Науковці Британії з’ясували причини абсурдних відкриттів «британських вчених»
Причиною появи «британських вчених» є запроваджена у Британії система грантів, що спонукає до «гучних», але не завжди цінних з наукової точки зору відкриттів
Наукові співробітники Ексетерського і Брістольського університету у Великій Британії вирішили з’ясувати, звідки пішов вираз «британські вчені», який нерідко вживають для позначення авторів абсурдних або навіть безглуздих відкриттів.
Дослідники Ендрю Гіггінсон і Маркус Мунафо вважають, що причиною появи «британських вчених» є запроваджена у Великобританії система грантів, що спонукає фахівців робити «гучні», але не завжди цінні з наукової точки зору відкриття. Результати були опубліковані у виданні PLoS Biology.
Застосовуючи математичну модель і статистичні обчислення, автори дослідження вивчали причини успішності різних грантових заявок. Дослідники створили комп'ютерну модель, в рамках якої віртуальний вчений-кар'єрист висував всілякі ідеї, щоб домогтися від спонсорів грошей.
Найуспішнішими віртуальними вченими стали ті, які пропонували невеликі проекти, що ставлять перед собою «гучні» завдання у нових наукових напрямках. А ось повторний огляд результатів минулих відкриттів або великі, але «нудні» проекти, не користувалися попитом.
На думку дослідників, автори сенсаційних ідей аналізують занадто мало інформації і погано її перевіряють, тому наближеними до реальності є не більше 40% таких проектів. Решта дають помилковий чи навіть курйозний результат.
- Поділитися: