Немовлят-сиріт із Харкова використовували на зйомках фільму «Дау» — дитячий омбудсмен звернувся у поліцію

Немовлят-сиріт із Харкова використовували для зйомок  фільмі «Дау. Дегенерація» російського режисера Іллі Хржановського, який нині керує меморіальним центром «Бабин Яр».

«У мережі з’явилася інформація і кадри стосовно використання дітей у зйомках фільму «Дау. Дегенерація». За отриманою попередньо інформацією у зйомках використали дітей з будинку дитини. У кадрах — немовлята. Це діти, для яких участь в таких зйомках може бути травмою на все життя! Є також і інші факти, які потребують підтвердження», — написав дитячий омбудсмен. додавши кадр з фільму.

Він зазначив, що правдивість цих фактів, а також те, хто дозволив використання дітей, має розслідувати поліція, до якої він вже звернувся з відповідним запитом.

Ювенальні прокурори прокуратури Харківщини відкрили кримінальні справи за статтями «катування» та «виготовлення і розповсюдження творів, що пропагують культ насильства» через використання неповнолітніх під час зйомок «Дау. Дегенерація».

Санкція ч.2 ст. 127 Кримінального кодексу (катування) передбачає позбавлення волі від 5 до 10 років, а ч. 3 ст. 300 Кримінального кодексу (розповсюдження творів, що пропагують насильство) — позбавлення волі від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років та з конфіскацією творів, що пропагують культ насильства.

Кулеба також закликав усіх, хто володіє будь-якою інформацією щодо ситуації, писати йому в особисті повідомлення у Facebook.

Водночас учасниця проекту «Дау», керівниця його харківського офісу на фінальному етапі Олена Остапченко розповіла у коментарі Bird in Flight, що на майданчику справді були немовлята з дитячого будинку. Їх супроводжували медсестри з того ж закладу, а знімальний процес контролював лікар. Попередньо, за її словами, творці «Дау» підписували угоду з керівництвом.

«Діти перебували на майданчику дуже недовго. Їх відразу ж відвезли назад. Зараз вони вже школярі, дуже сподіваюся, що живуть в сім’ях, і гадки не мають про ту коротку пригоду», — сказала Олена Остапченко.

Експертка з дитячої нейропсихології Олена Самойленко вважає насильством щодо дітей сцени фільму, де над немовлятами бутафорськи відтворювали досліди, які проводили над дітьми вчені в Радянському Союзі.

«На відео дітей роздягають, підключають до голів фіксуючі електроди, піддають емоційному і психологічному насильству. Діти не могли відмовитись від зйомок в момент, не могли сказати, що їм не подобається оточення. Вони плакали, а дорослі їх не заспокоювали. Це неадекватно, це могло спровокувати депресію, фрустрацію і страх смерті в дитини», — написала Самойленко у Facebook.

Представники компанії «Феномен-Україна», яка займалася зйомками проєкту на території України, відреагували на повідомлення Кулеби. Глава компанії Христина Волошина зазначає, що жодного впливу чи дії на дітей реквізитом або муляжними копіями наукових та медичних приладів не було.

Самі зйомки тривали менше двох годин, а звукову фонограму в сцені знущань з дітей максимально посилили під час монтажу для глибшого глядацького сприйняття художнього фільму, кажуть у компанії.

Також, за її словами, діти, які брали участь у зйомці, перебували на знімальному майданчику разом зі своїми офіційними опікунами, Останні, як стверджує Волошина, не мають жодних претензій до організаторів, усі дії знімальної групи були узгоджені з органами опіки, а знімальний майданчик медичний персонал оглянув заздалегідь.

«Дау.Дегенерація» — один із серії фільмів про радянського фізика, нобелівського лауреата Льва Ландау. Його зняв російський режисер Ілля Хржановський.

Фільм почали знімати приблизно 10 років тому, але вперше на екрани він потрапив у 2019-му. Частина зйомок відбувалася в Україні, зокрема в Харкові. До зйомок залучали непрофесійних акторів, які місяцями жили на знімальному майданчику. Також у фільм увійшли сцени реального насильства і сексу.

Нещодавно в інтернеті з’явилися фільми «Дау. Дегенерація» і «Дау. Наташа», які були показані на Берлінському кінофестивалі в 2020 році.