Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що детективи НАБУ відкрили кримінальне провадження проти співробітників Генпрокуратури за незаконне викрадення і тортури. Це сталося після того, як працівників Бюро одинадцять годин протримали в приміщенні ГПУ і, за словами Ситника, здійснювали проти них незаконний фізичний і психологічний вплив з «елементами катувань».

Напередодні офіцери управління «К» Служби безпеки України прийшли до будинку заступниці начальника одного з відділів НАБУ і вручили їй протокол про адміністративне порушення. В СБУ заявили, що ця особа була «викрита на корупції». Як з'ясувалось, співробітниця НАБУ провела три лекції і отримала за них гроші. Ситник сказав, що Бюро розцінює ці дії «як тиск з боку Служби безпеки».

Громадське розібралося, чому Антикорупційне бюро зараз фактично перебуває на порозі міжвідомчої війни з Генпрокуратурою та СБУ, і які наслідки це матиме.

Про відкритий конфлікт між НАБУ та ГПУ стало відомо 5 серпня, коли представники Генеральної прокуратури прийшли до офісу Бюро для проведення обшуків. Очолював посланців з ГПУ Дмитро Сус із департаменту особливо важливих економічних справ. Керівництво НАБУ відмовилося пускати прокурорів і навіть залучило власний спецназ. Як заявили в Бюро — «для уникнення провокацій».

Однак, прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган пізніше написала у Facebook, що слідчі ГПУ все ж вилучили певну частину документів. Предметом конфлікту стали матеріали, які стосувалися проведення негласних слідчих дій, зокрема – прослуховування телефонів.

Слідчі ГПУ намагаються провести обшуки в офісі НАБУ. Скріншот з відео

«Обшук відбувався за фактом нібито незаконного прослуховування фігурантів у «справі цукрового прокурора» (заступника прокурора Київської області Олександра Колесника, його підозрюють у махінаціях з цукром на суму в 300 млн гривень – ред.)», – заявив Ситник.

Прес-секретар НАБУ Світлана Оліфіра пізніше підтвердила Громадському, що «представники Генпрокуратури отримали документи від НАБУ, якими підтверджується законність дій детективів бюро щодо отримання інформації із каналів зв’язку». Вона також нагадала, що детективи отримують негласну інформацію із каналів зв’язку виключно за допомогою ресурсів Служби безпеки України.

Водночас «Українська правда» наводить слова високопоставленого співрозмовника ГПУ, який стверджує, що причиною для обшуків було прослуховування телефонів із корисливою метою:

«Колишній прокурор з Полтавщини став детективом НАБУ. І вирішив послухати телефон хорватського бізнесмена, який працює на Полтавщині. Але Ситник усіх звечора зібрав і наказав все підчистити. В результаті вони дали нам порожній диск. Наївні», – запевнив високопоставлений співрозмовник у ГПУ, передає «Українська правда».

Зараз у НАБУ немає законних повноважень для прослуховування телефонів посадовців, тому вони співпрацюють у цьому питанні з СБУ. Самі ж детективи Бюро очікують ухвалення Верховною Радою законопроекту, який дає НАБУ автономію в питанні прослуховування.

Заключне слово в історії про обшуки в НАБУ сказав генеральний прокурор Юрій Луценко:

«Версій про винного декілька – або це співробітник СБУ, який невірно надав інформацію про телефони підозрюваного детективу, або це детектив, який не припинив прослуховування сторонньої особи. Або обидва разом, — написав Луценко ввечері 5 серпня у Facebook. Він запевнив, що Ситника попередили про обшуки в НАБУ заздалегідь. — Жодна структура не повинна бути недоторканною для перевірок. Не варто штучно створювати ворогів серед партнерів», – підсумував Луценко.

Однак, 8 серпня, через три дні після обшуків у НАБУ, генпрокурор трохи змінив риторику. За його словами, у справі про «незаконне прослуховування» найбільше запитань до працівників Служби безпеки України:

«Необхідні матеріали і речові докази, які призведуть до висновку, хто порушив законодавство у справі про незаконне прослуховування. Найбільше запитань до працівників СБУ», – уточнив Луценко.

