Непомітна тривожна кнопка: в Україні презентували мобільний застосунок для порятунку від домашнього насильства

Презентація застосунку для людей, які потерпають від домашнього насильства, 3 серпня 2022 року
Презентація застосунку для людей, які потерпають від домашнього насильства, 3 серпня 2022 рокуTelegram / Олена Зеленська

В Україні 3 серпня презентували мобільний застосунок для тих, хто потерпає від домашнього чи гендерно зумовленого насильства. Його розробили непомітним для кривдників.

Про це повідомила перша леді Олена Зеленська.

Застосунок містить тривожну кнопку, яку в момент небезпеки потрібно затиснути на 2 секунди, щоб викликати поліцію. Кнопка має вигляд нейтральної іконки на екрані смартфона.

Водночас корисна інформація та контакти інших служб допомоги доступні тільки у прихованому інтерфейсі. Якщо людина натисне кнопку виклику — поліція визначить її перебування через геолокацію. Тобто говорити вголос, телефонуючи 102, не потрібно.

За словами Зеленської, назва застосунку не повідомляється навмисне, щоб про нього не знали потенційні кривдники. А ті, хто потерпає від насильства, можуть отримати інформацію та завантажити програму, зателефонувавши на гарячу лінію 116 123 або написавши в особисті повідомлення на сторінку «Розірви коло» у Facebook.

Застосунок презентувала перша леді Олена Зеленська спільно з Міністерством внутрішніх справ, Нацполіцією, Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) та за підтримки посольства Великої Британії.

«Протистояння російському агресору — не привід забувати про невоєнне насильство. Навпаки, після всього, що переживає наша країна, ми не будемо терпимими до насильства вже ніколи. До жодного насильства у будь-якій формі», — наголосила перша леді.

Як повідомили нам у Національній соціальній сервісній службі України, у 2021 році органи та установи, що протидіють домашньому насильству, зафіксували більш ніж 284 тисячі звернень про вчинення домашнього насильства. Так, найбільше звернень про насильство в сім’ї надходило від жінок — 233 210.

Куди ще можна звернутись у разі домашнього насильства?

  • 102 ― Національна поліція України;
  • 15-47 ― урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства;
  • 116-123 або 0 800 500 335 ― «Ла Страда»;
  • 772 або 0 800 500 225 ― Національна дитяча гаряча лінія;
  • мобільні бригади Міністерства соціальної політики в регіонах;
  • денні центри UNFPA;
  • @police_helpbot ― чат-бот у Telegram від МВС.

На сайті «Розірви коло» ви знайдете інформацію, як розпізнати насильство та захистити себе.

А в грудні 2021 року уряд запустив сайт державної гарячої лінії 15-47, на якому онлайн можна сповістити про випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Там надають безкоштовні конфіденційні інформаційні, психологічні та юридичні консультації.