У Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко напередодні тристоронніх зустрічей про майбутнє транзиту російського газу.

«У такому випадку наш позов буде не на 12 мільярдів, а тільки на 2 мільярди доларів. Бо 2 мільярди — це все одно та частка витрат, які не покриваються зараз за поточного тарифу. Навіть без прискореної амортизації газотранспортної системи. Це на додаток стягнення (з Газпрому) у 2,7 мільярда доларів, які ми вже виграли», — повідомив Вітренко.

За його словами, 10 мільярдів доларів, від яких у Нафтогазі готові відмовитися — це втрати, які понесла б Україна у разі відсутності транзиту газу через газотранспортну систему (яка у разі відсутності транзиту перетвориться з прибуткового об'єкта у збитковий).

Водночас, за позовами проти Росії у Стокгольмському арбітражі, які Нафтогаз уже виграв, компанія на поступки йти не збирається.

Нагадаємо, що Нафтогаз подав новий позов до Стокгольмського арбітражу, у якому хоче відшкодувати 11,6 мільярда доларів, які компанія втратить після припинення Росією транзиту газу через Україну.

За даними Нафтогазу, якщо Росія дійсно припинить транспортувати газ через Україну, то газотранспортна система України має амортизуватись за пришвидшеною моделлю, а відшкодовувати цю амортизацію мають у Газпромі.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: