Останнє плавання «Наутілуса»: вбивцю журналістки Кім Валль засудили до довічного ув'язнення

«Я думаю про неї щодня» — написав із в’язниці підозрюваний у вбивстві Кім Валль Петер Мадсен її близькій подрузі.Кім Валль — шведська журналістка, розчленоване тіло якої знайшли в морі торік у серпні. Вона хотіла написати про данського винахідника Петера Мадсена — власника найбільшої у світі приватної субмарини «Наутілус». Вийшла з ним у море, але назад він повернувся один.

25 квітня 2018 року Медсена засудили до довічного ув'язнення.

Ще під час слідства близька подруга Валль — Мей Джонг, вирушила в Копенгаген, щоб дізнатися про деталі вбивства. Їй також вдалося поспілкуватися із самим Петером Мадсеном, який на той час перебував під арештом. Видання WIRED публікувало її репортаж.

Хто такий Петер Мадсен, як Кім Валль опинилася на субмарині та що сталося потім — у матеріалі Громадського.

Геній чи божевільний неонацист?

Петера Мадсена в Данії знали як мрійника та винахідника, що через краудфандингову кампанію зібрав гроші на будівництво власної субмарини. Відтак чоловік загорівся ще однією ідеєю — зібрати з нуля й запустити першу приватну пілотовану ракету. Над цим він і працював протягом останніх років.

Винахідник мав репутацію «данського Ілона Маска». У 2009 році про нього зняли документальний фільм «Моя приватна субмарина», а у 2016-му — продовження з назвою «Аматори в космосі». Режисер стрічок Роберт Фокс розповідає про Мадсена так:

«Виникало таке відчуття, що він робить щось абсолютно інше. Це й було щось більше. Це було щось, частиною чого варто стати».

Пристрасть до кораблів та ракет Мадсену прищепив його батько. Він розповів Петерові про нацистського конструктора Вернера фон Брауна, який згодом емігрував до США і став одним із творців програми «Аполлон». Саме Браун став кумиром Мадсена.

Та крім ракет і субмарин, у Мадсена була ще одна пристрасть — секс. Знайомі розповіли, що він був частим гостем на фетиш-вечірках

Чоловік присвятив кораблебудуванню все життя. Його виганяли з університетів, але Мадсен продовжував працювати. В одному з районів Копенгагена він винайняв гараж, де проводив цілі дні, збираючи судна й часто ночуючи за робочим місцем.

Підозрюваний у вбивстві шведської журналістки Кім Валль Петер Мадсен, порт у Копенгагені, Данія, 11 серпня 2017 року Фото: EPA/BAX LINDHARDT

Утім, люди, що працювали з Мадсеном, розповіли про його неврівноважений характер:

«Його настрій міг змінюватися від ейфорії до пекельного гніву. Якщо Петерові щось не подобалося, він міг поводити себе, наче мала дитина, яка щойно втратила улюблену іграшку».

У поривах люті Мадсен починав кидатися всім, що попаде під руку — навіть викрутками й молотками. Також постійно жартував про нацистів, й вдавав із себе жорстокого командира, жартома погрожуючи колегам розправою.

«А що, коли я заллю акумуляторну кислоту вам у вени?», — жартував він. Між собою його називали Kaleun, скорочено від німецького Kapitänleutnant (капітан-лейтенант).

Та крім ракет і субмарин, у Мадсена була ще одна пристрасть — секс. Знайомі розповіли, що він був частим гостем на фетиш-вечірках. А підводний човен використовував, зокрема, й для зваблення жінок, запрошуючи їх покататися.

Одна із сексуальних партнерок Мадсена, яка постійно спілкувалася з винахідником, продемонструвала приватне листування напередодні вбивства Кім Валль. Жінка жартома попросила Мадсена погрозами мотивувати її закінчити роботу. Він відписав, що має підступний план: запросить її на субмарину, зґвалтує і розчленує. Утім, тоді це здалось просто «чорним» жартом.

Останній день перед плаванням

Кім Валль прибула в Копенгаген до хлопця — данського дизайнера Оле Стоббе. Заразом планувала написати репортаж про будівництво ракети Петера Мадсена, проте він не реагував на спроби жінки зв'язатися з ним. У журналістки залишалося в Копенгагені всього кілька днів, і вона вже не сподівалася зустрітися з винахідником.

