Нобелівську премію з медицини цьогоріч вручили за відкриття реакції живих клітин на кисень

 Професор Рендалл Джонсон з Нобелівського комітету представляє лауреатів цьогорічної Нобелівської премії з медицини та фізіології в Солні, Стокгольм, Швеція, 7 жовтня 2019 року
Професор Рендалл Джонсон з Нобелівського комітету представляє лауреатів цьогорічної Нобелівської премії з медицини та фізіології в Солні, Стокгольм, Швеція, 7 жовтня 2019 рокуEPA-EFE/PONTUS LUNDAHL

Нобелівську премію змедицини цьогоріч отримали Вільям Келін, Петер Раткліфф іГрегг Семенца «завідкриття реакції живих клітин нанаявність або відсутність кисню».

Вчені відкрили молекулярні механізми, які регулюють активність генів у відповідь на різні рівні оксигену. Вони досліджують, як клітини адаптуються до нового рівня оксигену. Важливість відкриття полягає у тому, що це «один із найбільш життєво важливих адаптивних процесів», який формує базу для розуміння впливу оксигену на метаболізм і психологічну функцію. Це також відкриває шлях для нових стратегій боротьби з анемією, раком та іншими хворобами.

Переможці отримають призову виплату у розмірі 9 мільйонів шведських крон (понад 900 тисяч доларів США).

Нагадаємо, 7 жовтня, у Швеції стартував тиждень присудження Нобелівської премії.

Протягом наступних днів стануть відомі лауреати Нобелівських премій у такій послідовності:

  • фізика – 8 жовтня
  • хімія – 9 жовтня
  • література – 10 жовтня
  • премія миру – 11 жовтня
  • економіка – 14 жовтня.

У 2018-му Нобелівську премію з фізіології й медицини отримали вчені зі США і Японії Джемс Еліссон і Тасуку Хондзьо за відкриття у сфері боротьби з раком. Вони відкрили терапію, яка використовує у лікуванні раку здатність імунної системи людини атакувати клітини ракової пухлини.