Науковці виявили воду у зразку місячного ґрунту. Що це означає?
Китайські дослідники заявили, що знайшли воду у зразку місячного ґрунту, доставленого на Землю у грудні 2020 року місією Chang’E—5. Це вже не перша вода, знайдена на Місяці.
Про це йдеться у статті в науковому журналі Science Advances.
Учені виявили, що в зразку місячного ґрунту міститься 120 мільйонних часток води. Науковці зазначають, що вона зʼявилася в ньому здебільшого завдяки сонячному вітру.
Провідний науковець програми NASA з людського освоєння космосу Джейкоб Блічер раніше казав, що вода є цінним ресурсом — як із наукового погляду, так і для використання дослідниками космосу.
За його словами, якщо людство зможе використати водні ресурси Місяця, то братиме менше води й більше обладнання, щоб сприяти новим науковим відкриттям.
Це особливо актуально в контексті американської космічної програми «Артеміда», метою якої є висадка на поверхню Місяця першої жінки й чоловіка до 2024 року.
Крім того, США ініціювали так званий пакт Артеміди — глобальну угоду з освоєння Місяця, до якої вже приєдналися сім інших країн світу. Окремі положення цього пакту стосуються поділу космічних ресурсів.
Що відомо про місію та як вона отримує зразки з Місяця?
Китай запустив місію Chang’E-5 на Місяць 23 листопада 2020 року. Зразки ґрунту масою понад 1,7 кг зібрали 1 грудня того ж року в північній частині області Океан Бур та успішно доставили на Землю. Це перша місія, яка доставляє зразки з Місяця, після «Луни-24», запущеної Радянським Союзом у 1976 році.
Під час вивчення планети зонд спускає апарат, оснащений панорамною камерою, мінералогічним спектрометром і проникним радаром. Так науковці досліджують топографію поверхні, мінеральний склад і структуру підземної зони посадки.
Океан Бур — це найбільше місячне море площею понад 2 мільйони км², розташоване в західній частині видимого боку Місяця. Як і інші місячні моря, Океан Бур є рівниною, заповненою застиглою базальтовою лавою.
Чи відкривали воду на Місяці раніше?
Так. Як показали за останні два десятиліття дані американських і китайських космічних місій, на неосвітленому боці планети вода перебуває в замороженому стані.
Натомість на сонячному боці Місяця виявляли спершу сліди гідратації, тобто молекул води в речовинах чи іонах, а згодом і повноцінні сліди води.
- Поділитися: