Варіант книги, який дітям було найважче читати
Фото:

npj Science of Learning

Американські вчені з’ясували, що завелика кількість візуальних зображень у дитячих книжках відволікає дитину від тексту і заважає їй зрозуміти прочитане.

Своє дослідження науковці опублікували в журналі npj Science of Learning.

Так, вчені написали невелику книжку про рибку Френкі й оформили її картинками. Варіантів книжки було два: у першому картинок було багато, а також був яскравий фон, у другому на ілюстраціях залишили тільки важливі для розуміння розповіді об'єкти.

У дослідженні взяли участь 60 учнів першого і другого класу (виходячи з системи американської освіти, дітям було від 5 до 7 років, і вони тільки вчилися читати).

Дітей розділили на дві групи: кожній видали один варіант книжки. Третій, додатковий варіант книжки, був схожий на перший — з тією відмінністю, що текст розташовувався на виділеному білому тлі: цей варіант використовували в додатковому експерименті.

Варіант книги, який дітям було найлегше читати
Фото:

npj Science of Learning

Що це дало вченим?

Науковці перевірили, як наявність ілюстрацій впливає на розуміння тексту: кожну дитину попросили прочитати книжку і відповісти на питання (наприклад, як звали героя).

Виявилося, що діти, які читали книжку з мінімальною кількістю ілюстрацій, насправді розуміли набагато більше з прочитаного навіть з поправкою на початкові навички читання кожної дитини.

Далі дослідники використали айтрекер, щоб перевірити, як часто діти відволікаються від читання. Як з’ясувалося, коли картинок більше, діти значно частіше переводять погляд на них з тексту.

Фінальний тест

Врешті-решт, щоб переконатися в тому, що причиною відволікання дітей стали саме картинки, вчені провели додатковий експеримент. Іншим дітям показували два варіанти книжки: ту, в якій картинок було мало, і третю, в якій картинок було багато, але текст розташовувався на білому тлі так, щоб його прочитання нічого не заважало.

Таким чином вчені відтворили результати попереднього експерименту: вони показали, що дітей від читання насправді відволікає велика кількість картинок.

Навіщо тоді ілюстрації?

Вважається, що дітей необхідно вчити читати якомога раніше, бажано — починаючи від чотирьох років, щоб до молодшого шкільного віку (шість-сім років) навичка вже повністю сформувалася.

Але часто навчити дитину стає непростим завданням — багато в чому, через відсутність мотивації й зацікавленості. Справитися з цим допомагають барвисті ілюстрації, які часто використовують в дитячих книжках: наприклад, вивчити букву «А» дитині буде набагато легше, якщо вона співвіднесе її з предметом, назва якого на цю букву починається.

Поділитись: