Жарти «на високому рівні»: про найвідоміші розіграші політиків пранкерами

Зірки шоу—бізнесу, дипломати, чиновники, міністри і навіть глави держав — мішенню пранкерів (англ. Prank — жарт) може стати будь—хто з відомих та впливових людей. Зокрема, пранкери телефонують своїм жертвам або зв'язуються електронною поштою. Розповідаємо про найвідоміші «пранки».

Зірки шоу-бізнесу, дипломати, чиновники, міністри і навіть глави держав — мішенню пранкерів (англ. Prank — жарт) може стати будь-хто з відомих та впливових людей. Зокрема, пранкери телефонують своїм жертвам або зв’язуються електронною поштою.

Утім, не завжди це просто безневинний розіграш. Пранкерство може використовуватися, як інструмент пропаганди або викривати таємні зв’язки, секрети, підкилимні ігри в царині великої політики. Більшість резонансних міжнародних розіграшів останнім часом улаштовували російські пранкери. Розмови з відомими людьми мають справляти цілком конкретне враження: їхні співрозмовники «обмежені, кумедні, тупі», натомість вони — «мудрі, кмітливі, розумні».

Особливо російські пранкери вподобали образи українського президента та прем’єра — від їхнього імені вони телефонували кільком відомим політикам. Водночас їм удається дізнаватися не лише мобільні телефони, а й номери державного спецзв’язку.

Далі — про найвідоміші «пранки».

Відверті листи в Білий Дім

Нещодавно житель Великої Британії дізнався пошту кількох чиновників Білого дому і вирішив написати їм від імені інших співробітників адміністрації Трампа.

У листі до старшого радника президента з кібербезпеки Тома Боссерта «поштовий пранкер» відрекомендувався зятем Трампа Джаредом Кушнером. Жартівник запросив Боссерта на вечірку, а той, без потайних думок, погодився прийти й навіть надіслав адресу особистої електронної пошти.

Том Боссерт (на фото ліворуч) став жертвою «поштового пранкера», прийнявши запрошення на вечірку начебто від Джареда Кушнера (на фото праворуч в центрі кадру) Фото: EPA/MICHAEL REYNOLDS (ліворуч); EPA/JIM LO SCALZO

Пранкер також писав майбутньому послові США в Росії Джону Хантсману, цього разу від імені сина Дональда Трампа — Еріка. Він порадив Хантсману вмовити Трампа знятися на коні з оголеним торсом, як Путін. Утім, його головною жертвою став Ентоні Скарамуччі, колишній фінансист, що протримався на посаді директора з комунікацій Білого дому всього 10 днів. Пранкер надіслав йому листа від імені колишнього глави адміністрації Трампа Райнса Прібуса одразу після звільнення.

Відомо, що Прібус був проти призначення Скарамуччі на посаду в Білому Домі, а сам Скарамуччі називав Прібуса «параноїдальним шизофреніком». Від імені Прібуса пранкер написав, що останні події в адміністрації Трампа «диявольські і хворобливі». Скарамуччі відповів: «Ви знаєте, що ви робили. Ми всі знаємо. Навіть сьогодні. Почитайте Шекспіра. Зокрема «Отелло».

Головною жертвою британського жартівника став Ентоні Скарамуччі (на фото ліворуч), який отримав дружній лист від Райнса Прібуса (на фото праворуч), при тому, що Прібус від самого початку був одним з найбільших противників призначення Скарамуччі в адміністрацію Трампа Фото: EPA/JIM LO SCALZO (ліворуч); EPA/JIM LO SCALZO

Пізніше в розмові зі Скарамуччі британцеві вдалося видати себе за майбутнього посла в Москві Хантсмана. Він запитав, чия голова покотиться першою — Прібуса чи Стіва Беннона (президентського радника, про якого Скарамуччі теж невисокої думки). Колишній фінансист відповів, що буде непереливки обом, а також наполегливо пропонував зустрітися.

У Білому домі визнали факт спілкування пранкера з чиновниками і заявили, що серйозно ставляться до подібних інцидентів та ретельно їх розслідують. Сам пранкер у розмові з CNN зізнався, що зовсім не збирався дістати якісь секретні дані, а просто намагався всіх повеселити.

Майбутній посол США у Росії Джон Хантсман спочатку став жертвою розіграшу, отримавши лист начебто від сина Трампа, а потім від його імені пранкери ще раз розіграли звільненого Скарамуччі Фото: EPA/CJ GUNTHER

Путін та Елтон: бесіда про ЛГБТ

У вересні 2015 року в ЗМІ з’явилася інформація, що Елтон Джон хотів би зустрітися з російським президентом, Володимиром Путіним, щоб обговорити проблеми сексуальних меншин у Росії. Відомі в Росії пранкери Лексус та Вован (Олексій Столяров та Володимир Краснов) вирішили скористатися можливістю.

Від імені прес-секретаря президента Дмитра Пєскова вони зателефонували до звукозаписуючої компанії, яка працює зі співаком, і з’ясували телефон особистого помічника Елтона Джона. За годину «Путін» і «Пєсков» уже обговорювали з поп-зіркою ситуацію з правами ЛГБТ-спільноти в Росії.

Музикант був настільки задоволений бесідою, що по закінченні написав про це в Instagram. Новину підхопили світові ЗМІ, а в Кремлі поквапилися із заявою, що ніякої розмови не було. Відтак представники Кремля, цього разу справжні, зателефонували співакові та організували справжню бесіду з Путіним. Російський президент просив не ображатися на пранкерів і пообіцяв зустрітися з Елтоном Джоном особисто, якщо їхні графіки це дозволять.

Російським пранкерам Лексусу та Вовану вдалось влаштувати телефонне обговорення Елтона Джона (на фото праворуч) з «російським президентом Путіним» проблем ЛГБТ-спільноти в Росії Фото: EPA/DANIEL KOPATSCH (ліворуч); EPA/ANTONIO PEDRO SANTOS

Гройсман та альтернативні джерела палива

Міністр енергетики США Рік Перрі протягом 22 хвилини говорив по телефону з чоловіком, який, на його думку, був прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Насправді, він знову таки спілкувався з російськими пранкерами Вованом та Лексусом.

Інформацію підтвердили в офісі Перрі. Під час розмови йшлося про експорт вугілля в Україну, російських хакерів, трубопровід у Балтійському морі, а також про ідею використовувати в якості альтернативних джерел палива гній та самогон.

«Міністр Перрі — остання мішень двох російських пранкерів», — заявила речник міністерства енергетики Шейлін Гайнс. За місяць до розіграшу Перрі зустрічався з українським президентом у Вашингтоні. 12 липня його офіс отримав запит про телефонну розмову. А через тиждень і стався розіграш, повідомляють американські ЗМІ.

Міністр енергетики США Рік Перрі (праворуч) протягом 22 хвилини говорив по телефону з «українським прем’єром Гройсманом» Фото: Владислав Мусієнко/POOL (ліворуч); EPA/MICHAEL REYNOLDS

Дорогий друг Ердоган

У лютому 2016 року російські пранкери скерували черговий розіграш на президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. На Yotube-сторніці вони оприлюднили нібито запис розмови з ним від імені президента і прем'єр-міністра України. Люди, які представилися Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком на записі говорять російською, їхній співрозмовник — турецькою, порозумітися допомагає перекладач. Ердоган, почувши що говорить із «Порошенком та Яценюком», вітає кожного словами «Дорогий друг».

У розмові пранкери нібито пропонують турецькому президентові створити діалог глав країн, проти яких Росія ввела санкції.

«Залюбки. Нехай із цього приводу у вас не буде жодних сумнівів», — відповів нібито президент Туреччини (станом на лютий 2016 року Росія і Туреччина мали напружені стосунки через збиття російського винищувача на кордоні Туреччини в листопаді 2015-го).

На питання, чи збирається турецька сторона вибачатися за збиття російського літака, Ердоган відповів: «У жодному разі не збираємось». Жартівники також поцікавилися, чи не потрібна допомога з боку України в Сирії, якщо почнеться наземна операція, на що турецький президент відповів, що повідомить у разі якихось змін. Водночас в адміністрації Ердогана категорично заперечують факт розмови.

«Порошенко та Яценюк» (на фото ліворуч) в особі російських пранкерів розпитували Реджепа Таїпа Ердогана (на фото праворуч), чи збирається турецька сторона вибачатися за збиття російського літака Фото: Олександр Синиця/УНІАН (ліворуч); EPA/TUMAY BERKIN

Серед інших жертв розіграшів Вована та Лексуса — білоруський президент Олександр Лукашенко, бізнесмен Ігор Коломойський, екс-губернатор Одеської області Міхеіл Саакашвілі, нардеп Надія Савченко тощо. Як саме вони дізнаються номери телефонів перших осіб, наразі невідомо.

Пранкери заперечують політичні мотиви розіграшів та чутки про нібито роботу на спецслужби РФ. Водночас не пояснюють, чому жертвами розіграшів здебільшого стають політичні опоненти Росії, але аж ніяк не російські політики. ​

Підписуйтесь на наш канал в Telegram