Невдовзі підводний човен проплив поруч з місцем вечірки. З люка визирала  Кім — вона помахала Оле рукою. Це був останній раз, коли її бачили живою

10 серпня, перед тим, як вирушити до Пекіна, Кім та Оле влаштували прощальну вечірку для друзів. Тоді журналістці написав Петер Мадсен. Він покликав її до себе в майстерню, яка за збігом обставин розташовувалася зовсім поруч, а відтак запросив покататися на субмарині — це була чудова можливість провести інтерв'ю.

Валль покликала із собою хлопця. За його словами, він «був неймовірно близький до того, щоб погодитися», але з ввічливості вирішив не залишати гостей вечірки й дочекатися Кім на березі. Вона пообіцяла повернутися за кілька годин.

Жінка надіслала йому декілька світлин із субмарини. Невдовзі підводний човен проплив поруч з місцем вечірки. З люка визирала Кім — вона помахала Оле рукою. Це був останній раз, коли її бачили живою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Смертельна субмарина: що відомо про загибель шведської журналістки Кім Валль

Що сталося потім

Попри обіцянку, журналістка не повернулася на берег до пізньої ночі й перестала виходити на зв'язок. Оле звернувся в поліцію. Наступного дня правоохоронці почали пошуки.

З'ясувалося, що субмарина Мадсена затонула. Сам винахідник повернувся на берег на моторному човні й сказав, що висадив Кім Валль у Копенгагені раніше. Проте в поліції йому не повірили й затримали. За тиждень він змінив свідчення, заявивши, що журналістка загинула на субмарині, а він запанікував і викинув тіло в море.

Згодом водолази почали знаходити частини тіла з прив'язаними до них металевими предметами. Згідно з експертизою ДНК, ці фрагменти тіла належали Валль. Поза тим, експертиза виявила 15 ножових поранень в районі статевих органів жінки. На дні моря знайшли також пилу й ніж — імовірні знаряддя вбивства.

Мей Джонг удалося поспілкуватися із самим Петером Мадсеном. Перед від'їздом вона залишила йому два листи у в'язниці та невдовзі отримала відповідь — англійською мовою з граматичними помилками

На додачу, на комп'ютері Мадсена виявили відео, в якому жінок катували, а вкінці розчленовували. Та попри все це, Мадсен стояв на своєму: Кім Валль загинула від удару люка, а він не торкнувся до неї й пальцем.

Рятувальники підняли «Наутілус» на поверхню 12 серпня 2017 року Фото: EPA/JENS NOERGAARD LARSEN

Утім, за кілька місяців під арештом він знову змінив свідчення. Цього разу він твердив, ніби журналістка загинула від отруєння чадним газом, після чого він начебто розчленував тіло та викинув у море. Проте продовжував наполягати на тому, що не вбивав її.

У січні данська поліція оприлюднила остаточне звинувачення Петерові Мадсену. Його звинувачують у заздалегідь підготовленому вбивстві, жорстокому зґвалтуванні та розчленуванні тіла. Слідство наполягає, що перед цим Мадсен зв'язав і бив жінку, а відтак задушив і перерізав горло — для цього чоловік приніс на борт субмарини пилу, ніж, загострені викрутки, ремені, застібки й труби.

Суд у Копенгагені розглядав справу 8 березня, вирок оголосили у квітні — довічне ув'язнення.

Мей Джонг, подруга Валль та авторка репортажу на WIRED, пише: «Ми з Кім часто говорили про проблеми, з якими стикаються молоді журналістки. Сексуальні домагання, переслідування, напади і страх стали нашими багаторічними проблемами».

Попри все, Мей Джонг удалося поспілкуватися із самим Петером Мадсеном. Перед від'їздом вона залишила йому два листи у в'язниці та невдовзі отримала відповідь — англійською мовою з граматичними помилками. Як каже журналістка, вона була «спантеличена банальністю листів».

Мадсен писав, що йому страшенно нудно в тюрмі, де його ніхто не відвідує. Він мав олівець і багато писав, переглянув «Термінатора-2» й асоціював себе з героїнею Сарою Коннор.

Він сказав також, що його не залишають думки про Кім Валль. «Тепер я відчуваю її дух. Я думаю про неї щодня».