Жінка на прийомі у сімейного лікаря в Центрі первинної медико-санітарної допомоги у Києві, 30 серпня 2017 року
Фото:

Корпусенко Борис/УНІАН

Сьогодні уряд заднім числом скасував виплати за пацієнтів, які досі не підписали декларацію з своїм сімейним лікарем, педіатром чи терапевтом. З 1 квітня медичні заклади отримуватимуть гроші від Національної служби здоров’я тільки за тих українців, які мають підписаний договір зі своїм медиком. Громадське пояснює, чому уряд пішов на такий крок і що це змінить для людей.

Чому уряд перестає платити за тих, хто без декларації

Ініціатор змін — Міністерство охорони здоров’я. Саме там підготували зміни до «Порядку реалізації державних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік». Скасувати виплати за пацієнтів без декларацій мали 30 червня, але через високі темпи підписання договорів із сімейними лікарями та раціональне використання бюджетних грошей його перенесли на 31 березня.

Два мільйони українців підписали декларації лише за перші два місяці 2019 року. Такі високі темпи підписання договорів з сімейними лікарями потребують збільшення фінансування пацієнтів за так званим «зеленим списком». І скасування плати за «червоні списки» дозволить зекономити 360 мільйонів гривень.

Що таке «зелений» та «червоний списки»

«Зелений список» — це ті, хто підписали декларацію зі своїм терапевтом, сімейним лікарем чи педіатром. За них Національна служба здоров’я платить медзакладам базовий тариф 370 гривень в рік, помножений на віковий коефіцієнт.

«Червоний список» — це пацієнти, які не підписали декларацію з сімейним лікарем, але проживає на території, яку обслуговує конкретний комунальний заклад. За таких пацієнтів заклади первинки отримують менше: в 2018 році — 240 гривень в рік, в першому кварталі 2019 року — 120 гривень в рік. З 1 квітня виплати за «червоносписочників» припинили.

Що зміниться для пацієнтів

Для тих, хто підписав декларацію з сімейним лікарем — нічого. А от більш ніж 15 мільйонам українців, які досі цього не зробили, доведеться прискоритися. Так, МОЗ повідомляє, що допомогу отримають всі пацієнти. Але без декларації розраховувати на плановий медогляд, електронний рецепт на «Доступні ліки» та інші послуги, за які платить НСЗУ, не варто. Медзаклади, звісно, можуть і далі обслуговувати пацієнтів як і раніше, але робитимуть це собі у збиток. Ті ж, хто рахуватиме кожну копійку, мають право відмовити в наданні послуг, якщо пацієнт не хоче підписувати декларацію. Зробити це можна в будь-який момент — часових обмежень немає.

Якщо у пацієнта немає декларації, але він у невідкладному стані, то лікар безкоштовно надасть медичну допомогу. Як і тим, хто у відпустці чи відрядженні і не має змоги звернутися до свого сімейного лікаря.

І незалежно від того, в «зеленому» чи «червоному списку» знаходиться пацієнт, до нього за потреби приїде екстрена медична допомога.

Що зміниться для медзакладів

Медзаклади в квітні-червні недоотримають 360 мільйонів гривень. В МОЗ кажуть, що заклади з високим рівнем укладення декларацій фактично не відчують різниці. Адже за одного пацієнта із «зеленого списку» Нацслужба перераховує втричі більшу суму, аніж за пацієнта без декларації. І це без урахування коригувальних коефіцієнтів для дітей та людей старшого віку.

А от медзакладам, у яких «червоний список» більший за «зелений» доведеться інтенсивніше залучати пацієнтів і шукати способи перекрити нестачу коштів.

Серед тих, хто пасуть задніх у підписанні декларацій — Одеська область та місто Київ, де понад 40% пацієнтів у «червоному списку».

Далі в антирейтингу Миколаївська, Закарпатська, Кіровоградська області, які ще не набрали 70% підписаних з лікарями договорів. Як працювати з населенням вони можуть повчитися у вінницьких колег, де лише кожен 5-ий досі не має свого сімейного лікаря.

Реєстратура в амбулаторії загальної практики сімейної медицини «Центр первинної медико-санітарної допомоги» у Києві, 30 серпня 2017 року
Фото:

Корпусенко Борис/УНІАН

Доступні ліки тільки для «зеленого списку»

З 1-го квітня програма «Доступні ліки» змінює принцип роботи. Відтепер пацієнти, які мають діабет ІІ типу, бронхіальну астму або серцево-судинні захворювання, отримуватимуть рецепт на відшкодування лікарських засобів у електронному вигляді.

Це можна буде зробити в будь-якій аптеці в Україні, яка підписала договір з НСЗУ та під’єдналася до програми eHealth. За інформацією МОЗ, кожна третя аптека вже долучилася до програми. Ці заклади отримуватимуть гроші за кожен препарат, який вони надали пацієнту.

Проте «доступні ліки» отримають лише ті пацієнти, які уклали договір із сімейним лікарем. Обмежень немає — електронні рецепти можуть виписувати і лікарі комунального закладу, і приватного, і лікарі-ФОПи. Пацієнти, які ще не підписали декларації, повинні будуть або це зробити, або не розраховувати на відшкодування.

Сам процес отримання електронного рецепту відбуватиметься так: пацієнту потрібно записатися на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Після огляду та перевірки актуальності мобільного телефону, що вказаний у декларації, лікар зможе виписати рецепт в електронній системі охорони здоров’я. На мобільний телефон пацієнта має прийти смс-повідомлення з 16-значним номером рецепта та 4-значним кодом підтвердження для безпосереднього отримання ліків у аптеці. У разі необхідності або на прохання пацієнта, лікар може роздрукувати консультаційний висновок, де, власне, і буде інформація про призначені ліки та номер рецепта. Після цього пацієнт іде в будь-яку аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки», називає фармацевту номер рецепта та код підтвердження й отримує лікарські засоби безкоштовно або з певною доплатою.

Поділитись: