Небезпечні родимки: як уберегтися від меланоми

Меланома — один із видів раку шкіри, який трапляється не найчастіше, але саме від нього найчастіше помирають люди. Це один із найагресивніших видів онкологічних захворювань взагалі. Про те, як вберегтися від меланоми та як виявити її якомога раніше, якщо вберегтися не вдалося, розповіла Наталія Клягіна — лікарка—дерматологиня, кандидатка медичних наук та головна лікарка Клініки доктора Клягіної.
Упродовж понад 10 років в Україні, як і в багатьох інших європейських країнах навесні проводиться безкоштовний День діагностики меланоми. В ньому за бажанням беруть участь державні і комерційні медичні заклади. Будь-яка людина цього дня за попереднім записом може відвідати один із них, щоб лікар-дерматолог оглянув новоутворення шкіри і надав рекомендації, або при потребі спрямував до онколога. Меланома успішно лікується в більшості випадків на ранніх стадіях, але має дуже поганий прогноз, якщо її виявили в запущеній формі.
Цього року День безкоштовної діагностики меланоми проходить 15 травня. Через карантин первинну консультацію дерматолога можна отримати онлайн. Якщо за її результатами буде необхідно прийти на прийом — лікар про це скаже.
Агресивна хвороба
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України щороку діагноз «меланома» ставлять 3 тисячам українців. Кожен 10-ий із них помирає упродовж року. Одна із головних складнощів полягає в тому, що меланома швидко дає метастази, тому шанси на успішне лікування можуть падати іноді з кожним тижнем.
«Майже 90% людей, яким діагностували та почали лікувати меланому на першій стадії за даними статистики проживуть ще принаймні 5 років. Але якщо лікування починається на 3 або 4 стадії, то показник 5-річного виживання становить 1-4%», — розповідає Наталія Клягіна.
Родимки, але не тільки вони
Назва «меланома» походить від меланоцитів — клітин шкіри, що містять пігмент меланін. Саме в цих клітинах за певних обставин можуть з’являтися мутації, вони починають безконтрольно ділитися і так виникає новоутворення.
На шкірі майже кожної людини можна бачити темні плями — добре знайомі всім родимки, або невуси, як їх називають фахівці. Це і є скупчення меланоцитів. Саме в родимках може починатися процес переродження. Тому на них особливу увагу звертають дерматологи.
Але проблема в тому, що меланома може виникати і на «чистій» шкірі — в тих місцях, де немає жодних невусів. Тоді говорять про меланому де-ново. Крім того, цей вид раку може виникати під нігтьовими пластинами, а також на слизовій оболонці порожнини рота, де його складно вчасно помітити.
Шкіра, очі та волосся
Імовірність захворіти на меланому залежить від ряду факторів. На деякі з них людина може вплинути, а інші ніяк не залежать від нашої поведінки. Серед останніх — особливості організму, наприклад, так званий фототип шкіри. Якщо не вдаватися в деталі, то люди зі світлою шкірою, світлим кольором очей та рудим, або світлим волоссям мають вищі шанси захворіти. Але меланома трапляється навіть серед темношкірих — жоден із фототипів не гарантує стовідсоткової безпеки. Число родимок на тілі людини також є фактором ризику — чим їх більше, тим він вищий за однакових інших умов. Вважається, що серед старших людей меланома трапляється частіше, але молоді люди і, навіть, діти також на неї хворіють.

Шкідливе проміння
Серед факторів, на які може вплинути людина, в першу чергу слід виділити ультрафіолетові промені світла — завдяки ним наша шкіра засмагає.
«Попри розповсюджений стереотип, сонячна засмага і здоров’я — практично не сумісні речі», — пояснює Наталія Клягіна. Сонячні промені, звісно, важливі для здоров’я, але ми їх отримуємо значно більше, ніж потрібно. Саме тому меланома частіше трапляється на відкритих ділянках тіла — на вухах, шиї та передпліччях.
Але в інших місцях, куди сонце зазвичай потрапляє значно рідше, також може виникнути меланома. Її може провокувати як надмірне захоплення пляжним відпочинком, так і механічні травми родимок. Особливо небезпечно, коли вони хронічні, наприклад, об невус часто треться взуття, одяг, або сумка. Також травми невусів можуть виникати через гоління та епіляцію.
Червоні «родимки»?
Невуси — не єдині утворення, що трапляються на шкірі. Наприклад, бувають дещо схожі на них плями, але червоного кольору. Це, так звані, ангіоми. Вони зазвичай привертають увагу більше, ніж родимки і більше непокоять через естетичні міркування. Але природа ангіом інша, і меланома із них практично ніколи не розвивається (це може трапитися хіба що за рідкісним збігом обставин).
Інші утворення — папіломи, мають також зовсім інше — вірусне походження, можуть турбувати з естетичної точки зори, а також легко травмуються. Іноді вони — справді проблема для здоров’я, якою має займатися лікар, але до меланоми вони практично жодного відношення не мають.
Шкала ABCDE
Є кілька ознак, які свідчать про переродження родимки і контролювати ці ознаки можна за допомогою шкали «ABCDE».
A (asymmetry — асиметрія), означає, що родимка стає асиметричною.
B (border — край, або межа) — край родимки став нерівним, або нечітким.
C (colour — колір) — невус змінив забарвлення, окремі його ділянки або весь він тепер має різний колір.
D (diameter — діаметр) — раніше вважалося, що небезпеку становлять невуси діаметром 6 міліметрів і більше. Сьогодні відомо, що не лише вони, а й менші родимки також можуть перероджуватися на меланому. Хоча на утворення більшого розміру треба звертати особливу увагу.
E (enlargement — збільшення) — збільшується або площа родимки, або її висота над рівнем шкіри.
До цих ознак Наталія Клягіна додає так званий «симптом гидкого каченяти». Це коли в людини всі невуси більш-менш подібні між собою, але якийсь помітно відрізняється — на нього також треба звернути увагу.
Оглядати свої родимки потрібно регулярно і якщо якась із них змінюється за шкалою ABCDE, слід негайно звернутися до лікаря.

Раз на рік
Навіть якщо ви не помічаєте підозрілих родимок на тілі, варто не рідше разу на рік відвідувати дерматолога для профілактичного огляду. Сьогодні майже всі фахівці використовують для цього метод дерматоскопії — невус розглядають через спеціальний збільшувальний пристрій, що дозволяє помітити найменші зміни. Бажано також, щоб лікар робив фотофіксацію родимок і при наступному візиті міг порівняти зміні, якщо вони сталися.
Якщо це вона
Якщо дерматолог знайшов родимку з ознаками переродження, він направляє пацієнта до онколога, де таку родимку видалять і відправлять на гістологічне дослідження. Лише за його результатами можна поставити точний діагноз і дізнатися, наскільки небезпечним було новоутворення. Також пацієнту можуть призначити додаткові обстеження, щоб з’ясувати, чи утворилися метастази і якщо так, то як далеко зайшов процес.
В деяких випадках лікар може рекомендувати видалити невус, в якому не видно ознак переродження, але він «неблагонадійний». Наприклад, він великий, розташований у місці, де може часто травмуватися, або лікар вже бачать ознаки такого травмування. Таку родимку краще видати профілактично тим паче, якщо хтось із родичів пацієнта хворів на рак шкіри, або він має багато родимок і часто засмагав.
«Користуйтеся сонцезахисним кремом»
Щоб знизити ризик захворіти на рак шкіри і меланому зокрема, потрібно правильно захищатися від сонячного випромінювання. Якщо ви вже вирішили засмагати, то робити це найбезпечніше до 10 години ранку, або після 17:00. Наталія Клягіна каже, що існують і м’якші варіанти рекомендацій, але краще дотримуватися цього, суворішого.
В інший час, коли ми перебуваємо під активним сонцем, потрібно використовувати одяг та головні убори, які максимально захищають шкіру від сонця, а на незахищені ділянки наносити сонцезахисний крем. Робити це слід за 15-20 хвилин до виходу надвір, а потім повторювати через кожні 2 або 3 години. Також, повторно наносити крем треба після купання в морі, річці чи басейні, навіть якщо на ньому зазначено, що він водостійкий.
Креми відрізняються між собою за показником SPF (Sun Protection Factor) — чим більший цей показник, тим сильніший захист від сонця. В залежності від типу шкіри та ситуації потрібно використовувати засіб із різним SPF.
«Якщо це відпочинок у сонячних країнах то людині зі світлою шкірою в перші дні найкраще користуватися кремом із сонцезахисним фактором 50, — пояснює Наталія Клягіна. — За кілька днів, коли шкіра адаптується, можна перейти на SPF 30». Натомість у «міському режимі» світлошкірі люди можуть обійтися кремом із фактором 15-20, а для темніших підійде нижчий. Щодо опромінення у соляріях, то з точки зору медицини це однозначно шкідливо. «Вважаю, що це питання має бути взагалі закрито», — каже Наталія Клягіна.

Попри успіхи науки
Насамкінець варто сказати, що наука на місці не стоїть, дослідники працюють над новими методами лікування онкологічних захворювань і тут є помітний прогрес. Зокрема, для лікування меланоми сьогодні використовуються новітні препарати, які спонукають імунну систему людини боротися із захворюванням. Минулого року The New England Journal of Medicine надрукував результати дослідження, де для лікування пацієнтів на пізніх стадіях меланоми використовували два новітніх препарати: ніволумаб та іпілімумаб. Виявилося, що 52% з тих, хто приймав обидва препарати, прожили щонайменше 5 років. Донедавна про такий показник можна було лише мріяти.
Але навіть попри такі успіхи профілактика та рання діагностики меланоми не мають альтернатив і дають найбільше гарантій зберегти здоров’я та життя.
Автор: Дмитро Сімонов
- Поділитися: