«Нікол — зрадник»: у столиці Вірменії протестували проти прем’єра, а опозиція висунула йому ультиматум

У столиці Віремії Єревані в суботу, 5 грудня, зібралися тисячі людей на акцію протесту проти чинного прем’єра країни Нікола Пашиняна. Лідери опозиції вимагають від нього піти у відставку до опівдня 8 грудня, інакше обіцяють акції непокори по всій країні.
Про це повідомляють «Кавказский узел» і «JAM-News».
За оцінками журналістів, кількість учасників акції протесту на площі Свободи в Єревані сягнула кількох десятків тисяч. Поліція перекривала дороги, щоб завадити протестувальникам зібратися, але вони все ж дійшли до місця збору пішки. Жителі однієї з областей подолали так 15 кілометрів.
На площі час від часу скандували гасла «Нікол — зрадник!» і «Вірменія без Нікола». Чинного прем’єра, який прийшов до влади внаслідок протестів у 2018 році, опозиція й протестувальники звинувачують у державній зраді внаслідок підписання мирної угоди з Азербайджаном за посередництва Росії.
Ця угода завершила двомісячну воєнну кампанію в Нагірному Карабаху — невизнаній республіці, яка де-юре розташована на території Азербайджану, — і обернулася для Нагірного Карабаху втратою двох третин території на користь Баку, а також частини окупованих Єреваном азербайджанських територій.

Протестний рух очолюють 17 опозиційних партій. На мітингу 5 грудня очільник однієї з них Ішхан Сагателян заявив, що Пашинян «має піти» з посади до опівдня вівторка, тобто 8 грудня. «Якщо він не піде до вівторка, то ми самі його усунемо, і крапка», — заявив політик, пообіцявши раніше, втім, що опозиція готова обговорювати «час відставки Нікола».
3 грудня об’єднана опозиція висунула свого кандидата в прем’єри Вірменії — ним став Вазген Манукян. 74-річний політик був першим прем’єром країни після розпаду СРСР, пізніше — міністром оборони й очільником Громадської ради країни.
На мітингу Манукян оголосив план дії свого антикризового уряду в разі обрання: відновлення переговорного процесу з мирного врегулювання карабаського конфлікту, пошук зникли безвісти, лікування поранених, надання соцгарантій сім’ям загиблих військових і вимушеним переселенцям із Нагірного Карабаху. А ще — налагодження відносин із Росією.

Після мітингу на площі Свободи частина протестувальників разом із лідерами опозиції та Манукяном вирушили до урядових дач, де живе й Нікол Пашинян. Хода супроводжувалася скандуванням гасел «Нікол, іди!», «Нікол — зрадник!» і «Вірменія без Нікола». Там же опозиція повторила ультиматум Пашиняну про відставку до 8 грудня.
Хоча через воєнний стан у країні формально акції протесту заборонені, поліція не перешкоджала учасникам ходи. Втім перед збором на площі Свободи все ж затримували окремих протестувальників, відзначає «Кавказский узел». Чинний президент Вірменії Армен Саргсян, який підтримує відставку Пашиняна, закликав силовиків утримуватися від насилля й застосування спецзасобів.
Сам Пашинян поки не коментував вимоги опозиції й сьогоднішні протести. У ранковому відеозверненні він наголосив, що його дії з урегулювання кризи в Нагірному Карабаху є наслідками «тягаря дипломатичних невдач останніх 20-25 років».
- Поділитися: