НАЗК закликало Зеленського ветувати законопроєкт про відповідальність за брехню в деклараціях, який ухвалила Рада
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков надіслав офіційний лист до президента Володимира Зеленського, у якому просить накласти вето на законопроєкт № 4460-д.
Про це повідомляє пресслужба НАЗК, прикріпивши текст звернення.
У листі Новіков зазначив, що цей проєкт закону не передбачає позбавлення волі для людей, які умисно не подають е-декларації або зазначають у них неправдиві відомості.
«Таким чином, ці діяння Верховна Рада визнає не злочинами, а кримінальними проступками. Тобто корупціонера можуть взагалі звільнити від відповідальності у випадку щирого каяття», — переконаний він.
За словами голови Агентства, «переведення» цих діянь із категорії злочинів до категорії кримінальних проступків надає можливість, сплативши штраф, не подати декларацію та приховати набуте в корупційний спосіб майно.
Реакція Зеленського на законопроєкт
Глава держави, схоже, ветувати його не планує. У своєму відеоблозі 4 грудня він підкреслив важливість ухвалення цього законопроєкту до настання 2021 року. Тож ті, хто «збрехав» у деклараціях цього року, не уникнуть відповідальності.
«Добре, що об’єднано конструктивно це підтримали всі міжнародні партнери. Шкода, що поки що відповідальність не така жорстка як хотілося. Але радий, що поки [так]», — зазначив він.
Водночас представник Зеленського в Конституційному суді Федір Веніславський в етері каналу «Україна 24» назвав цей законопроєкт «тимчасовим компромісом». Однак як це до нього планують додати статтю про ув'язнення, він не уточнив.
«Саме можливість або неможливість позбавлення волі за недостовірне декларування — це і було каменем спотикання серед різних політичних сил. Робоча група, яка розробила варіант, що не містить позбавлення волі, охоплювала представників різних політичних сил, а Зеленський зареєстрував свій законопроєкт, який передбачав позбавлення волі», — сказав він.
За словами Веніславського, президентський законопроєкт «був сприйнятий багатьма фракціями як вихід за межі домовленостей, досягнутих в робочій групі». Тому було запропоновано узгоджений варіант, за який проголосувала Рада.
Що передувало листу?
Сьогодні, 4 грудня, Верховна Рада ухвалила цей законопроєкт. Він відновлює кримінальну відповідальність за умисне декларування неправдивих відомостей та умисне неподання декларації, але не передбачає позбавлення волі за такі дії.
Так, якщо різниця між реальними доходами та задекларованими буде становити від 1,3 до 9 млн гривень (від 500 до 4000 прожиткових мінімумів), це каратиметься:
- штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 42,5 до 51 тисячі гривень);
- громадськими роботами від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади на термін до трьох років.
Умисне внесення неправдивих відомостей на понад 9 млн гривень (від 4 тисяч прожиткових мінімумів) каратиметься:
- штрафом від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 85 тисяч грн);
- громадськими роботами від 150 до 240 годин;
- або обмеженням волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади.
Умисне неподання декларації, відповідно до закону, карається штрафом від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.
Позиція НАЗК лишається незмінною: за умисне зазначення неправдивих відомостей на понад 1 млн грн має передбачатися позбавлення волі.
Рішення Конституційного суду
27 жовтня КС визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
До того часу посадовці за неправдиве декларування могли отримати від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
Також 27 жовтня КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень. НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за неправдиву інформацію в деклараціях до кінця грудня, інакше чиновників не можна б було притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.
- Поділитися: