Епопея з оновленням складу Центральної виборчої комісії завершилася. Сьогодні, 20 вересня парламент затвердив список з 14 нових членів комісії. Що відомо про нових членів ЦВК та кому вони зобов'язані присутністю в списку претендентів — у матеріалі Громадського.

Епопея з оновленням складу Центральної виборчої комісії завершилася. Сьогодні, 20 вересня парламент затвердив список нових членів комісії.

Водночас у ЦВК відтепер буде не 15, а 17 членів. Відповідний закон сьогодні підписав президент.

Повноваження їхніх попередників скінчилися ще у 2014 році, отже, останні 4 роки лише двоє з членів ЦВК працювали на законних підставах. Вони залишилися на своїх посадах. 17-те місце наразі залишається вакантним.

Депутати й президент увесь цей час не могли погодити перелік нових людей. За законом, кандидатів до ЦВК подають депутатські фракції, при чому в пропорції, відповідно до їхньої кількості. Відтак список повинен був погодити президент і проголосувати парламент.

Що відомо про нових членів ЦВК та кому вони зобов'язані присутністю в списку — в матеріалі Громадського.

Квота БПП

Найбільше кандидатів представляє фракцію президента — таких 5 з 17-ти. Попри це, кожен з них завдячує місцем у списку різним групам впливу в президентському оточенні, які до того ж нерідко конфліктують одна з одною.

Світлана Кустова 

Світлана Кустова Фото: сторінка Світлани Кустової у facebook

Стала відомою у 2004 році, коли разом з Миколою Катеринчуком, Романом Зваричем, Олексієм Рєзніком та іншими юристами представляла Віктора Ющенка у Верховному суді у справі «Ющенко проти ЦВК». Зрештою, суд визнав результати другого туру недійсними та зобов'язав ЦВК призначити повторне голосування. Воно відбулося 26 грудня 2004 року та принесло перемогу Вікторові Ющенку.

Після Помаранчевої революції Кустова працювала заступницею юридичного департаменту партії «Наша Україна», паралельно була помічницею Миколи Катеринчука, який став депутатом Верховної Ради.

Від 2007-го по 2012-й працювала помічником Романа Зварича — ще одного знайомого з часів засідань Верховного суду.

На парламентських виборах вона ввійшла до штабу Петра Порошенка, який тоді балотувався в мажоритарному окрузі Вінниці, а після перемоги стала його помічницею в парламенті.

У 2014-му Кустова — представник кандидата в президенти Петра Порошенка в ЦВК. Після перемоги на виборах Порошенко хотів замінити секретаря комісії Тетяну Лукаш саме на Кустову, і навіть направив до Верховної Ради відповідне подання, проте депутати його так і не розглянули.

Тож Кустова повернулася до юридичної практики — працює юристконсультом у компанії «Моор та партнери». Водночас є помічницею Ірини Фріз, народної депутатки від БПП та радниці президента. Отже, в ЦВК давня знайома Петра Порошенка має довести свою незалежність від президента.

Михайло Вербенський

Михайло Вербенський Фото: Кабінет міністрів України

Якщо Кустова — колишня помічниця президента, то Вербенський — давній знайомий Генерального прокурора. У 2005-2006-му та 2007-2010 роках, коли Юрій Луценко був міністром внутрішніх справ, Вербецький працював його заступником. Залишився працювати в МВС і за часів Віктора Януковича, коли Луценко сів до в'язниці.

До 2014-го очолював державний науково-дослідний інститут МВС.

Після Революції Гідності очолив департамент моніторингу та організаційно-інспекторської роботи Міністерства.

Віталій Плукар

Давній знайомий ще одного члена президентської команди — першого заступника голови Адміністрації президента Віталія Ковальчука. У 2012-2014 роках Плукар, якому нині 30 років, працював в юридичному департаменті партії УДАР, керівником штабу якої був Ковальчук.

Віталій Плукар Фото: Громадянська мережа ОПОРА

Після Революції Гідності Плукар разом з Ковальчуком пішов з УДАРу, очоливши передвиборчий штаб Петра Порошенка, а потім і його партії БПП. За рік Ковальчук отримав посаду в Адміністрації президента, там улаштувався й Плукар. До цього часу він очолює відділ моніторингу діяльності місцевих органів влади та підтримки їхніх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації президента.

Ольга Желтова

У кандидатки також є впливові знайомі в команді президента. Вона працює заступницею голови секретаріату комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя. Цей комітет очолює Руслан Князевич — впливовий депутат від БПП, автор багатьох принципових для Петра Порошенка законів, зокрема й змін до Конституції щодо статусу Донбасу.

Джерела Громадського в керівництві парламенту стверджують, що саме Желтова разом з Кустовою — головні претендентки на посаду майбутнього голови оновленого складу ЦВК.

Олег Конопольський

Останній з шести кандидатів, який представляє БПП. Про те, що Конопольський представляє саме президентську фракцію, офіційно повідомив Петро Порошенко, коли направив до парламенту список кандидатів на посади у ЦВК. Хоча біографія юриста свідчить про досить тісні зв'язки з лідером «Народного фронту» Арсенієм Яценюком. У 2010 році він був довіреною особою екс-прем'єра на президентських виборах. Згідно з декларацією про доходи Конопольського з сайту НАЗК, він є членом громадської організації «Фронт змін». Саме таку назву у 2007-2013 роках мала партія Яценюка.

Ольга Лотюк Фото: сторінка Olga Stepanovna у facebook

Крім політики Конопольський — професійний юрист, співзасновник юридичної компанії «Правнича агенція». Адвокатом Конопольський працює від 1994 року. У 2006-му представляв у суді інтереси Олександра Роднянського, той судився з Ігорем Коломойським за 70% статутного капіталу каналу «1+1». У 2004-му співпрацював з Олександром Омельченком.

Ольга Лотюк

Доцент кафедри конституційного та адміністративного права університету Шевченка. Утім, відоміша завдяки батькові — Степану Лотюку, заступнику голови ГПУ часів Віктора Шокіна. Лотюк — фігурант корупційних скандалів. Зокрема, щодо незаконного виведення з державної власності майна Міністерства оборони.

До того, як зосередитися на науковій діяльності, у 2006 році Ольга Лотюк працювала помічницею Миколи Оніщука, на той час нардепа від «Нашої України», а згодом міністра юстиції.

Квота «Народного фронту»

Наталія Бернацька (дівоче прізвище Севасьянова)

Перша заступниця міністра юстиції Павла Петренка. До 2014-го працювала на кафедрі міжнародного права Одеської юридичної академії. Після Революції Гідності зробила стрімку кар'єру в уряді — працювала урядовою уповноваженою у справах Європейського суду з прав людини, згодом стала першою заступницею міністра юстиції Павла Петренка.

Наталія Бернацька Фото: офіційний сайт Міністерства юстиції

Крім того, Бернацька — фігурантка журналістських розслідувань. Зокрема, увагу журналістів привернула її декларація про доходи, відповідно до якої чиновниця у 2014 році купила два позашляховики Лексус RX350 і Porshe Cayenne. Утім, сама Бернацька запевняє — машини їй подарували батьки:

«Більшість цих коштів дісталися від моїх батьків, які зберігали їх для мене, щоб я могла придбати житло. Вони були на депозиті, трохи приносили на життя, тому що тоді була невелика заробітна платня».

Торік у листопаді вона одружилася з Русланом Бернацьким — старшим партнером юридичної компанії Integritis.

Леонтій Шипілов

Леонтій Шипілов Фото: Громадянська мережа ОПОРА

Викладач кафедри міжнародного права Києво-Могилянської академії та радник спікера Верховної Ради Андрія Парубія. До Революції Гідності працював у партії УДАР — очолював юридичний департамент її Харківської обласної організації.

У 2014-му пішов з УДАРу через конфлікт з керівником обласної організації. Відтак став помічником Миколи Величковича — нардепа від «Народного фронту», учасника Самооборони Майдану, близького до Парубія.

Ірина Єфремова

Народна депутатка від «Народного фронту». Має давню історію стосунків з головою МВС Арсеном Аваковим. У 2005-2010 роках, коли нинішній очільник МВС був головою Харківської обласної держадміністрації, Єфремова керувала Печенізьким районом цієї області.

Ірина Єфремова Фото: УНІАН

Згодом була депутаткою Харківської обласної ради від «Батьківщини». На той час Арсен Аваков керував облорганізацією цієї партії. У 2014 році пройшла до Верховної Ради за списком НФ. У парламенті ввійшла до комітету з питань регламенту.

 

 

 

 

 

 

Квота «Самопомочі»

Євген Радченко

Євген Радченко Фото: медіа-платформа SumyNews

Один із засновників Комітету виборців України — громадської організації, яка з початку 1990-х системно моніторить найрізноманітніші вибори в Україні. Також працював експертом Венеціанської комісії. За його словами, в цьому статусі працював на виборах у 14-ти країнах. Крім того, у 2005 — 2007 роках був радником координатора проектів ОБСЄ в Україні. Нині входить до громадської платформи «Реанімаційний пакет реформ».

 

 

 

 

Квота РПЛ

Тетяна Юзькова

Тетяна Юзькова Фото: Вища рада правосуддя

Дочка першого голови Конституційного суду Леоніда Юзькова. Народна депутатка від «Радикальної парії Олега Ляшка». До парламенту потрапила восени 2015 року, після того, як повноваження депутата склала Злата Огнєвіч.

Наприкінці 1990-х була адвокаткою Ляшка. Представляла його в суді проти Василя Дурдинця — на той час в.о. прем'єр-міністра. Дурдинець звинувачував Ляшка в наклепі через публікації в газеті «Політика», головним редактором якої був майбутній лідер РПЛ. Згодом Ляшко називав Юзькову цивільною дружиною.

 

 

Квота «Відродження»

Алла Басалаєва

Алла Басалаєва Фото: офіційний сайт політичної партії «Відродження»

 

Багато років пропрацювала в ЦВК. Від 2005-го по 2012-й — на посадах спочатку головного консультанта відділу представництва в судах та контролю за застосуванням законодавства про вибори та референдуми. Згодом — заввідділом представництва ЦВК у судах.

У 2012-му Басалаєва перейшла на роботу суддею цивільної палати Дарницького районного суду. Після Революції Гідності пройшла люстраційну перевірку.

 

 

 

Квота «Волі народу»

Тетяна Сліпачук

Тетяна Сліпачук Фото: Юридична газета

Партнерка юридичної фірми «Саєнко Харенко». Спеціалізується на міжнародному праві, зокрема, у сфері вирішення міжнародних торговельних спорів і міжнародних арбітражів. Була членом конкурсної комісії з обрання директора Державного бюро розслідувань. Цікаво, що тоді в комісію вона потрапила за квотою президента Петра Порошенка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Державне бюро розслідувань: примара правоохоронного органу?

Конкурс затягнувся майже на два роки. Народні депутати та представники антикорупційних громадських організацій звинувачували комісію в політичній заангажованості. Зрештою, директором ДБР обрали Романа Трубу, який подав заяву всього за три дні до фінального голосування, а тест на благонадійність визначив його як «ненадійну особу із супервисоким ступенем ризику».

Квота «Батьківщини»

Андрій Євстігнєєв

Андрій Євстігнєєв Фото: Громадське радіо

Єдиний кандидат від фракції Юлії Тимошенко, Євстєгнєєв не фігурував у початковому списку кандидатів у члени ЦВК. Замість нього в переліку була маловідома кандидатка Олена Синиця. Утім, після того, як Тимошенко звернулася до президента з вимогою врахувати її фракцію при розподілі посад членів комісії, список підкорегували — виключили Синицю та додали Євстєгнєєва.

Андрієві Євстєгнєєву 36 років, він юрист за освітою. У 2012-му заснував власне адвокатське бюро. З «Батьківщиною» співпрацює давно. Зокрема був помічником депутатів Бориса Тарасюка та Валерія Кальченка.

 

У складі ЦВК залишилися обрані у квітні 2014-го за квотою «Свободи» Катерина Махніцька та Олег Діденко від «УДАРу». Термін їхніх повноважень спливає у 2021 році.

17-те місце, за словами представниці президента у Верховній Раді Ірини Луценко, буде квотою «Опозиційного блоку».

Поділитись: