NASA призупиняє угоду зі SpaceX через позов Blue Origin. Компанії мали працювати над висадкою людей на Місяць

Національне аерокосмічне агентство США до 1 листопада призупиняє співпрацю з компанією Ілона Маска SpaceX у межах космічної програми «Артеміда», яка передбачає створення системи посадки астронавтів на місячну поверхню. Рішення агентства пов'язане з позовом компанії Джеффа Безоса Blue Origin, яка теж претендувала на участь у цій програмі.

Про це пише Reuters.

Як повідомили у NASA, усі сторони справи погодилися на прискорений графік судових розглядів, аби встигнути завершити їх до 1 листопада. Крім того, посадовці NASA наразі співпрацюють із представниками Міністерства юстиції, щоб вивчити всі деталі справи.

Компанія Безоса подала в суд на NASA 17 серпня. У Blue Origin не згодні з рішенням обрати для співпраці в космічній програмі SpaceX: вони звинуватили NASA в «незаконній і неналежній оцінці» її пропозицій під час тендера. Крім того, у компанії вважають, що для реалізації програми агентству потрібно співпрацювати із двома постачальниками.

Водночас у NASA сказали, що зараз бюджет агентства не дозволяє йому вибрати дві компанії. Усе тому, що Конгрес скоротив фінансування проєкту з 3,2 мільярда доларів до 850 мільйонів.

Своє рішення обрати для співпраці SpaceX у NASA пояснили переліком успішних орбітальних місій, а також те, що пропозиція компанії Ілона Маска виявилася найдешевшою.

Нагадаємо, за можливість взяти участь у програмі SpaceX конкурувала з Blue Origin Безоса та компанією Dynetics зі штату Алабама.

Переможця оголосили у квітні, проте вже через два тижні після цього Blue Origin подала скаргу на 50 сторінок (за деякими даними — на 175 сторінок). Вже тоді компанія звинуватила NASA в неправильному оцінюванні деяких деталей своєї пропозиції.

Про місію «Артеміда»

Програма «Артеміда» передбачає організацію наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марса.

У травні 2020 року NASA розробило «пакт Артеміди» — перелік принципів, які врегульовують дослідження супутника Землі космічними державами. Нині до пакту приєдналися вісім держав: Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія та Україна.

Однією з найбільш амбітних цілей «Артеміди» є висадка до кінця 2024 року на поверхню Місяця «першої жінки і наступного чоловіка». А втім, ще в лютому 2021 року NASA визнало, що через брак фінансування програми ця мета поки що є недосяжною. Назагал «Артеміда» вже відстає від графіка на три роки й перевищує бюджет майже на 3 мільярди доларів.