Еволюційні попередники сучасних людей — неандертальці — вміли пірнати на глибину, де збирали мушлі й перетворювали їх на знаряддя праці.

Про це свідчить нове дослідження міжнародної групи вчених, оприлюднене в науковому журналі PLOS ONE.

Дослідники відібрали 171 зроблене з мушлі знаряддя праці, знайдене в нині недоступній печері Мосчеріні в центральному регіоні Італії. Слідам від тваринячих зубів на знаряддях десь 90-100 тисяч років — це вказує на те, що їх створювали неандертальці.

Раніше вважалося, що мушлі вимивало з води хвилями, і предки людей просто підбирали їх із берега. Але огляд знарядь праці під мікроскопом показав, що на їхній поверхні нема слідів зношеності, якої можна було б очікувати від вимитих водою мушль.

За оцінками вчених, майже чверть усіх досліджених знарядь праці робилася з мушлі, підібраної з морського дна — можливо, навіть із живим молюском усередині. Більшість із них використовували як скребки — засоби очистки шкіри чи інших м’яких поверхонь.

За словами Паоли Віли, співавторки дослідження з Колорадського університету в Боулдері, для отримання мушль неандертальці могли пірнати на глибину від двох до чотирьох метрів — оскільки знайдені мушлі належать певному виду молюску, який здатен мешкати на глибині до 180 метрів. «У неандертальців не було підводного спорядження», — зауважує вона.

Автори зауважують, що це не перше дослідження, з якого випливає, що неандертальці були на «ти» з водою. Утім воно є черговим доказом того, що ці предки людей уже вміли пірнати для здобуття морських ресурсів.

«Чим більше в нас є доказів такої поведінки в південній Європі, як-от у печері Мосчеріні та в інших місцях, задовго до появи сучасних людей, тим більше в нас доказів того, що деякі неандертальці в Євразії самостійно опановували сучасні поведінкові моделі», а — стверджує в коментарі The Guardian дослідник Метью Поуп із Інституту археології Університетського коледжу Лондона.

Неандертальці — це викопний вид людини, що населяв Європу й західну Азію в 230000-27000 роках до нашої ери. Вважається, що неандертальці певний час жили поряд з людиною розумною і між цими двома видами могло відбуватися схрещування.

Поділитись: