Загальний вигляд підконтрольного Україні пункту пропуску Маріїнка
Фото:

EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Президент Зеленський створив військово-цивільну адміністрацію у Лисичанську. Це сталось за три місяці до міських виборів. hromadske відповідає на основні питання про те, що таке ВЦА, де вони працюють і наскільки є ефективними.
1

Що таке ВЦА?

Тимчасовий державний орган, який діє на території Донецької та Луганської областей у тих населених пунктах, де не функціонують обрані на міських виборах органи місцевого самоврядування. Також ВЦА можуть діяти на рівні районів та областей.

2

Скільки їх, ВЦА?

У Донецькій та Луганській областях створено по 8 військово-цивільних адміністрацій на рівні населених пунктів. Перші ВЦА — ще 5 березня 2015 року. Більшість з них розформували після місцевих виборів. Втім, на прифронтових територіях вибори не відбувалися, тож там ВЦА продовжили роботу.

3

Хто впроваджує ВЦА?

Військово-цивільна адміністрація впроваджується указом президента. Передостанню ВЦА створили 18 січня 2019 року в місті Щастя Луганської області указом Петра Порошенка.

Володимир Зеленський за перший рік президентства не створив жодної ВЦА, тож Лисичанська — це перша, яку він упровадив.

4

Чому Зеленський вирішив ввести ВЦА у Лисичанську?

Президент підтримав позицію голови ОДА. Формальною підставою стало те, що сесії Лисичанської міської ради не проводились понад три місяці. Фактично ж, проблема у тому, що тривалі конфлікти в міській раді заважають життєдіяльності міста.

Лисичанськ періодично залишається без води, і за кілька років міська влада не зробила нічого, щоб розв'язати цю проблему.

«Я тільки що закінчив зустріч з представниками ЮНІСЕФ. Вони ще навесні зробили аналіз ситуації по Лисичанському водоканалу і пропонували владі у Лисичанську допомогу. Але, на жаль, вони не були почуті. А це ЮНІСЕФ! Вони можуть генерувати гроші донорів», — каже Сергій Гайдай, голова Луганської ОДА.

5

Тепер у Лисичанську не буде міських виборів?

Схоже, що будуть. Сергій Гайдай пояснив, що ВЦА не може працювати після міських виборів.

Поділитись: