NASA відклало оголошення компаній, які братимуть участь у висадці людей на Місяць. Можливо, до 2024-го цього й не буде

Американський астронавт Чарльз Конрад-молодший (точніше, його ноги) під час дослідження Місяця, листопад 1969 року
Американський астронавт Чарльз Конрад-молодший (точніше, його ноги) під час дослідження Місяця, листопад 1969 рокуNASA

Національне аерокосмічне агентство США (NASA) продовжило термін дослідницьких контрактів трьох компаній, укладених у квітні 2020-го. Дві з цих компаній NASA має обрати для програми «Артеміда», яка, серед іншого, передбачає висадку астронавтів на Місяць.

На продовження терміну дії контрактів 31 січня звернуло увагу The Verge: про своє рішення NASA повідомило компанії ще 20 січня, але не оголошувало про це публічно. Тепер американське аерокосмічне агентство планує обрати компанії для місії «Артеміда» до 30 квітня.

На участь в «Артеміді» претендують три компанії: SpaceX Ілона Маска, Blue Origin Джефа Безоса й Dynetics. Кожна з них має представити NASA свої розробки щодо пілотованого польоту на Місяць. Загальна вартість контрактів NASA з компаніями становить 967 мільйонів доларів.

Перенесення терміну завершення контрактів, зазначає The Verge, пов’язана зі зміною влади у США та скороченням фінансування NASA. У бюджеті на 2021 рік агентству передбачені 850 мільйонів доларів, тоді як воно просило 3,2 мільярда доларів для вчасного виконання «Артеміди».

У NASA наразі ще й немає постійного очільника: Джим Брайденстайн, який перебував на цій посаді за Трампа й був серед розробників «Артеміди», пішов із неї 20 січня — у день інавгурації Байдена.

Крім того, адміністрація нового президента США Джо Байдена наразі оцінює доцільність «Артеміди» й темпів її втілення — зокрема висадки на Місяць до 2024 року «першої жінки й наступного чоловіка». Ці строки й раніше називали нереалістичними, зазначає The Verge.

А втім, мета «Артеміди» ширша, ніж лише висадка астронавтів, і полягає в організації наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марса.

У травні 2020 року NASA розробило «пакт Артеміди» — перелік принципів, які врегульовують дослідження супутника Землі космічними державами. Нині до пакту приєдналися вісім держав: Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, Об’єднані Арабські Емірати, Велика Британія та Україна.