Нацкомісія зі стандартів мови заявила про рейдерське захоплення. Мовний омбудсмен просить Шмигаля розібратися

Національна комісія зі стандартів державної мови, яка працює з 2019 року, заявила про спробу рейдерського захоплення влади. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до уряду, щоб відновити роботу комісії.

Про це йдеться у заяві мовного омбудсмена.

Нацкомісія зі стандартів державної мови ㅡ орган, який займається іспитом на рівень володіння державною мовою, зокрема для держпосадовців і тих, хто хоче отримати українське громадянство, та видає відповідні сертифікати.

Що каже комісія?

11 лютого там заявили про спробу захоплення влади. Зокрема, цього тижня 5 членів комісії вимагали скликати позачергове засідання. Голова комісії Орися Демська скликала його, але через порушення регламенту не змогла розпочати. Вона запропонувала провести засідання після підготовки.

Але, як зазначають у комісії, її заступник Володимир Мозгунов перебрав на себе ініціативу й розпочав засідання, хоча голова і ще два члени відмовилися брати в ньому участь і вийшли. Тоді Мозгунов за згоди ще трьох членів офлайн та однієї, що приєдналася онлайн, призначив себе головою, звільнивши Орисю Демську.

У комісії заявляють, що після цього члени віддавали завідомо неправомірні накази, а 11 лютого зірвали заплановане засідання, через що понад 3 тисячі людей не отримали свої сертифікати. У комісії заявляють, що так під свій контроль хочуть узяти процес проведення іспитів. Тож орган звернувся до Кабміну, прокуратури, Держбюро розслідувань та Нацполіції.

«Найбільш неприємним моментом у цій сумній історії про наругу над законністю є те, що Володимир Мозгунов публічно заявляв про причетність до цього міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета. Ми щиро сподіваємося, що це наклеп і провокація проти міністра», ㅡ йдеться у заяві комісії.

Що каже Мозгунов?

Він наголосив, що засідання просили скликати на вимогу п'яти членів комісії, і коли Демська пішла, вони провели його самі: «Закон говорить, що засідання може відбутися, якщо в ньому беруть участь п'ять членів комісії. І засідання відбулося».

Мозгунов звинуватив Демську в одноосібних рішеннях щодо дій комісії. За його словами, Демська нібито сама визначає, які умови створювати для громадян під час складання іспиту. Також він заявив, що комісія має питання щодо оцінок за усну частину іспиту. «Протоколи з оцінками, які членам Комісії пропонували весь цей час ухвалювати, мають дивний вигляд. Там є прізвища і цифри. Натомість важко зрозуміти, звідки взялися ці цифри», ㅡ пише Мозгунов.

Він додав, що в серпні 2021 року відбувалася зустріч з очільником МОН, куди запросили всю комісію. «Я тоді, на зустрічі, де були члени комісії та працівники апарату, сказав і про проблеми, про те, що в комісії не дотримуються принципів колегіальності. Саме цю мою заяву тепер пані Орися Демська намагається представити всім як "змову" з міністром», ㅡ заявив він.

Реакція влади

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь заявив, що наразі робота Нацкомісії паралізована: «Частина членів висловили недовіру голові мовної інституції Орисі Демській, тож для її роботи не вистачає кворуму. Понад три тисячі людей, які складали іспит, стали заручниками ситуації та не можуть отримати сертифікати».

За словами омбудсмена, це може призвести до колапсу системи й негативно позначитися на реалізації державної мовної політики. Кремінь звернувся до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, щоб той невідкладно у межах компетенції вжив заходів для відновлення роботи Комісії.