В останній день осені 2017 у Нікопольському суді слухали справу про подвійне вбивство. Щойно суддя закрив засідання через чергову неявку адвоката, потерпілий кинув дві гранати в бік обвинувачених.

В останній день осені 2017 у Нікопольському суді слухали справу про подвійне вбивство. Щойно суддя закрив засідання через чергову неявку адвоката, потерпілий кинув дві гранати в бік обвинувачених. Один з них згодом помер у лікарні, сам підривник загинув на місці. 

Громадське розбиралося, що передувало цій трагедії.

Зала Нікопольського суду після вибуху Фото: Громадське

Конфлікт, з якого все почалося

31 січня 2016-го року, Нікополь.

В одному з місцевих кафе 26-й день народження святкує Султан Тапаєв. Близько опівночі гості розійшлися, а Султан з братами — Різваном та Бісланом — вирішили продовжити святкування. На авто вони вирушили до одного з нічних клубів.

Біслан Тапаєв Фото: Громадське

На півдорозі, біля міського «Центрального базару» компанія зіткнулися з автом Артема Дощинського та Дениса Подоляка, яких Нікопольська поліція підозрює у причетності до злочинного угрупування. Усі п'ятеро були п'яні, між ними виникла суперечка, що переросла в бійку. Дениса Подоляка сильно побили.

Це стало початком конфлікту між братами Тапаєвими і так званим угрупуванням Яна Яцишина. А його наслідком став вибух у Нікопольському суді.

«Після дорожнього конфлікту Роман Жмурко зі своїми «опричниками»  зупинили машину Султана і розстріляли її з пістолетів, — згадує Біслан. — Так сказали правоохоронці. Машину повністю знищили. Відтоді почалися наїзди на Султана. Постійно за якісь погоні влаштовували».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибух у Нікопольському суді: проблема правосуддя чи незаконного обігу зброї?

Родина Тапаєвих — батько Руслан, мати Галина, 5 синів та 2 доньки — переїхала з Чечні у 80-х роках. Мешкали в селі Велика Знам’янка, Запорізької області. У 2005-му переїхали в Нікополь. Займалися овочевим бізнесом. З 2016-го живуть у Запоріжжі, де відкрили СТО.

Двоє інших учасників конфлікту, Артем Дощинський на прізвисько  «Ципа» та Денис Подоляк, за даними поліції, підозрюються в участі у злочинному угрупуванні. Упродовж 7 років, підозрюють правоохоронці, вони організовували постачання та збут наркотиків у Нікополі. Очолює групу 43-річний Ян Яцишин, на прізвисько «Батя».

 

Скан документу — відповідь Департаменту протидії наркозлочинності Нацполіції України Фото: Громадське

6 лютого 2016-го, за тиждень після конфлікту. 

У будинку Султана, одного з братів Тапаєвих, провели обшук. Поліція знайшла наркотики. Утім, цивільна дружина Султана Ганна впевнена, що їх підкинули:

«Шостого лютого провели обшук без жодної ґрунтовної причини.  Казали, у нас є зброя, але її так і не знайшли. Натомість знайшли наркотики. Це вони нам підкинули. Звісно, про це дізнався брат Султана Різван, він живе в Запоріжжі. Він зателефонував Яну, «Мопі», вони почали конфліктувати».

Цивільна дружина Султана Тапаєва Ганна Шевченко Фото: Громадське

За три дні, як розповідає Ганна, тодішній голова Нікопольської поліції Василь Піскунов викликав до себе Султана. Проте розмовляли зовсім не про наркотики, а про конфлікт з «угрупуванням» Яцишина.

Щоб дізнатися, чи справді була ця розмова, ми зателефонували екс-начальникові Нікопольської міліції Василю Піскунову, проте говорити він відмовився.

Убивство серед білого дня

Наступного дня після розмови Султана з поліцією, його брата Різвана Тапаєва разом з товаришем Іллею Боднаром убивають у Нікополі. Поліція тоді зазначала: можливою причиною став «перерозподіл влади у сфері обігу наркотиків». Громадське отримало відео камер спостереження й спробувало відновити хронологію інциденту.

10 лютого 2016 року.

11:13 — Різван Тапаєв і його товариш прямують у бік автостоянки. Неподалік уже стоїть червоний ВАЗ.

11:18 — Вони сідають у Geely Emgrand. На виїзді чатує зелена Honda, червоний ВАЗ і блокує проїзд. Чоловіків у Geely розстрілюють.

На місці злочину перебувала ще одна автівка — чорний Lexus. Саме в ньому, переконані Тапаєви, був Ян Яцишин.

У справі троє обвинувачених: Денис Подоляк, якого побили брати Тапаєві у 2016-му, Роман Жмурко, на прізвисько «Мопа» та Сергій Вороновський.

Троє обвинувачених у справі про подвійне вбивство у Нікополі

Але на відео видно, що в убивстві брали участь щонайменше четверо. Також у матеріалах провадження йдеться лише про два автомобілі — Honda та ВАЗ, і не згадується про Lexus.

Момент вбивства 10 лютого 2016 року

Але вже після вбивства на посту поблизу Солоного Дніпропетровської області поліція зупинила чорний Lexus, що рухався з Нікополя до Дніпра. За кермом, за даними поліції, був Яцишин.

В авто виявили зброю. Поліція відкрила провадження за статтею 263 — «Незаконне поводження зі зброєю». Яцишин пояснював: авто не його, так само, як і зброя. Спочатку його відпустили під домашній арешт, а згодом провадження призупинили, адже підозрюваний зник. 15 грудня минулого року Яцишина оголосили в розшук.

Статусом Яцишина у справі була обурена не лише мати, а й батько вбитого, Руслан Тапаєв. Він був упевнений — Яцишин знайшов можливість відкупитися від суду.

Громадське отримало відео з джерел серед колишніх правоохоронців Нікополя. Автентичність запису Громадське підтвердити не може, втім, на ньому зафільмована людина, схожа на Яцишина. Чоловік розповідає про справу Тапаєвих, зокрема, про присутність на місці злочину автівки Lexus.

Далі обговорюють суму, яку буцімто мав передати уповноваженій особі серед правоохоронців адвокат Максим Коваленко. Він також є адвокатом Романа Жмурка, обвинуваченого у справі про вбивство Різвана. Передачу будь-яких сум Коваленко заперечує.

Суд

Судові засідання у справі про вбивства Різвана та його товариша Іллі затягувалися та переносились. Минуло близько 2 років, за цей час суд збирався 21 раз. 

Суддя-спікер Нікопольського суду Анжеліка Багрова стверджує: процес зумисне гальмували, а адвокати й свідки регулярно не приходили на засідання:

«Вісім разів не з'явилися адвокати. По черзі. Окрім того, не забезпечили явку свідків. Тобто, всі сторони з'являються, а свідки не прийшли, нема кого допитувати. Яна Яцишина ще не допитали».

У 2014-му головуючий у справі суддя Андрій Чуприна випустив під заставу Андрія Галету, якого місцеві активісти називають «кримінальним авторитетом». Свого часу рішення викликало неабиякий резонанс. У коментарі Громадському Чуприна запевнив, що жодних пропозицій від обвинувачуваних не отримував:

«Відповідно до законодавства, у разі такого звернення, я зобов'язаний повідомити органи, щоб вони провели розслідування. Ніяких пропозицій не надходило, інакше я б звернувся у відповідні органи».

Напередодні вибуху

5-е жовтня 2017-го.

Двадцяте засідання у справі вбивства Різвана. Його батько, Руслан Тапаєв з обуренням звертається до суду — аудіо-запис виступу Громадському передала Галина Тапаєва. 

«Убили двох людей, відібрали два життя. Як ви вважаєте, відео з камер спостереження є доказом чи ні? Є чітке відео, люди не приховували свої обличчя, не приховували машини, все це вчинили. Думаю, більше ніяких доказів навіть не потрібно».

Дружина Руслана Тапаєва Галина розповідає, що чоловік виглядав засмученим, повернувшись із засідання:

«Я питаю: щось сталося? А він каже: «Мопа» готується на вихід. Коли суд видалився на нараду, я лишився в залі суду. А цей (Роман Жмурко, «Мопа» — ред.) спілкувався з адвокатом. І я почув, що «набридло» вже йому сидіти».

Галина Тапаєва надала Громадському аудіозапис, начебто зроблений  чоловіком. На ньому чути, як двоє чоловіків обговорюють справу, називаючи певні суми.

Удома, розповідає дружина, Руслан мало не щодня переглядав відео з убивством сина. 17 листопада, за два тижні до вибуху в суді, він написав у Facebook: якщо злочинців не карати, «суспільство порине в хаос, який торкнеться кожного».

Дружина Руслана Тапаєва — Галина Фото: Громадське

30 листопада 2017 року.

Під час 21-го судового засідання про вбивство сина, батько Різвана кидає дві гранати в бік обвинувачених. Один з них, Сергій Вороновський від отриманих поранень помирає. Сам Руслан Тапаєв загинув на місці. 

Двох обвинувачених у справі — Романа Жмурка та Дениса Подоляка — госпіталізували до місцевої лікарні у важкому стані. Їх охороняла поліція.

Пізніше обвинувачені відмовилися спілкуватися з журналістами. Проте, за даними місцевих жителів, Жмурка 23-го грудня бачили в нічному клубі Нікополя.

Термін тримання під вартою обвинувачених сплив 3-го грудня, його не продовжили. За інформацією Нікопольського суду, наприкінці грудня обвинуваченим обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, за даними поліції їх направили до Дніпровського СІЗО.

Громадське звернулося до Яна Яцишина перед тим, як його оголосили в розшук. На інтерв'ю він не погодився. Проте нам вдалося поспілкуватися у Facebook:

«Можу сказати, що грошей у суд ніхто не носив — це факт. Ця людина підірвала себе, не дочекавшись вироку. А вже добігали ці тяжби, я так розумію, кінця. Більше чекав, так невже перед самим кінцем цих тяжб не стало терпіння, «цікавості» зрештою почути вирок. Гадаю, там були інші причини».

Під час наступного судового засідання замість батька Руслана Тапаєва мають визначити іншого постраждалого. Ним може стати один з його синів, Аслан. Громадське надалі слідкуватиме за перебігом справи.

Поділитись: