Уряд оприлюднив інформацію щодо «жорсткого Brexit» — це найгірший сценарій розвитку подій (на фото — прем'єр Британії Борис Джонсон у Франції, 25 серпня 2019 року)
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Британський парламент перед тим, як зробити в своїй роботі п’ятитижневу паузу (так звана «пророгація»), зобов’язав уряд оприлюднити інформацію щодо підготовки до виходу країни з ЄС без угоди.

У понеділок, 9 вересня, парламентарі висунули вимогу розкрити всі деталі таємного документу під назвою «Operation Yellowhammer», в якому міститься прогноз — що станеться у Великій Британії у разі жорсткого Brexit. Надвечір 11 вересня британський уряд цей документ оприлюднив. Про що в ньому йдеться та в які проблеми заганяє себе Велика Британія через вихід із ЄС — в матеріалі hromadske.

(Не)випадкова назва

«Operation Yellowhammer» описує найгірший сценарій розвитку подій у разі, якщо Велика Британія та ЄС не погодять умови ведення зносин після жорсткого Brexit. Про існування прогнозу було відомо ще у вересні 2018 року, коли уривок документа з такою назвою було випадково сфотографовано на комп’ютері одного з працівників уряду.

У перекладі з англійської «yellowhammer» — це вівсянка, пташка родини горобцеподібних із золотистим оперенням. Невідомо, чому обрали саме цю назву, але користувачі соцмереж устигли поспекулювати з цього приводу.

Справа в тому, що на британських землях вівсянка є рідкісним видом, передусім через нестачу харчів. І якщо згадати, що жорсткий Brexit загрожує можливими перебоями в торгівлі з європейським континентом, паралель стає більш ніж очевидною.

Що прогнозує уряд

Документ обсягом усього шість сторінок складається з короткого резюме і 20 пунктів — ключових припущень, що ж відбудеться в разі виходу Великої Британії з ЄС без угоди. У заголовку йдеться про те, що це «зважений найгірший сценарій» подій, складений станом на 2 серпня — тобто до зустрічі британського прем’єра Бориса Джонсона з Еммануелем Макроном і Ангелою Меркель, саміту «Великої сімки» і законодавчих та судових баталій між британським урядом і парламентом.

Значна частина прогнозу пов’язана з транспортними проблемами на кордонах із ЄС, передусім із Францією та Іспанією (через Гібралтар, який належить Великій Британії). Через встановлення торговельних бар’єрів очікується скорочення вантажопотоку на 40-60%. Так само скасування свободи пересування між Британією та ЄС призведе до затримок авіарейсів та перевезень людей через кордони.

У документі передбачається скорочення товаропотоку через протоку Ла-Манш на 40%, що може тривати аж до пів року. Особливо це вдарить по запасах медикаментів. Автори документа визнають: навіть якщо почати запасати ліки вже зараз, то не назбирається навіть на один-три місяці.

Вид на порт Дувр на південному сході Англії, де проходить поромна переправа «Кале — Дувр» через Ла-Манш з Франції у Британію, 1 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/WILL OLIVER

Ще один важливий ресурс, по якому вдарить запровадження митного контролю на кордоні з ЄС, — питна вода. Її нестача вплине і на продуктивність сільського господарства. «Є ризик, що панічне скуповування спричинить чи загострить перебої в постачанні їжі», — стверджується у прогнозі.

Згадується в «Operation Yellowhammer» і правовий аспект виходу з ЄС. Це, звісно ж, перебої в наданні фінансових послуг та обміні даними, зокрема й пов’язаними з правоохоронною діяльністю. А права британських громадян, які після 31 жовтня перебуватимуть на території ЄС, фактично віддаються на відкуп законодавству відповідних країн-членів.

Найцікавішою є частина, пов’язана з суспільно-політичною ситуацією у Великій Британії в разі жорсткого Brexit. Так, у країні прогнозуються масові протести, для контролю над якими будуть потрібні значні ресурси поліції, та проблеми з транспортом. А пункт 17 наголошує, що «групи з низьким рівнем доходу будуть непропорційно уражені будь-яким зростанням цін на їжу та паливо».

Окрему увагу приділили й питанню уникнення «жорсткого» кордону з Ірландією (буде впроваджена тимчасова система обмежених перевірок), але наведені прогнози, попри стриманий тон усього документа, все одно невтішні: «Порушення діяльності ключових секторів [економіки] та втрата робочих місць призведуть до протестів, що супроводжуватимуться блокування доріг. Різниця в цінах тощо, найімовірніше, спричиниться до зростання тіньової економіки. Особливо гострою ситуація буде в прикордонних районах, де кримінальні та повстанські угруповання вже становлять більшу загрозу і почуваються дедалі безкарнішими».

Плакати «без кордону, без бар'єрів» висять на паркані у місті Міддтаун проти «жорсткого» кордону після Brexit між Ірландією та Північною Ірландією, 3 березня 2019 року
Фото:

EPA/NEIL HALL

Контроверсії

Текст начебто такого ж документа вже потрапляв до ЗМІ (а точніше, британського видання Sunday Times) — в середині серпня. І пильні журналісти заповзялися шукати відмінності в оприлюдненій «Operation Yellowhammer» і тій, про яку вони писали місяцем раніше.

Так, журналістка Sunday Times Розамунд Урвін стверджує, що раніше в заголовку прогнозу було написано не «зважений найгірший сценарій», а «базовий сценарій». Це важливий нюанс: якщо виявиться, що уряд редагував текст документа перед публікацією, його можуть визнати винним у непокорі рішенню парламенту.

Із незрозумілих причин із опублікованої версії документа вилучили пункт 15. Якщо вірити Розамунд Урвін, там прямо вказується на можливість закриття двох нафтопереробних заводів у Британії, що призведе до втрати близько 2 тисяч робочих місць та перебоїв у поставках нафти в регіони, які залежать від діяльності цих заводів.

Пішоходи йдуть повз вказівник на вулиці Парламент-стріт і Уайтхолл у Лондоні, Велика Британія, 12 вересня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ANDY RAIN

Перші реакції

На публікацію «Operation Yellowhammer» чи не одразу відреагував лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін — причому доволі показово.

«Офіційні урядові документи підтверджують, що Борис Джонсон готовий покарати найбільш нужденних Brexit без угоди на користь своїх заможних друзів. Його потрібно зупинити», — написав політик у твіттері, прикріпивши скріншот згаданого вище пункту 17.

Показовість тут у тому, що Корбін зумисне намагається скерувати політичний дискурс у бік, вигідний саме йому: захист соціальних прав населення. Brexit заважає йому втілити ідеї про розширення автономії профспілок та підвищення соціальних видатків, навколо чого він збирається будувати свою передвиборчу кампанію.

Британські професійні об’єднання з тривогою сприйняли викладені в «Operation Yellowhammer» дані. Так, Британська медична асоціація наголосила на прогнозах уряду щодо «порушення постачання життєво необхідних медикаментів, зростання ризику спалахів хвороб через проблеми з постачанням ветеринарних ліків, а також відсутність доступу до системи охорони здоров’я для британських пенсіонерів, які живуть у ЄС» у разі жорсткого Brexit.

А Британський консорціум роздрібних продажів висловився ще пряміше: «Факт лишається фактом: руйнівний Brexit без угоди не є ні в чиїх інтересах, тож життєво необхідно швидко знайти рішення, яке забезпечує безперешкодну та безтарифну торгівлю з ЄС після нашого виходу».

Поділитись: