Анатолія Антонова вже офіційно призначено новим надзвичайним і повноважним послом Росії в США.

Про взаємне затвердження послів — нового посла Росії в США й нового американського амбасадора в Росії було домовлено ще у липні під час саміту «Великої двадцятки» в Гамбурзі, де Путін і Трамп розмовляли двічі: формально й неформально після вечері.

А сьогодні, 21 серпня, президент РФ Володимир Путін офіційно призначив Анатолія Антонова новим надзвичайним і повноважним послом Росії в США. У свою чергу, американська сторона планує восени направити до Росії Джона Хантсмана.

Обидва дипломати призначені на тлі погіршення відносин між Кремлем та Білим домом і відзначаються жорстким відстоюванням позиції та певним досвідом у переговорах з протилежною стороною: Антонов – з американцями, Хантсман – з росіянами.

Громадське.Світ розповідає про деталі з біографій Анатолія Антонова та Джона Хантсмана.

Посол Росії у США

До Вашингтона готується переїхати 62-річний Анатолій Антонов, заступник міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Саме він замінить чинного амбасадора Сергія Кисляка, який фігурує в розслідуванні втручання Росії у торішні американські вибори, як контактна особа команди Трампа.  

Анатолій Антонов — кадровий дипломат з великим досвідом міжнародних переговорів, зокрема і з американцями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Випадкова зустріч»: розмова Трампа і Путіна, про яку «забули»

Він обіймав різні управлінські посади в російському зовнішньополітичному відомстві, є представником старої школи російської дипломатії, почав кар’єру в часи холодної війни й цілком уписується у пропагандистські наративи режиму Володимира Путіна.

З 2011-го по 2016-й встиг попрацювати заступником міністра оборони РФ. Роботу там почав за часів міністра Анатолія Сердюкова. Коли останнього замінив Сергій Шойгу, Анатолія Антонова залишили в Міноборони. Він очолював департамент із роззброєнь. Це передбачало ведення перемовин щодо нерозповсюдження ядерної зброї, щодо заборони й знищення хімічної та біологічної зброї.

У грудні 2016-го Антонов перейшов до МЗС на позицію заступника міністра, для цього навіть формально збільшили кількість посад заступників до 10. Там він фактично продовжив опікуватися тим самим — міжнародним військово-політичним співробітництвом і безпекою. Уже тоді про нього казали, як про ймовірного нового посла в американській столиці.

Іноземні дипломати, які з ним стикалися, відзначають його переговорний і менеджерський стиль: мов яструб, жорстко відстоює російську позицію, підозріло ставиться до американців і Заходу загалом, завжди добре підготовлений до зустрічей. Знайомі з ним люди зауважують, що Антонов є вкрай вимогливим до підлеглих і партнерів. Водночас, уміє бути «дуже милим і приязним».

Як заступник керманича російського Міноборони, Анатолій Антонов потрапив до списку фізичних осіб, громадян РФ, на яких накладені санкції за причетність до російської агресії в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дачі розбрату: чим важливі для росіян американські маєтки

З дипломатичних джерел у Вашингтоні відомо, що в американській адміністрації цю кандидатуру підтримали. Подальше затвердження — справа формальностей. 

Посол США в Росії

Водночас у російському МЗС підтримали кандидатуру нового посла США в Росії — екс-губернатора штату Юта 57-річного Джона Хантсмана, що готується замінити Джона Теффта.  

Якщо біографія Антонова суха й формальна, то в Хантсмана вона складна та сповнена різних досвідів. Його політичні суперечності з Трампом відомі широкому загалові, як і реальні статки родини Хантсманів.

Він також є професійним дипломатом, хоча й переривав кар’єру на роботу в бізнесі та участь у політиці. Так, у 2012-му Хантсман висував власну кандидатуру на президентських праймеріз.

У 1992 — 1993 роках Хантсман працював послом США в Сінгапурі, у 2009 — 2011 роках — американським амбасадором у Китаї, тож володіє китайською. Разом із дружиною Марі Купер вони вдочерили китайську дівчинку Ґраші Мей.

У 2011 — 2012 роках Дональд Трамп писав гнівні твіти на адресу Хантсмана, як посла в Китаї та називав «слабодухом».

«Слабодух Джон Хантсман використав моє ім’я в суперечках. Це не спрацювало. Сумно!»

«Наші дипломати слабкі. Політика Джона Хантсмана щодо Китаю доводить, навіщо залучати бізнесменів для переговорів з Китаєм».

Утім, нині, як запевняють різні дипломатичні джерела у Вашингтоні, цей афронт — у минулому. Хоча відносини Хантсмана і Трампа все ще не такі прості. Дипломат підтримав мільярдера під час висунення на найвищу посаду в США. Але згодом закликав Трампа зняти кандидатуру з перегонів. Це сталося після того, як медіа поширили інтерв’ю Трампа, датоване 2005 роком, де він непристойно висловлювався про жінок. Тоді Джон Хантсман уважав, що Трампа мав би замінити Майк Пенс, номінант на посаду віце-президента.

Джону Хантсману неодноразово доводилося мати справу з росіянами, але в бізнесі, а не в дипломатії. До того, як бути обраним губернатором Юти, Хантсман працював директором Huntsman Corporation, мультинаціональної корпорації свого батька Джона Хантсмана-старшого. Вона виробляє хімічні продукти для споживачів та промисловості. У 2016-му операційний прибуток дорівнював 647 мільйонам доларів.

Наразі Джон Хантсман чекає затвердження кандидатури в Сенаті.

У 2012-му Хантсман висував власну кандидатуру на президентських праймеріз (на архівному фото - майбутній новий посол США в Росії під час передвиборчої кампанії у штаті Нью-Гемпшир) Фото: EPA/CJ GUNTHER

Поділитись: