О.А.».

Журналістка Діана Газарян, Єреван, Вірменія, 20 серпня 2018 року
Фото:

Олександр Кохан/Громадське

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Або ми використаємо цю можливість, або втратимо все»: нова Вірменія за лаштунками революції

В останні десять років корупція у Вірменії сягнула неймовірних масштабів. Принаймні, про це в один голос говорять усі вірмени — і ототожнюють її передусім з Республіканською партією. Зрештою, саме через корупцію люди так негативно ставилисz до попередньої влади. І саме корупція призвела до Оксамитової революції.

«Ми постійно робили якісь скандальні розслідування про можновладців, й інколи доводилось переживати про свою власну безпеку», — згадує Ліана Саядян, заступниця головреда HETQ.

«Були випадки, коли нас залякували — і мене особисто теж. А електронні листи з погрозами приходили постійно — ми вже до них звикли. Допоки в 2008 році на нашого головного редактора не напали. Ввечері, коли стемніло, він виходив із офісу, і його сильно побили троє людей. Після цього він лежав у лікарні із серйозними травмами голови», — розповідає журналістка.

«Поліція знайшла лише одного нападника, був суд, але він нічим не закінчився: слідчі не знайшли жодних мотивів підозрюваного. Після цього редактор почав власне розслідування свого нападу й отримав докази, що цей хлопець пов’язаний із колишнім міністром екології. Перед цим ми опублікували низку гучних статей про його незаконне збагачення. Дивний збіг, чи не так?»

Однак, ті публікації журналістів, що стосувалися влади, поліція просто ігнорувала. 

«Наведу один приклад, — веде далі Ліана Саядян, — У 2010 році ми опублікували гучне розслідування про тодішнього прем’єр-міністра, який був замішаний в офшорному скандалі. Замість того, щоб подати у відставку, він залишився на своєму посту декілька місяців, а після цього його призначили послом Вірменії в США».

— Це, мабуть, демотивує.

— Ні, я б так не сказала. Від цього стає сумно, але ентузіазм не зменшується. Ми завжди вірили, що в один день це все зміниться. Це не могло тривати вічно.

Оглядовий майданчик у Єревані, Вірменія, 20 серпня 2018 року
Фото:

Олександр Кохан/Громадське

Сьогодні

Надія на зміни прийшла на початку травня цього року, коли внаслідок революції попередній уряд пішов у відставку. Новий прем’єр Нікол Пашинян разом зі своєю командою оголосили війну корупції — на всіх рівнях. Починаючи від заправки, закінчуючи урядом. Першим ділом нова влада змусила великі супермаркети і торгові мережі справно видавати покупцям чеки. Раніше цього багато хто не робив, щоб уникнути сплати податків, і від цього страждав бюджет держави. «Зараз уже всі видають чеки добровільно», — каже Ліана Саядян.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ На Арараті зійшов сніг: що змінилося у Вірменії за три місяці нової влади

Змінився і формат співпраці з владою. «Якщо раніше від можновладців ми могли очікувати лише погрози, а в кращому випадку — просто ігнорування, то тепер урядовці навіть звертаються до нас, щоб ми допомогли їм у розслідуванні корупції. За всі ці роки в нас є багато напрацювань, які зараз можуть бути дуже корисними. Втім, це не означає, що ми перестаємо бути watchdogs — «сторожовими псами». Якщо у нас виникнуть якісь підозри щодо нової влади, ми також будемо це розслідувати».

Крім цього, робота журналістів поки ніяк не змінилася.

Водночас, за словами Ліани Саядян, зміни відчутні в самому суспільстві, серед звичайних вірмен. «Мешканці країни і громадяни стали вільнішими. Раніше, коли вони побачили корупцію, чи хтось у них вимагав грошей — вони б про це промовчали. Або спокійно дали хабаря, бо так усі роблять. А зараз люди про це говорять вголос, навіть ідуть в поліцію із заявами».

Заступниця головреда HETQ Ліана Саядян, Єреван, Вірменія, 20 серпня 2018 року
Фото:

Олександр Кохан/Громадське

Люстрації правоохоронців, до речі, не було. Змінили тільки керівництво, а звичайні слідчі чи полісмени залишились на своїх місцях. Утім, є такі, що пішли самі — не були задоволені новими порядками. Здебільшого це офіцери дорожньої поліції — зарплати там маленькі, тож часто інспектори компенсували це хабарями. Тепер, коли за цим стежать, бути ДАІшником у Вірменії стало невигідно. Дехто з них просто звільнився і пішов працювати таксистом — тепер там можна заробити більше.

Щодо боротьби з корупцією на вищих рівнях, то в останні місяці у Вірменії відбулася низка гучних затримань. Однак, жодне з них не закінчилося судом. Декого з підозрюваних — як це було в Україні, спочатку затримали, а потім відпустили.

Ліана Саядян розмірковує: «Пашинян, мені здається, не може зразу боротися зі всіма олігархами. Та й не хоче, бо багато з них мають великий бізнес, який дає робочі місця й приносить гроші в бюджет. Але мені здається, що їм сказали: відтепер ви маєте працювати чесно. Платити податки, як належить. Їх не рухали, але дали зрозуміти, що тепер змінилися правила».

Одна з найгучніших справ за цей час — арешт другого президента Роберта Кочаряна, якого підозрюють в придушенні мітингу в 2008-му, внаслідок якого загинуло 10 людей, а ще декілька сотень були поранені. Десять років справу не розслідували. Аж дотепер. Однак після критики Кремля — там це назвали політичною вендеттою, Роберту Кочаряну змінили запобіжний захід і відпустили. Після цього він заявив про переслідування й оголосив, що повертається у велику політику.

«Для простих людей ці новини стали справжнім жахом! — каже журналістка. «Коли ми про це почули, то вирішили розпочати розслідування. Раніше Кочарян запевняв, що всі свої 4 мільярди доларів він заробив чесно. Що ж, ми спробуємо довести колишньому президенту, що він бреше. Виклик прийнято!»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Моя нова Вірменія: на межі з війною

Завтра

Основні зміни й рішучі кроки від нової влади у Вірменії очікують після парламентських виборів — коли в країні буде сформований стабільний уряд. Більшість тут вірить у те, що Ніколу Пашиняну вдасться довести почате до кінця.

Однак варто розуміти: Вірменія зараз переживає буремніі часи. Система лише починає трансформуватися, і невідомо, якими будуть остаточні зміни. Люстрації не відбулось, нових антикорупційних відомств поки також не створено. І чи вдасться Ніколу Пашиняну подолати закоренілу корупцію в довгостроковій перспективі — залишається відкритим питанням. Діана Газарян сподівається, що довготривалі зміни таки відбудуться.

«Не знаю, скільки часу знадобиться новій владі, аби подолати корупцію, але я бачу, що в них є воля до того, аби змінити ситуацію і просувати антикорупційні проекти. Все в їхніх руках. Вони можуть зробити все, що захочуть. В них є всі дані, всі документи, вони знають, де корупція».

Журналістка кидає погляд на панораму Єревана, яка відкривається з «містечка корупції». Це, мабуть, найкращий вид у цілій столиці.

«Але не треба розслаблятися. Я думаю, час покаже, чи принесли їхні обіцянки результат. Ми за цим будемо уважно стежити».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 100 днів прем'єра Вірменії Пашиняна: перемога з присмаком зради

Поділитись: