«Немає підстав не довіряти Україні»: у ЄС назвали російською пропагандою заяви про «контрабанду зброї»

У Європейському Союзі називають російською пропагандою повідомлення про те, що Україна нібито продає озброєння, яке їй передають союзники.

Про це розповів речник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Пітер Стано у коментарі «Укрінформ».

За його словами, Євросоюз встановив механізм моніторингу та контролю за тим, щоб європейське обладнання використовувалось для заявлених цілей.

«Це включає моніторинг використання такого обладнання з урахуванням міжнародних норм щодо дотримання прав людини та гуманітарного права, а також можливість регулярного інформування та/або перевірки на місцях поточного стану цього обладнання, коли це є необхідним, і коли це дозволяють зробити умови, що склалися», — каже Стано.

Контроль за переміщенням обладнання, що постачається з використанням Європейського фонду миру, забезпечується упродовж усього процесу постачань та після його завершення у співпраці із ЗСУ. Україна зобов'язалася не передавати отримане обладнання для будь-якого іншого використання, крім використання ЗСУ, пояснює речник.

Також Стано заявив, що у ЄС «немає причин не довіряти уряду України» щодо нецільового використання західного озброєння. Він додав, що російська пропаганда регулярно та масовано намагається підірвати західну допомогу Україні.

«Фактично, вся інформація, що виходить із кремля або від міністерства оборони або міністерства закордонних справ [росії], є такою масованою пропагандою та звичайною брехнею», — зазначив речник.

Що передувало?

російські пропагандистські канали активно просувають тези, що західну зброю, яку отримує Україна, нібито потім перепродають до інших країн, зокрема на Схід. Наприклад, говорили про продаж французьких гаубиць Caesar. Центр протидії дезінформації наголошував, що подібні заяви поширюють для дискредитації ЗСУ і зриву постачання зброї в Україну, хоча жодних доказів цьому роспропаганда не надає.

На тлі повідомлень російської пропаганди американські посадовці обговорюють запровадження контролю за грошима та зброєю, які надсилають США. Наприклад, про таке згадувала конгресвумен Вікторія Спартц. Вона заявляла, якщо кошти американських платників податків витрачають в Україні, «то ми повинні бути впевнені, що ці кошти йдуть до тих хлопців, які воюють у вас».

А нещодавно керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що вся отримана західна зброя перебуває на обліку та вирушає на фронт. Також він пропонує народним депутатам створити Тимчасову спеціальну комісію (ТСК), яка займатиметься підготовкою і розглядом питань, пов'язаних із контролем над використанням зброї, отриманої від наших партнерів.