НАБУ затримало банкіра Володимира Яценка. Що ми знаємо про нього з книги про «ПриватБанк»

22 лютого детективи НАБУ затримали в аеропорту «Бориспіль» Володимира Яценка — одного з засновників проєкту Monobank, колишнього міноритарного акціонера та топменеджера «ПриватБанку».
Щоб врятувати найбільший приватний банк від банкрутства, у грудні 2016 року український уряд випустив боргові папери на 155 мільярдів гривень. Цими грошима закрили діру в капіталі банку.
Досі ніхто не був покараний за виведення грошей з фінансової установи. Лише через п’ять років у цій справі з’явився перший підозрюваний — Володимир Яценко.
51-річний Яценко був одним з перших заступників голови правління банку до його націоналізації у 2016 році, відповідав за кредитування корпоративних клієнтів, VIP-клієнтів, раніше — за колекторську службу та валютні операції.
Ось як про нього згадують автори книги «Приватна історія: злет і падіння найбільшого приватного банку України» Андрій Яніцький та Ґрехем Стек.
Один з перших приватівців у 1992-му
Від початку Сергій Тігіпко (тодішній голова правління — hromadske) думав, що в банку працюватиме максимум сорок людей. Тому, крім пристойних — удвічі-втричі вищих, ніж на заводі, — зарплат, співробітників годували комплексними обідами. Харчувалися в кафе Будинку просвіти у парку імені Чкалова (зараз парк імені Лазаря Глоби) — за два кілометри від офісу банку. В один і той самий час десятки співробітників приходили до кафе, де завчасно були накриті столи. Але невдовзі приватівців стало так багато, що годувати всіх обідами вже не виходило фізично, і обіди скасували.
Проблем із кадрами не виникало. Сотні пошукачів — студенти чи молоді спеціалісти — щосуботи товклися у сквері під вікнами гуртожитку (де був перший офіс банку — hromadske). Так у 1992 році до банку прийшов Володимир Яценко. Пізніше він стане одним із заступників голови банку й міноритарним акціонером.
Валютний дилер у 1995-му
Олег Гороховський — без п’яти хвилин випускник Дніпропетровської металургійної академії з червоним дипломом фінансиста — прийшов до банку на практику ще наприкінці 1995 року. Свого першого робочого дня він побачив, як працюють дилери «ПриватБанку». Керував процесом Володимир Яценко — той самий, що прийшов до банку за оголошенням у 1992 році.
Спочатку дилери «Привату» викуповували на ринку карбованці й продавали долари банкам-нерезидентам. У підсумку курс української валюти виріс на 3,5 відсотка. Дилери вийшли на перекур, повернулися хвилин за п’ятнадцять, зайняли робочі місця й одночасно запросили котирування на купівлю долара.
Було важливо все робити швидко, бо затримка могла призвести до обвалу курсу карбованця. За якихось десять-п’ятнадцять хвилин справу було зроблено. Дилери «Привату» заробили 250 тисяч доларів лише за півтори години торгів.

Тіньовий голова правління у 2016-му
Складною системою із сотень юридичних осіб в Україні, на Кіпрі й Карибах керували з одного центру. І цей центр був у Дніпропетровську (тепер Дніпро — hromadske).
«Кіпрський філіал працював як допоміжний підрозділ, проводячи операції за інструкціями з центрального офісу», — розповів інсайдер із НБУ.
Співробітники «ПриватБанку» називали цю систему «банком у банку», кажуть у Kroll. За оцінками детективів, у цьому тіньовому банку працювало близько п’ятисот людей (загалом у «ПриватБанку» понад двадцять тисяч співробітників). Аналогічну цифру назвав наш співрозмовник із банку.
Відповідно до висновків Kroll, «секретна структура мала наступні функції: створювати та/або контролювати мережу компаній, аби фінансово забезпечити ці компанії; організовувати угоди між клієнтами, щоби приховати справжнє призначення коштів, зокрема готувати документи від імені цих клієнтів; координувати й підтримувати схему циклічного перекредитування; контролювати й забезпечувати обхід вимог законодавства сторонами; підтримувати хибне уявлення про фінансове становище банку».
Доки одні сперечаються, чи був насправді секретний «банк у банку», інші твердять, що його існування не становило великої таємниці в головному офісі «Привату». Один співробітник банку запевняє, нібито схему контролював заступник голови правління Володимир Яценко, до управління офшорними компаніями був причетний заступник голови банку Тимур Новіков, фінансовими операціями займалася заступниця голови «Привату» Людмила Шмальченко.
«Був спеціальний підрозділ з інвестдіяльності та фінансування індустріальних компаній, який обслуговував справи акціонерів. Він був ліквідований одразу після націоналізації, а співробітники підрозділу звільнені», — сказало джерело з «ПриватБанку».
Але інша людина, знайома з роботою «банку в банку», називає куратором напрямку заступника голови правління Тетяну Гур’єву. За словами цього джерела, керівники тіньового банку іноді спілкувалися з акціонерами «ПриватБанку» напряму, оминаючи голову правління Олександра Дубілета.
Інноваційний банкір у 2021-му
Дмитро Дубілет, Олег Гороховський, Олександр Дубілет, Людмила Шмальченко, Володимир Яценко та інші колишні топменеджери заснували компанію «Фінтех Бенд» (Fintech Band). Вони роблять онлайн-додатки для банків під власним брендом Monobank.
НБУ тимчасово забороняє їм володіти або керувати кредитними організаціями через втрату ділової репутації після націоналізації «ПриватБанку», але банківські картки з логотипом Monobank уже випускає Універсал Банк Сергія Тігіпка. Дмитро Дубілет обіцяє появу аналогічного додатку у Великій Британії.
Купити книгу «Приватна історія» можна на сайті видавництва «Брайт Букс».
- Поділитися: