NASA запустило нову систему моніторингу зіткнення з астероїдами та сайт, де за ними можна стежити

NASA запустило нову систему для моніторингу зіткнення з астероїдами. Тепер кожен охочий зможе спостерігати за всіма відомими навколоземними астероїдами та кометами, що обертаються навколо Сонця.

Про це повідомили на сайті Національного управління США з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA).

Ще у 2002 році NASA запустило першу систему моніторингу астероїдів Sentry. Ця потужна система дозволяє менше ніж за годину отримати прогноз на наступні 100 років про ймовірне зіткнення зі щойно відкритим навколоземним астероїдом.

То що не так?

Стара система все ж мала певні недоліки. Наприклад, не враховувала ефект Ярковського: коли астероїд обертається, сонячне світло нагріває «денну» сторону об’єкта. Вона повертається до затіненої нічної сторони астероїда та охолоджується, під час чого виділяється енергія, яка створює крихітний, але постійний поштовх астероїда.

Фактично, це мало впливає на рух астероїда у короткий період. Але глобально протягом десятиліть та століть може змінити його шлях.

Вченим доводилося вручну виконувати складні та тривалі ручні аналізи з урахуванням цього ефекту. Але тепер це автоматично робитиме нова Sentry-II.

Окрім того, перша Sentry не могла точно передбачити ймовірність удару астероїдів, які перебувають надзвичайно близько до Землі.

Навіщо це потрібно?

У NASA пояснюють, що нині вже було знайдено близько 28 тисяч навколоземних астероїдів. Оглядові телескопи постійно сканують нічне небо у пошуках нових і відкривають їх із частотою приблизно 3 тисячі на рік.

Оскільки зараз створюються більш досконалі телескопи, очікується, що й відкриттів буде більше. Так, астрономи хочуть краще оцінювати ймовірний вплив цих астероїдів.

Програма Eyes on Asteroids дозволяє стежити за навколоземними астероїдами та кометамиNASA

Де можна побачити астероїди?

NASA також презентувало сайт Eyes on Asteroids, де можна спостерігати за всіма відомими навколоземними астероїдами та кометами, коли вони обертаються навколо Сонця. Дані оновлюються двічі на день.

Завдяки новому інструменту 3D-візуалізації в реальному часі можна буде досліджувати астероїди, комети, а також космічні кораблі, які відвідують ці об’єкти. У NASA вказують, що програма Eyes on Asteroids переносить ці дані на будь-який смартфон, планшет або комп’ютер із під’єднанням до інтернету.