Наркотики чи незручні розслідування: що відомо про затримання в Росії кореспондента «Медузи» Івана Голунова?

У Москві 6 червня затримали кореспондента «Медузи» Івана Голунова. Його підозрюють у замаху на збут наркотиків в особливо великих обсягах. Ця стаття Кримінального кодексу передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 10 до 20 років. Що відомо про його затримання — читайте у матеріалі Громадського.
Побиття та фіктивні фото: як затримували журналіста
Кілька оперативників затримали Голунова 6 червня о 14:30 біля метро «Кольоровий бульвар», коли він прямував на зустріч із джерелом. Під час затримання у нього в рюкзаку знайшли згорток з наркотичною речовиною і доставили у відділення поліції на вулиці Луначарського. Такі ж згортки пізніше знайшли під час обшуку у квартирі Голунова, уточнив ВВС його адвокат Дмитро Джулай.
Слідчий Ігор Лопатин стверджує, що Голунова затримали при спробі збуту наркотичної речовини — мефедрону. Журналісту інкримінують скоєння злочину за ст. 228.1 КК РФ (Незаконні виробництво, збут або пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів).
Голунов звинувачення заперечує — він стверджує, що наркотики підкинули спочатку в його рюкзак, а потім — до квартири.
Гендиректорка «Медузи» Галина Тимченко і головний редактор Іван Колпаков повідомили, що журналіст встиг сказати через друзів, що йому підкинули два пакети з невідомою речовиною.
Журналістові довгий час не давали скористатися телефоном і викликати адвоката. Слідчий зв’язався з подругою Голунова, кореспонденткою «Російської служби ВВС» Світланою Рейтер приблизно через 14 годин після затримання, пізно вночі. До журналіста прибув адвокат правозахисної групи «Агора». Разом вони просили взяти змиви рук і зрізи нігтів — експертиза, яка може підтвердити або спростувати контакт журналіста з наркотичними речовинами. У цьому клопотанні їм відмовили.
«Затриманий був спрямований на медичний огляд, в ході якого у нього було відібрано біологічні рідини, однак, зробити зрізи нігтьових пластин він відмовився», — відповіли в МВС.
За словами Голунова, його били під час затримання й у відділенні поліції; разом з адвокатом він просив викликати швидку допомогу, щоб зафіксувати побої. У цьому їм теж відмовили.
«Офіційно заявляємо, що повідомлення окремих засобів масової інформації про те, що затриманого за підозрою в спробі збуту наркотичних засобів кореспондента одного зі ЗМІ, побили при затриманні, не відповідають дійсності», — заявили у відомстві.
Пізніше у мережі оприлюднили відео, на якому журналіст показав побої.
Пізніше російське МВС опублікувало фотографії нібито з квартири Голунова, куди правоохоронці потрапили раніше за адвоката та журналіста. Там стверджують, що при особистому огляді у Голунова виявили п’ять згортків з порошкоподібною речовиною. На світлинах начебто з квартири Голунова — ціла наркотична лабораторія з хімічним обладнанням, великими мішками із порошком та хімікатами. При цьому в самому повідомленні ГУВС Москви йдеться лише про три пакети й ваги. Знайомі Голунова помітили, що всі фотографії, крім однієї, не схожі на квартиру журналіста.

Після цього в поліції визнали, що тільки одна з 9 раніше опублікованих фотографій була зроблена у квартирі журналіста «Медузи», а всі інші зроблені у межах проведення «оперативних заходів та слідчих дій по припиненню діяльності групи осіб, які займаються збутом наркотиків в Московському регіоні, на зв'язок з якою перевіряється затриманий».
Чим незручний журналіст-розлідувач?
Іван Голунов відомий розслідуваннями зловживань столичної мерії. Він працював у «Відомостях», Forbes, РБК, «Слон», на телеканалі «Дождь», в наразі співпрацює з «Медузою». Зокрема, йому належить розслідування про родичів віце-мера Москви Петра Бірюкова. Журналіст також розкрив дані про те, як і скільки брати Ротенберги заробляли на прикрашанні Москви у новорічні свята.
Останнє розслідування Голунова присвячене «чорним кредиторам» — мікрофінансовим організаціям, які захоплюють житло боржників. Перед затриманням журналіст готував текст про ринок ритуальних послуг в Москві.
У «Медузі» вважають, що Голунова переслідують за його журналістську діяльність.
«Професійна репутація Івана Голунова бездоганна. Він допитливий, чесний і неупереджений журналіст. Поза роботою Ваня — один з найбільш порядних людей серед усіх, кого ми знаємо. Ми переконані, що Іван Голунь невинний. Ба більше, у нас є підстави вважати, що Голунова переслідують через його журналістську діяльність. Ми знаємо, що в останні місяці Вані надходили погрози; знаємо, у зв’язку з яким текстом, що готується; здогадуємося, від кого. Медуза вивчатиме кожну дію слідчих у справі Голунова. Ми з’ясуємо, з чиєї волі переслідують Ваню — і зробимо цю інформацію публічною. Ми будемо захищати свого журналіста всіма доступними способами», — йдеться у повідомленні «Медузи».
Підтримка
У «Медузі» заявили, що переконані в невинності Голунова і готові «захищати свого журналіста всіма доступними способами». На підтримку кореспондента виступили редакції «Медіазони», «Нової газети», «Афіші Daily», РБК і «Дождя», журналісти Леонід Парфьонов, Юрій Дудь і Ксенія Собчак, політики Ілля Яшин і Олексій Навальний, правозахисні організації «Репортери без кордонів» і «Трансперенсі Інтернешнл — Росія», Рада з прав людини при президенті Росії.
Небайдужі журналісти та російські громадяни вийшли з поодинокими пікетами під будівлю управління МВС по Москві.
Після цього почалися затримання журналістів.
Відомо, що затримували таких журналістів, які виступили на підтримку Голунова:
· Павло Канигін, «Новая газета»
· Ілля Азар, «Новая газета»
· Віктор Шендерович, письменник
· Вікторія Івлєва, фотограф
· Григорій Туманов, «Батечко, та ви трансформер»
· Олександр Поливанов, Sports.ru
· Олександр Горбачов, екс-редактор «Медузи»
· Анна Наринская, літературний критик
· Вікторія Мікіша, «Такі справи»
· Андрій Борзенко
· Ігор Садреєв
· Олександр Риклін (пізніше відпустили без складання протоколу)
Як повідомляє кореспондент «Новой газеты», журналістів затримали за порушення правил проведення пікету — нібито пікетники стояли ближче, ніж на 50 метрів один від одного. Через дві години усіх затриманих відпустили. Пікети також проходять і в інших містах Росії.
Співатор: Самуїл Проскуряков
- Поділитися: