Нове дослідження показує, що вакциновані від коронавірусу люди практично не передають його іншим. Але радіти ще рано

Вакцинація може стати перепусткою до життя без коронавірусних обмежень, свідчить нове дослідження у США, але поки що про це говорити рано
Вакцинація може стати перепусткою до життя без коронавірусних обмежень, свідчить нове дослідження у США, але поки що про це говорити раноMatt Rourke / AP

Результати нового дослідження, оприлюдненого Центром із контролю та профілактики захворювань (CDC) США, свідчать, що люди, вакциновані проти коронавірусу мРНК-вакцинами, мають мінімальні шанси стати його безсимптомними носіями.

Таким чином, вакцинація проти COVID-19 вберігає від хвороби не лише вакцинованого, а й інших. Але дослідники стверджують, що змінювати рекомендації ще рано, й вакциновані повинні й надалі дотримуватися епідемічних правил.

У дослідженні CDC взяли участь 3950 медичних працівників, яких вакцинували препаратом Pfizer / BioNTech або Moderna. Дослідники спостерігали за ними протягом 13 тижнів, постійно тестуючи на антитіла до коронавірусу й співставляючи тести з часом вакцинації.

З’ясувалося, що після першої дози мРНК-вакцини її дієвість становила 80% (тобто ймовірність отримати позитивний тест на COVID-19 була в п’ять разів нижча, ніж негативний). Після вакцинації двома дозами показник зростав до 90%.

Ці результати загалом збігаються із заявленими раніше показниками дієвості препаратів. Але якщо їх тестували в першу чергу для запобігання захворюваності на COVID-19, то нині ж дослідження провели саме для виявлення, наскільки вакцинація захищає від вірусу взагалі.

За оцінками науковців, близько 80% людей можуть бути безсимптомними носіями коронавірусної хвороби і відповідати за 50% усіх випадків інфікувань. Дослідження CDC свідчить, що вакцинація може запобігати такому переданню вірусу.

Його автори наголошують на достатній величині вибірки, а також тому факті, що через специфіку професії учасників (медпрацівники) вдалося забезпечити їх регулярне тестування на наявність вірусного матеріалу в організмі.

Водночас дослідники вказують і на обмеження їхньої роботи. Зокрема, відомі випадки інфікування людей коронавірусом після вироблення антитіл, а ПЛР-тестування часто може давати хибнопозитивний чи хибнонегативний результат.

Крім того, невідомо, чи підтвердяться результати на інших, не-мРНК-вакцинах, а також наскільки вони справджуватимуться і щодо нових штамів коронавірусу — ці питання не входили в межі дослідження CDC.

А втім, у США вже зробили деякі послаблення коронавірусних обмежень для повністю вакцинованих: зокрема, їм дозволили подорожувати країною без необхідності тестування чи самоізоляції. В Ізраїлі, де вже повністю вакцинували понад половину населення, таким людям також дозволяють частково не дотримуватися карантину.