Норвегія виділяє майже €15 млн на навчання українських військових

Норвегія виділяє 150 мільйонів норвезьких крон (приблизно 14,5 мільйонів євро) на місію Європейського Союзу з навчання українських військовослужбовців.

Як ідеться у повідомленні Ради Європи, угоду про добровільний фінансовий внесок в місію військової допомоги вже підписали з ЄС.

«Фінансова підтримка з боку Норвегії місії ЄС з військової допомоги Україні дасть додатковий поштовх для підготовки та оснащення Збройних сил України, які продовжують сміливу боротьбу з російською агресією», — зазначив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.

Він наголосив, що ЄС з партнерами продовжуватимуть допомагати Україні «всіма можливими способами стільки, скільки буде потрібно».

Це перший випадок в історії ЄС, коли третя країна (не член блоку) робить фінансовий внесок в Європейський фонд миру, що використовується для реалізації проєктів та фінансування операцій в рамках Спільної політики безпеки й оборони ЄС.

Такий вчинок є «підтвердженням тісної співпраці Норвегії з ЄС у питаннях безпеки та оборони та її твердої підтримки захисту свободи та суверенітету України», зазначили в Раді Європи.

Навчальна місія ЄС

Навчальна місія для українських військовослужбовців є найбільшою військовою місією Євросоюзу, пише Vecernji List. Очікується, що участь у ній візьмуть приблизно 20 країн. Місія, на яку ЄС виділив 106 мільйонів євро, триватиме два роки.

Рішення про створення навчальної місії для 15 тисяч військовослужбовців з України вже ухвалили міністри закордонних справ 17 жовтня. Штаб-квартира місії розташована у Польщі та Німеччині, які вже проводять великі навчальні програми для українців.

З країн, які не входять до ЄС, навчання також організовувала Велика БританіяУгорщина була єдиною країною, яка утрималася від цього рішення, тому вона не братиме участі та не фінансуватиме місію. Австрія підтримає місію, але не братиме в ній активної участі.

Словенія також візьме участь у місії з кількома десятками інструкторів, яких мають відправити до Німеччини, повідомляв державний секретар Міністерства оборони Дамір Чрнчец. Проте наразі планів навчання українських військових у Словенії немає.

Міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес заявляла, що фахівці її країни зможуть навчати 2 400 українських військових щорічно.

Міністерка оборони Бельгії Людивін Дедондер також оголошувала, що її країна братиме участь у місії. Бельгійська армія спеціалізується на розмінуванні на суші та на морі, але також готова проводити бойову підготовку.

У Болгарії повідомляли, що готові навчати чотири із 60 українських підрозділів, у складі яких є військові медсестри та медичний персонал. Але ще очікується рішення парламенту.