Комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко повідомив, що у разі непідписання нового договору про транзит російського газу до ЄС через Україну, Газпром припинить транзит. Як наслідок, держава недоотримуватиме до 3 мільярдів доларів надходжень щороку.

«На відміну від ситуації у 2009 році (коли Росія також припинила транзит газу через Україну — ред.), в Україні газ буде. Але це, перш за все, економічна проблема. Не буде доходів від транзиту, а це близько 3 мільярдів доларів на рік», — зазначив Вітренко 21 січня напередодні початку тристоронніх переговорів щодо укладання нового договору про транзит газу після 2019 року.

За його словами, після завершення Газпромом «Північного потоку-2», Росія зможе диктувати свої умови щодо транзиту та постачання газу як Європі, так й Україні.

Водночас, він зазначив, що українська сторона не очікує досягнення якихось серйозних домовленостей щодо майбутнього контракту за підсумками цих переговорів, адже експертні зустрічі, на яких мали обговорити технічні аспекти нового контракту про транзит, Росія проігнорувала.

Нагадаємо, що 21 січня у Брюсселі почалась тристороння зустріч між представниками України, Єврокомісії та Росії щодо укладання нового контракту про транзит російського газу до ЄС. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Напередодні переговорів на політичному рівні у Нафтогазі заявляли, що не очікують укладання будь-яких домовленостей з Росією.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку декілька мільярдів доларів. Зокрема, у 2018 році доходи від транзиту російського газу перевищили українські витрати на імпорт газу на 0,7 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: