Напад на радницю міського голови Херсона: що відомо

Херсонську активістку, а також радницю міського голови Катерину Гандзюк 31 липня облили кислотою. Вона виконувала обов'язки керівника справами виконавчого комітету Херсонської міської ради. Жінка з опіками потрапила в реанімацію. Що відомо про інцидент та нападників, розповідає Громадське.

Як стався напад

У поліції Херсонської області зазначили, що 31-го липня їм зателефонував херсонець і повідомив, що його знайомій плеснули в обличчя невідомою речовиною, ймовірно кислотою. Нападником міг бути чоловік 20-25 років, який дочекався Гандзюк під під'їздом, вилив кислоту і втік.

Спершу поліція кваліфікувала справу як «хуліганство», та згодом перекваліфікувала за статтею «Умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого».

Першим про інцидент у Facebook написав Сергій Нікітенко, журналіст місцевого видання «Мост».

В якому стані Гандзюк

Після нападу Гандзюк з опіками доставили в обласну клінічну лікарню, наразі вона в реанімації. Певний час медики тримали жінку в медикаментозній комі та з'ясовували, якою саме кислотою облили активістку. Вона отримала опіки 35% тіла.

Найбільше постраждала шия, але також пошкоджене ліве око. Стан Гандзюк — стабільно важкий, лікарі готуються до пересадки штучної шкіри.

За що могли скоїти напад

Катерина Гандзюк критикує обласне управління Нацполіції Херсонщини й інші органи влади.

Восени 2017-го вона у дописі на Facebook звинуватила начальника Управління захисту економіки Нацполіції в Херсонській області Артема Антощука у вимаганні від міської влади хабара — 3% від сум усіх підрядів і тендерів. Відтак Антощук написав заяву «заднім числом», що йому нібито пропонували хабар. А згодом правоохоронці прийшли з обшуками на роботу до самої Гандзюк.

Антощук подав до суду, але чиновниця його виграла — міський суд частково задовольнив вимогу в спростуванні заяви, визнав деякі факти недостовірними, втім, не змусив активістку їх спростовувати.

Нападають на активістів у Херсоні не вперше. Минулого місяця побили редактора місцевого видання «Мост» Сергія Нікітенка. Саме він повідомив про напад на Гандзюк. Журналіст припускає, що ці дві атаки можуть бути пов'язані.

Масі Найєм, адвокат Катерини Гандзюк на суді з Антощуком, також написав у Facebook, що напад став можливим, оскільки поліція не розслідувала належно справу з побиттям Нікітенка.

Українське представництво Transparency International обурилося нападом на Катерину Гандзюк. Організація вимагає від херсонських правоохоронців результативно розслідувати справу.

«Поліція має нарешті показати суспільству, що напади на громадських активістів — це злочин, за який неодмінно доведеться відповідати», — йдеться в заяві.

У Transparency International побоюються також, що херсонська поліція не проведе належне розслідування, адже Катерина Гандзюк «була і є критиком місцевих правоохоронних органів за їхню не завжди послідовну позицію в захисті суверенітету України та правопорядку в місті».

/Олеся Біда