Виступ театрально-музичного гурту Dakh Daughters на концерті-відкритті фестивалю ГогольFest в «Міському саду» в Маріуполі, Донецька область, 27 квітня 2018 року
Фото:

Анастасія Власова/hromadske

Гурт Go_A переміг в українському відборі на Євробачення-2020. Останніми роками на цьому конкурсі все частіше можна почути виконавців, які використовують фольклор та етнічні мотиви. Тепер такий гурт у травні представлятиме Україну в Нідерландах. Як виникла мода на етно, чи слухають таку музику у світі і хто ще в Україні використовує народне у своїй творчості — розбиралося hromadske.

Як усе починалось?

Народні мотиви на українській сцені використовували ще до 90-тих. У радянські часи народна музика існувала, але у такому вигляді, якою її хотіла бачити тодішня влада.

Переосмислювати етно почали у 90-ті з появою української сцени. Його взялися поєднувати з електронною і рок-музикою. Велику роль як майданчика для таких експериментів відіграв фестиваль «Червона рута».

У 1997 році гурт «Воплі Відоплясова» випускає фолк-рок-альбом «Закустика», у якому намагається переробити українські народні пісні. Так вони задали тренд для інших виконавців.

У «нульові» на хвилі національного піднесення з’являється нове покоління виконавців, яке звертається до народних мотивів. На сцені стверджуються, зокрема, такі гурти, як «Тінь Сонця», «Тартак», «Los Colorados», що використовують у своїй творчості фольклорні мотиви.

Чому це модно зараз?

Останніми роками народну музику все частіше вплітають у свої композиції виконавці «нової хвилі». Змішуючись з електронною музикою, репом, новими і старими жанрами, етно набуває нових форм, на які молодь реагує розкупленими квитками на концерти. 

Осучаснюючи фольклор, виконавці знову роблять його «народним» і модним. В результаті гурт Go_A їде представляти Україну на Євробаченні. А етно-хаос-гурт DakhaBrakha стає лауреатом Шевченківської премії.

Представники нової української сцени по-різному використовують народні мотиви. Хтось робить це ледь помітно, як-от гурт KAZKA, а хтось максимально очевидно — з народним вокалом та сопілкою, як у Go_A.

«Є велика різниця у тому, як саме використовувати ці мотиви. Можна робити це «в лоб», просто підганяючи попмузику під народні танці, як це робить Михайло Поплавський. Можна на базі фольклору вигадувати нову, абсолютно унікальну й потужну музику — як DakhaBrakha. А можна змішувати жанри, щоб задовольнити й не лякати різних слухачів, як це робить Go_A. Кожному жанрові своя аудиторія», — каже hromadske засновник блогу про нову українську музику LiRoom Олексій Бондаренко.

А у світі таке слухають?

Так, слухають. За словами Бондаренка, майже у кожній країні можна почути попмузику, у якій по-різному, але звучить фолк. Це можна пояснити тим, що народна творчість оточує людей з дитинства і тому привертає увагу слухачів.

«Територія етно і фолку в світі — це жанр world music (найяскравіші приклади в Україні — DakhaBrakha, Hudaky Village Band). У нього дуже багато прихильників, суперзірок та фестивалів у всьому світі. Але все ж така музика залишається нішевою», — розповідає експерт.

Що б ще таке послухати?

У 2013 році з’являється електро-фолк-проєкт Наталії Жижченко та Євгена Філатова — Onuka. На сцені гурт використовує, крім барабанів та синтезаторів, ще й бандуру, бугай, дримбу, цимбали й навіть трембіти.

А от гурт DakhaBrakha шукає нове звучання народної музики, змішуючи її з соулом, блюзом та хіп-хопом.

Він активно виступає в Європі та США, стає гостем західних радіостанцій. Пісня «Sho z-pod duba» стала саундтреком американського серіалу «Фарго» та реклами торгової марки House 99 Девіда Бекхема.

«Гурт використовує українські народні пісні, що записані учасниками гурту та їх колегами-фольклористами у фольклорних експедиціях у різних регіонах України», — каже про них Вікіпедія.

В жанрі електро-хіп-хопу нині активно розвивається виконавиця Alina Pash. У 2019 вона випустила дебютний альбом Pintea, перша частина якого під назвою Gory записана повністю у етно-стилі.

Фондуй у діяльність hromadske на Спільнокошті — будь-яка сума допоможе нашому медіа й надалі писати про актуальні та важливі культурні події та процеси.

Останні кілька років популярності набуває фолк-метал-гурт Motanka. Дебютний і поки єдиний альбом під однойменною назвою вийшов у 2019 році на відомому австрійському лейблі Napalm Records.

Гурт Yuko часто звертається до українського фольклору, використовуючи українські народні пісні та поєднуючи їх з електронною музикою.

Українські народні пісні використовує також театрально-музичний гурт, який виступає в жанрі «фрік-кабаре» Dakh Daughters. Його учасниці поєднують поезію, фольклор, використовують понад десяток музичних інструментів.

З 2013 року після відновлення своєї діяльності на українській сцені в жанрі етно-рок активно виступає гурт «Карна». У 2017 році його учасники випускають альбом «Гуцул-метал».

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: