«Немає зрозумілої етичної системи»: у Чехії суд відмовився визнати релігією вчення «Церкви коноплі»

Судді в Чехії вирішили, що вчення «Церкви коноплі», яка роками домагалася реєстрації, не можна вважати релігійною вірою. Пояснили вони це, зокрема, відсутністю зрозумілої етичної системи.

Про це йдеться в оприлюдненому рішенні суду, цитує чеський інформаційний телеканал ČT24.

Так, суд відхилив касаційну скаргу Душана Дворжака, який виступав як «представник організаційного комітету церкви».

«Вона («Церква коноплі» — ред.) не демонструє жодних внутрішніх рис як традиційна релігія, особливо тому, що в ній повністю відсутній зв’язок із метафізичним чи сакральним світом», — йдеться в рішенні.

Там також наголосили, що «Церква» не розв'язує екзистенційних питань, зосереджується лише на певному аспекті життя (перевазі конопель) та не містить зрозумілої етичної системи.

В експертних висновках і рішеннях Мінкульту та судів неодноразово фігурувало припущення, що метою можливої ​​реєстрації «Церкви коноплі» було отримання правового захисту споживачів канабісу.

Що передувало?

Душан Дворжак тривалий час пропагував лікувальну дію канабісу, за вирощування якого був ув’язнений. Він відбував покарання навіть на момент подання касаційної скарги. Його засудження розкритикували низка правозахисників і прихильників легалізації марихуани.

Пропозицію щодо реєстрації «Церкви коноплі» «оргкомітет» подав 2016 року. Через три роки Міністерство культури країни остаточно відхилило запит. Там дійшли висновку, що «Церква» не відповідає умовам, визначеним законом, і її переконання не можна вважати релігійними.

Відтак у січні 2022 року позов «представника оргкомітету» відхилив Міський суд у Празі. У рішенні йшлося про те, що релігійна віра, як правило, говорить про основні питання життя та його значення, містить етичну систему та пропонує комплексний погляд на світ.

Натомість віра «Церкви коноплі», як ішлося в рішенні, стосується лише часткового аспекту людського існування, а саме — корисності коноплі.

У касаційній скарзі Дворжак зазначив, що в міжнародному праві немає загальноприйнятого визначення релігії і тому необхідно тлумачити цей термін широко, а не лише як віру в бога чи богів.

У разі з «Церквою коноплі» йшлося про віру в те, що «канабіс з’єднує світ через канабіноїди» — специфічні речовини, які в ньому містяться. У скарзі також стверджувалося, що канабіс, як і християнський месія Ісус, «має здатність зцілювати хворих».