Не було жодного єпископа, який не контактував з КДБ — Філарет про церкву в СРСР

У Радянському Союзі не було жодного православного єпископа, який би не контактував з Комітетом державної безпеки. Про це повідомив екс—очільник саморозпущеної Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет в інтерв'ю «Радіо Свобода».

Він пояснив, що без згоди КДБ не могли призначити жодного священнослужителя, з ними треба було погоджувати всі призначення та отримувати реєстрацію.

«Указ архієрея був недійсним, якщо немає реєстрації. Тому для того, щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на посвячення того чи іншого єпископа і призначення того чи іншого священика», — сказав Філарет.

За словами патріарха, якщо священнослужитель не йшов на контакт з КДБ, він не міг виконувати своїх обов'язків.

«Не було жодного єпископа, який не мав би контактів з ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось з архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (із КДБ — ред.), то це означає, що він говорить неправду. Я це точно знаю», — Філарет.

Глава Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет під час брифінгу біля Володимирського собору у Києві, 11 жовтня 2018 року. Вселенський патріархат канонічно відновив патріархів Української православної церкви Київського патріархату та УАПЦ Філарета та Макарія відповідно свого чину  ГОНТАР ВОЛОДИМИР/УНІАН

Він також розповів про ситуацію, коли йому погрожували пістолетом — спецслужби вимагали доносити на людей після сповіді.

«Від мене на початку вимагали, щоб я їм відкривав те, що мені будуть люди говорити на сповіді. Я сказав: ні, священик повинен зберігати таємницю сповіді. Тоді він виймає пістолет, кладе на стіл і каже: ми можемо вас розстріляти. Я йому на це сказав: можете розстріляти мене, але для мене не має значення, помру я зараз, ви мене розстріляєте, чи я доживу до глибокої старості, а виконувати ці ваші умови не буду», — розповів Філарет.

Після цього його припинили переслідувати, проте контактувати з КДБ все одно доводилося — «Але церква пройшла цей період і перемогла».

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

Після того, як в Україні створили єдину Православну церкву — у державі перестали існувати УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква. Вони саморозпустилися, а нова церква є їхньою спадкоємицею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я