Німеччина оголосила режим тривоги через скорочення запасів газу на тлі зменшення постачань із рф. Що це означає?
Німеччина оголосила так званий режим тривоги — другий етап аварійного плану на випадок надзвичайної ситуації в газовій сфері. Активація рівня тривоги відбувається на тлі скорочення постачання російського газу.
Про це заявив міністр економіки та енергетики Німеччини Роберт Габек, передає DW.
Міністр назвав скорочення постачання російського газу «економічною атакою». Він вважає, що президент росії путін хоче посіяти невизначеність та підвищити ціни на газ.
«Ми переживаємо газову кризу. Відтепер газ — це дефіцитний товар. Ціни вже високі, і ми повинні зважати на подальші підвищення», — заявив Габек.
Уряд активував перший ступінь (режим попередження) аварійного плану ще у березні. Однак ситуація з газом не ставала кращою, тому оголосили наступний етап.
Що дає оголошення режиму тривоги?
Другий ступінь аварійного плану запроваджується у разі перебоїв у газопостачанні або надзвичайно високого попиту на газ, що призводить до погіршення ситуації з газозабезпеченням. На цьому етапі вважається, що ринок ще здатний самостійно впоратись із проблемами, без запровадження неринкових заходів.
На другому етапі комунальним підприємствам можуть дозволити перекладати високі ціни на газ прямо на споживачів. Однак це не станеться автоматично. Спершу таке рішення має ухвалити Федеральне мережеве агентство, визнавши «значне скорочення обсягів імпорту газу».
Оголошення другого етапу також є передумовою для планів уряду використовувати більше вугільних електростанцій, щоб зменшити використання газу у виробництві електроенергії.
За словами Габека, зараз першочерговим завданням уряду є заповнення сховищ газу. За даними ЗМІ, наразі сховища Німеччини заповнені на 50%, а до листопада країна планувала заповнити їх на 90%. Також уряд шукатиме альтернативних постачальників та розвиватиме відновлювальні джерела енергії.
Німеччина залежна від російського газу, тож скорочення постачань сильно на неї впливають. До повномасштабного вторгнення рф в Україну Німеччина імпортувала 55% свого природного газу з росії, а після вторгнення імпорт скоротився до 35%.
Що робитиме Німеччина, якщо ситуація не покращиться?
Далі уряд може оголосити третій етап аварійного стану — надзвичайна ситуація. Його активують, якщо постачання газу погіршиться настільки, що без втручання держави ситуацію не виправити. Тоді Федеральне агентство з мереж може ухвалити рішення про квоти на постачання газу. Спершу газом забезпечуватимуть лікарні, заклади для догляду, військові та правоохоронні об'єкти та іншу критично важливу інфраструктуру.
Останніми тижнями росія скоротила або припинила (наприклад, до Нідерландів) постачання газу до кількох країн ЄС через їхню відмову платити за сировину в рублях. Також у росії заявили, що скорочують постачання газу «Північним потоком» до Німеччини на 40%. Про скорочення постачань від «Газпрому» заявляла й італійська енергетична компанія Eni, а французький оператор GRTgaz повідомив, що не отримував російський газ через Німеччину з середини травня.
- Поділитися: