Новий церковний календар, виплати та умови навчального процесу. Що зміниться для українців із 1 вересня

Новий церковний календар, виплати та умови навчального процесу. Що зміниться для українців із 1 вересня
hromadske

У вересні українським школярам і студентам уже вдруге доведеться розпочати новий рік навчання в умовах повномасштабної війни — і на них чекає низка нововведень. Але зміни торкнуться не лише учнів. Як зміняться з вересня виплати для переселенців, пенсії та комунальні тарифи — у матеріалі hromadske.

Виплати для ВПО

Уже з 1 вересня допомогу скасують для внутрішньо переміщених осіб, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави, а саме якщо громадяни:

  • придбали нову автівку, від року випуску якої минуло менш як 5 років (крім авто, які купили волонтери та передали на потреби оборони);
  • придбали на суму понад 100 тисяч грн земельну ділянку, квартиру, будинок (окрім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
  • мають на депозитному банківському рахунку кошти в загальній сумі понад 100 тисяч грн;
  • придбали іноземну валюту або банківські метали на загальну суму понад 100 тисяч грн;
  • мають у власності житло площею понад 13,65 м² на одного члена сім’ї (крім житла на територіях, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими).

Виплати також не продовжуватимуть для тих, хто перебуває за кордоном понад 30 днів поспіль без обґрунтованих причин, підтверджених документально; повернувся до покинутого місця проживання; відбуває покарання в місцях позбавлення волі або був засуджений за колабораціонізм.

Усім решта ВПО допомогу виплачуватимуть щонайменше до кінця січня 2024 року. Як і раніше, люди з інвалідністю та діти отримуватимуть 3000 грн на місяць, а всі інші — 2000 грн.

Пенсії та інші виплати

Із 1 вересня й до кінця 2023 року не передбачено нових індексацій, тому розмір пенсій залишиться без змін. Але винятком стануть пенсіонери, яким виповниться 70, 75 чи 80 років — вони матимуть вікову надбавку 300, 456 і 570 грн відповідно.

Окрім того, у вересні коштами ООН здійснять додаткові виплати пенсіонерам, які проживають на прифронтових територіях. Але їх зможуть отримати не всі. Виплати даватимуть пенсіонерам, які:

  • є ВПО та проживають у зонах активних або можливих бойових дій;
  • мають державну пенсію, що не перевищує 3 тисячі грн;
  • не отримували жодних додаткових виплат від міжнародних організацій від 1 березня 2023 року.

Суму доплати будуть визначати як різницю між 3 тисячами грн і розміром пенсії людини, але не менш ніж 100 грн. Наприклад, якщо пенсія становить 2500 грн, доплата буде 500 грн.

Заявки на отримання додаткових виплат пенсіонери зможуть подавати на платформі «єДопомога».

Перехід на новий календар

Православна церква України та Українська греко-католицька церква з 1 вересня перейдуть на новоюліанський календар. Відповідно зміняться дати нерухомих свят.

Тепер ПЦУ і УГКЦ відзначатимуть Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Покрову — 1 жовтня, а Водохреще — 6 січня. Усі свята з фіксованою датою просто посунуться на 13 днів назад згідно з новим календарем.

Водночас зміна не стосуватиметься Великодня, оскільки свято не має сталої дати.

Свята, які потрапили в «міжкалендарʼя», тобто в період з 1 по 13 вересня 2023 року, можна відсвяткувати за новим стилем, на зразок того, як це зробила ПЦУ з днем Усікновення глави Іоана Хрестителя, перенісши його цьогоріч з 11 вересня на 30 серпня. Або ж відсвяткувати цьогоріч востаннє за юліанським календарем, а вже наступного року — уперше за новоюліанським.

Новий навчальний рік

До 1 вересня всі військові адміністрації та засновники закладів освіти мали визначитися з формами навчання у своїх областях, залежно від безпекової ситуації. Тривалість нового навчального року для шкіл України визначили з 1 вересня 2023-го до 28 червня 2024-го.

Єдиної схеми шкільного навчання не буде. Міністр освіти Оксен Лісовий писав у листі до керівників військових адміністрацій, що освітній процес можна організувати за трьома формами навчання:

  • очно — у класах за партами, але тільки якщо в школі є захисна споруда, яку можна використати як укриття для учнів і педагогів. Якщо укриття замалі, передбачене позмінне навчання;
  • змішано — коли практичні або лабораторні заняття проводитимуть очно, а лекційні — онлайн. Однак у початковій школі бажаним є саме очний режим;
  • дистанційно — навчання онлайн.

Обрану форму навчання школи можуть змінювати протягом навчального року в залежності від ситуації з безпекою. Якщо ж батьки не погоджуються з обраною формою навчання, вони можуть обрати інший варіант для своєї дитини: скажімо, дистанційне навчання, навчання вдома або екстернат.

Канікули також можуть залежати від безпекової ситуації чи інших чинників. У Києві, наприклад, влада запропонує навчальним закладам такі періоди:

  • осінні канікули — із 23 до 29 жовтня 2023 року;
  • зимові — із 23 грудня 2023 року до 7 січня 2024 року;
  • весняні — із 25 до 31 березня 2024 року;
  • додаткові канікули для учнів перших класів — із 19 до 25 лютого 2024 року.

А ще з вересня в школах різних регіонів України планують запустити пілот проєкту оновленої дисципліни «Захист України». Він зокрема передбачає тренування вчителів, які навчатимуть дітей керувати дронами.

Перший урок у школах 1 вересня Міносвіти пропонує провести на тему важливості ментального здоров'я, зокрема навчити дітей кількох технік саморегуляції.

Чи підвищать комунальні тарифи?

Ні. За світло українці продовжать платити за тарифами, які зросли від 1 червня — 2,64 грн. Ціна на газ також наразі залишиться незмінною і щонайменше до кінця квітня 2024 року становитиме 7,96 грн за кубометр (із ПДВ).

Очікуваного підвищення цін на воду також не буде. Тарифи на водопостачання з липня мали зрости на третину, однак після критики з боку президента та уряду регулятор скасував власне рішення. Сума в платіжках за воду залишиться в середньому на рівні 194 грн/міс.