11 серпня відбулася спільна прес-конференція директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника і голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Ключовою темою розмови із журналістами, звісно, було питання обшуків в офісі Бюро.

Ситник анонсував, що в найближчий час, за його інформацією, готується «піар-кампанія» із дискредитації НАБУ і Антикорупційної прокуратури: 

«Приблизно в кінці вересня — на початку жовтня буде проведена піар-кампанія з дискредитації наших антикорупційних органів, тобто це стосується і Антикорупційного бюро, і антикорупційної прокуратури, і це якраз і буде основною тезою цієї кампанії – відсутність компенсованого збитку», — наголосив Ситник.

Також директор НАБУ вперше публічно визнав, що існують певні ознаки наявності конфлікту антикорупційних органів з Генеральною прокуратурою України: 

«Наша робота викликає все більший супротив, в тому числі, від інших правоохоронних органів»,  — сказав Ситник.

Активна фаза конфлікту продовжилася 12 серпня. Начальник департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури Володимир Гуцуляк повідомив про побиття спецназом Національного антикорупційного бюро трьох співробітників прокуратури. Це сталося у той час, коли слідчі ГПУ виявили квартиру, в якій працівники НАБУ здійснювали спостереження за посадовцями Генпрокуратури.

Конфлікт між прокурорами Генпрокуратури і спецназом НАБУ

«Слідчими Генеральної прокуратури виявлений стаціонарний пост спостереження за адресою вул. Симона Петлюри, 7/9… Після спроб з'ясування належності даних осіб на місце події прибув спецназ НАБУ, який перешкоджає фіксації даного факту», — сказав співрозмовник «Української правди».

Квартира, у якій НАБУ проводило стеження за посадовцями ГПУ

У НАБУ назвали цей інцидент «позаштатною робочою ситуацією» і попросили дати час для встановлення всіх обставин інциденту.

Пізніше, 15 серпня, директор НАБУ Ситник розповів про цей конфлікт за версією Бюро: 

«ГПУ затримала двох «технічних» працівників, які проводили негласні слідчі дії. Також були заблоковані двоє детективів НАБУ у під'їзді житлового будинку. Луценко надав вказівку звільнити від блокування працівників НАБУ. В той же час представники ГПУ протримали працівників НАБУ протягом одинадцяти годин. Є факти того, що проти них застосовувався фізичний і психологічний вплив», – сказав директор НАБУ. Він уточнив, що прокурори проводили допит працівників НАБУ «з елементами катувань».

Ситник стверджує, що конфлікт спричинили саме працівники департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки ГПУ: 

«Мали місце дії щодо захисту інтересів представників ГПУ у сфері економічних розслідувань. Саме ці працівники намагалися перешкодити негласним слідчим діям НАБУ, використовуючи свої посади. Вони підозрюються у вчиненні незаконних, у тому числі, насильницьких дій, – стверджує Ситник. Директор НАБУ додав, що фігурантами конфлікту також були силовики управління «К» Служби безпеки України. — Незважаючи на супротив працівників ГПУ та департаменту «К» СБУ, наші працівники були повернуті в НАБУ», — зазначив Ситник.

Він вкотре спробував переконати журналістів, що конфлікт між його відомством і Генеральною прокуратурою України — це не війна: 

«Ніякої війни між Генеральною прокуратурою України і Національним антикорупційним бюро, а також особисто між мною і генеральним прокурором України Луценком Юрієм Віталійовичем немає», – сказав він.

Також Ситник анонсував, що найближчими днями він зустрінеться із Луценком особисто. Цю інформацію підтвердила і речниця генпрокурора Лариса Сарган. Зустріч має відбутися 17 серпня, коли Луценко повернеться з Ізраїлю, де він зараз перебуває з робочим візитом.

Поділитись: