Нобелівську лауреатку Алексієвич хочуть допитати щодо Координаційної ради у Білорусі. Двох її членів вже затримали

У Білорусі слідчі викликали на допит Нобелівську лауреатку з літератури, білоруску Світлану Алексієвич та ексміністра культури Білорусі Павла Латушко щодо створення опозиційної Координаційної ради з передачі влади, членами якої вони є. Раніше інших двох членів вже затримали.

Про це повідомила пресслужба ради, пише TUT.by.

Алексієвич зобов'язали прийти на допит у середу, 24 серпня, о 14:00. Латушко викликали на вівторок, 24 серпня, 10:00.

Зазначимо, 20 серпня генеральна прокуратура Білорусі відкрила проти членів Координаційної ради кримінальну справу про «захоплення влади». Учасникам ради загрожує до 5 років ув'язнення.

Світлана Алексієвич — один із семи членів президії Координаційної ради. Через стан здоров’я вона не бере участь у роботі президії, але постійно перебуває у контакті.

Про що питатимуть

Раніше слідчі вже викликали на допит в межах цього провадження інших членів ради: Максима Знака, Сергія Давиденка і Лілію Власову. Вони дали силовикам пояснення, однак подробиці розповісти не змогли, оскільки дали підписку про нерозголошення. У справі вони проходять як свідки.

Затримання членів ради

24 серпня ОМОН затримав двох членів Координаційної ради — довірену особу опозиційної кандидатки у президенти Світлани Тіхановської Ольгу Ковалькову та представника страйкому Мінського тракторного заводу Сергія Дилевського.

Ковалькову і Дилевського затримали біля прохідної МТЗ, коли ті приїхали поговорити зі страйкарями робочими й заступником генерального директора з ідеології. Співробітники ОМОН звинуватили їх в організації несанкціонованого масового заходу і відвезли автозаком.

Що це за Координаційна рада

Її створили 18 серпня. Мета ради — мирна передача влади від поки ще чинного президента Олександра Лукашенка до Тіхановської (яку опозиція вважає справжньою переможницею виборів). Туди ввійшли понад три десятки людей, зокрема сама довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова, Нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, глава правозахисного центру «Вясна» Алесь Беляцький, ексміністр культури Білорусі Павло Латушко, економісти, письменники, юристи тощо.

Члени ради наголошували, що вони хочуть подолати кризу в Білорусі та не ставлять собі за мету зміну конституційного ладу чи зовнішньополітичного курсу.

Опозиціонери вимагають:

  • звільнити усіх політв'язнів,
  • виплатити компенсації постраждалим,
  • провести розслідування щодо насильства до протестувальників,
  • провести нові вибори з новим складом Центральної виборчої комісії та за міжнародними стандартами.

Що ж про це думає Лукашенко

Олександр Лукашенко на засіданні Ради безпеки відразу заявив, що це «спроба захоплення влади з усіма наслідками, що з цього випливають».

«Тому я хочу попередити тих, хто увійшов у цей штаб, що ми будемо вживати адекватних заходів. Але виключно за конституцією і законом. У нас достатньо цих заходів, аби охололи деякі гарячі голови», — зазначив він.

У складі Координаційної ради Лукашенко знайшов колишніх «прикоритників» (незрозуміло, що це значить — ред.), «колишніх, ображених, які колись були при владі, й відверто відбитих нацистів».

20 серпня генеральна прокуратура Білорусі відкрила проти членів Координаційної ради кримінальну справу про «захоплення влади». Учасникам ради загрожує до 5 років ув'язнення.