«Слідство.Інфо» вже три роки стежить за нелегальним бурштиновим бізнесом в Україні. Щороку влада звітує про припинення видобутку. Утім, попри всі обіцянки, гучні затримання та заяви, ситуація майже не змінюється. Що відбувається з нелегальним видобутком бурштину сьогодні?

Ніч. Чоловіки у формі й автівки обабіч дороги, яка веде до селища Клесів, що на Рівненщині. Праворуч і ліворуч — десятки мотопомп та сотні людей. Попри оголошений владою розгром бурштинової мафії.

Удень з повітря наслідки цього видобутку мають ось такий вигляд. Це — урочище «Азалія». 

Донедавна працювати нелегальним старателям тут не дозволяли, а без дозволу це було надто ризиковано. Утім, замість порядку прийшли домовленості. Гідромеліоративні канали розчистили екскаваторами, забезпечивши помпи водою. Шматки ґрунту і плями від пального на воді свідчать, що роботи тривають. Уночі працюють активні старателі з помпами, а вдень — збирачі залишків.

— І я трохи назбирала. От їжджу, копаю. Ну а що робить, якщо виходить, — розповідає жінка, яку зустрічаємо на дорозі неподалік клондайку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Невиліковна лихоманка: як на Рівненщині продовжується нелегальний видобуток бурштину

Це жителька Клесова. Ім’я назвати відмовилася й попросила не показувати обличчя. Вона на моторолері, у гумових чоботах та із сачком — звичний набір для місцевих. Жінка каже, гроші потрібні і на операції дітям, і на будівництво:

— Копаю вже, може, роки три, як не більше. І на «Дев’ятому» мили, і на «Гальбино», і на «Кмечі». Мушу, по-іншому не виходить. Чотири хлопці й дівчина в мене. Ще учиться в Рівному. Їм є, і нам є, як кажуть,  розповідає жінка.

Вистачає і на навчання, і на будівництво, і на життя. Так само, як вона, живе ледь не кожен місцевий.

— Це одвіку таке, — запевняє жінка. — Колись робили і зара роблять... 

— Але ж довго не робили, а це знову почали? 

— То ж якась є домовленість. Я в це не вникаю, у них свої проблеми.

Ідеться про околиці Клесова, адже місце на виду, біля дороги, де щодня проїжджають сотні автівок.

Мешканець Клесова, депутат Рівненської обласної ради Олександр Васильєв колись теж займався нелегальним видобутком. Та згодом цю справу покинув. За його словами, без згоди «нагорі» так організовано, з помпами вийти на поля копачі не змогли б.

— Ви чули від місцевих ціни, скільки коштує «квиток»? — запитуємо.

— Не скажу вам за ціни, але квиток точно був… Не скажу точно, доларів по 300, либонь. Десь так.

Різні джерела називають цифри від 250 до 350 доларів США за право поставити помпу. 1000 доларів нібито платять за можливість брати воду з попередньо підготовлених каналів.

— Чув, що працювали, копали канави. Може, то вони когось топлять, є такі моменти в нас тут — топити городи людей. Отже, періодично копають, хтось замиває, а хтось викопує знову. У будь-якому разі, техніка — це ж не комарик, якщо працювала, видно, що працювала, здається, Олександр Васильєв каже менше, ніж насправді знає. Адже одного разу йому на подвір’я вже кидали гранату. Зайва відвертість може нашкодити, тому нам він не називає ні імен, ні прізвищ.

— Домовленості ідуть згори. На інших незадоволених ніхто не зважає. Там є домовленості і вони працюють.

Щодо правоохоронців, їх сплеск активності нелегальних старателів не те, що не дивує — для них він навіть не виглядає сплеском.

— Масовості видобутку незаконного наразі немає й протягом останнього часу не спостерігалося, — каже керівник Сарненського відділу поліції Сергій Смаглюк, а те, що ми зняти на відео, на його думку, поодинокий випадок.

— Масовий видобуток — це, як на мене, п’ятдесят, сто моторів. Пам’ятаєте минулий рік? Ото був масовий видобуток. Нині є поодинокі випадки. Більше нічого не можу сказати.

— Тиждень тому ми фіксували, що працювало кілька десятків моторів. Вириті нові канали, працювала техніка… 

— На даний момент на території Сарненського району масового видобутку бурштину сирцю не-ма-є, — запевняє Смаглюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Східний кур’єр: Як громадянка Китаю стала жертвою нелегальної торгівлі українським бурштином

Утім, місцеві розповідають про інше:

— Ні, раніше не давали людям бовтатися, то люди просто скаржаться, бо ж хочуть заробити.

— Якщо вже пішов до дороги, значить знає, що все добре.

Доки поліція намагається (або принаймні робить вигляд), що бореться з видобутком, старателі з чистим сумлінням публікують нові й нові фото та відео докази власної діяльності.

В одній з місцевих спільнот у соцмережі нам навіть удалося знайти оголошення про набір робочих на один з житомирських «клондайків». Журналісти «Слідства.Інфо» вирішили перевірити працедавців самі:

— Я по оголошенню телефоную.

— Треба робочі. Робочі в Олевськ. Звідки ви? 

— З Рівного.

Працівників забезпечують знаряддями праці, платять 5-6 тисяч гривень на місяць або ж відсоток від улову. Нам трапився дбайливий роботодавець, готовий навіть забезпечити мінімальним соціальним пакетом:

— А якщо ти береш ще компанію якусь, 4-5 людей, то я хату проставлю, працюйте. Збирай собі двіжуху, в мене розцінки написані, будемо домовляться, 20% бабла або зарплата. Як буде зручно. Хату я вам знайду, в принципі, є хата, там поряд біля клондайку, світло є, пічне опалення — тепленька, а дрова привеземо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Копачі з вилами»: Як оточення Ляшка прибирає до рук бурштинові родовища Житомирщини

«Слідство.Інфо» вже розповідало про резонансний конфлікт поблизу села Обище, коли місцеві виганяли приїжджих та перекидали автомобілі. Нині вони налагоджують роботу, щоб працювати вдень, не ховаючись.

— Cьогодні працюємо по ночам. Будемо говорити, налагодимо з мєнтами вже, й можна буде вдень працювати, — запевняє працедавець.

Він також стверджує, що можна приїхати й працювати навіть з власною помпою. З поліцією питання вирішить.

— Раптом що, з мєнтами вже я буду фішки-мишки розставляти й свій процент маленький мати за роботу. Це ще трошки й буде, може, через пару днів. Одне слово, сказали десь до суботи буде ясно, яку канаву дадуть працювати мєнти, — розповідає наш співрозмовник.

Ми надіслали запит на інтерв’ю голові Національної поліції з проханням прокоментувати ситуацію з видобутком. 

У відповідь з департаменту комунікації Нацполіції нам надійшов лист, в якому сказано, що в регіоні розгорнуто оперативний шпаб поліції, який миттєво реагує на повідомлення про незаконний видобуток бурштину. Від лютого цього року поліція зареєструвала 1002 таких звввернення. 

 

/ Дмитро Бондар, «4 влада» (Рівне) для «Слідства.Інфо»

Поділитись: