Перед Об'єднавчим собором 15 грудня Українська православна церква Київського патріархату та Українська автокефальна прославна церква провели собори та постановили про саморозпуск. Створена Православна церква України є спадкоємицею цих двох церков. Про це повідомив речник КП архієпископ Євстратій Зоря.

«Перед початком Об'єднавчого собору дві церкви, які взяли участь у об'єднанні (це Київський патріархат і Автокефальна церква), провели свої Собори та постановили саморозпуск і шляхом злиття утворили єдину помісну церкву. Юридично ця нова церква є спадкоємицею й автокефальної церкви, й Київського патріархату», — сказав архієпископ.

Він також розповів, що буде з Московським патріархатом після об'єднання УПЦ КП та УАПЦ.

За його словами, предстоятелю МП Онуфрію прийшов лист від Вселенського патріарха, у якому йдеться про втрату свого титулу після об'єднання КП та УАПЦ.

«З моменту обрання канонічного предстоятеля Православної церкви України він втрачає право на цей титул з точки зору Вселенського православ'я. Присутність Московського патріархату на території України вже не відповідає канонам, а канонам відповідає перебування в помісній Українській православній церкві», — сказав речник.

Водночас архієпископ Зоря додав, що Московський патріархат продовжить своє існування в Україні:

«З точки зору державного законодавства, безперечно, Московський патріархат буде в Україні існувати, тому що є люди, які вибирають саме цю церкву, але, я думаю, що поступово відбуватиметься поєднання з Українською церквою тих, хто бажає цього добровільно».

В ухваленому на Об'єднавчому соборі статуті новоствореної церкви визначена її назва — Православна церква України

15 грудня на Об'єднавчому соборі предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника Української православної церкви Київського патріархату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено. Вселенський патріарх Варфоломій уже запросив митрополита Епіфанія до Стамбула для вручення томосу.

Російська православна церква (РПЦ) назвала «канонічно нікчемним» Об’єднавчий собор у Києві.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Кого оберуть, того і будемо підтримувати»: як у Києві чекали на предстоятеля нової української церкви (РЕПОРТАЖ)

На роль предстоятеля нової української церкви також претендували митрополит Луцький і Волинський Михаїл від УПЦ КП. Від УПЦ МП кандидатом був митрополит Вінницький і Барський Симеон. УАПЦ не висунула кандидатів — її глава митрополит Макарій взяв самовідвід. Макарій розповів, що Вселенський патріархат попросив його та главу УПЦ КП Філарета не балотуватись на пост глави нової української церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

Поділитись: