Нені Пелосі офіційно займає крісло спікерки палати представників, Вашингтон, США 3 січня 2019
Фото:

JIM LO SCALZO/ EPA-EFE

У Сполучених Штатах зібралось нове, 116 скликання Конгресу. Нових членів обрали в листопаді на проміжних виборах, спікеркою палати представників стала жінка. У чому особливість цього скликання та чи вдасться демократам і республіканцям дійти згоди — далі в матеріалі.

Двічі в одну річку

Новою спікеркою палати представників стала демократка Ненсі Пелосі — вона прийшла на заміну республіканцю Полу Раяну. Відтак, вона стала найвпливовішою жінкою у США. 78-річна конгресменка раніше вже обіймала цю посаду — у 2007, тоді вона була першою жінкою, яка очолила нижню палату. Тепер Пелосі вдруге займе крісло спікера — до кінця 2020 року, коли мають відбутися вибори президента США, а заразом і конгресу.

За неї проголосували 220 конгресменів, за її опонента з республіканської партії, Кевіна Маккарті, — 192. Ненсі Пелосі висловила промову, яку декілька разів переривали оплесками.

«Я особливо пишаюсь бути жінкою-спікеркою палати представників цього конгресу, коли ми відзначаємо 100 років виборювання жінками права голосувати. Наша нація переживає історичний момент. Два місяці тому, американський народ висловився з вимогою нового світанку. … І присяга, яку ми всі приймаємо: оберігати й захищати», — заявила новообрана спікерка із трибуни палати представників. Вона привітала конгресменів та назвала їх «першокурсниками», адже багато хто з них вперше отримав цей пост.

Кінець «шатдауну»?

Того ж дня палата представників ухвалила законопроекти, спрямовані на завершення тимчасового припинення роботи уряду, так званого «шатдауну». Утім, конгресмени відкинули вимогу про додаткове фінансування стіни на кордоні з Мексикою.

Хоча це перший крок до відновлення роботи урядових структур, це не означає, що в цьому вдасться дійти згоди. Зміни має затвердити також Сенат, а його контролюють республіканці, які не згодні з політикою демократів. Скоріш за все, рішення відхилять і «шатдаун» продовжиться ще на деякий час.

Нова спікерка палати представників Ненсі Пелосі присягає перед членами 116-ї сесії. Після цього Конгрес голосуватиме за завершення шатдауну, 3 січня 2019
Фото:

JIM LO SCALZO/ EPA-EFE

Основним каменем спотикання є саме будівництво стіни на кордоні з Мексикою: президент Трамп хоче виділити на проект 5 мільярдів доларів із бюджету (хоча протягом передвиборчої кампанії неодноразово заявляв, що за будівництво стіни платитиме Мексика). 4 січня представники оновленого конгресу мають зустрітись із Трампом. Демократи навідріз відмовляються голосувати за будівництво стіни, Білий Дім своєю чергою наполягає, що без цього жодної угоди не буде і звинувачує демократів у блокуванні роботи уряду. Напередодні Трамп опублікував у своєму Instagram фотографію із підписом «Стіна близько» у стилі «Гри престолів»: схоже, президент налаштований рішуче.

Хто в новому конгресі

Уперше за всю історію у палаті представників така велика кількість жінок — 102. Серед 435-ти конгресменів також є мусульмани, представники корінних народів Америки, молоді політики.

Утім, новий конгрес розділений. На проміжних виборах Палату представників вибороли демократи, Сенат залишився за республіканцями. Це означає, що багато важливих рішень, зокрема тих, які просуває Білий Дім, буде прийняти не так легко. Адже в демократів та республіканців часто діаметрально протилежні погляди на багато фундаментальних питань. Зокрема, щодо будівництва стіни на кордоні з Мексикою.

22 грудня Білий дім втретє за рік оголосив про часткове припинення роботи федерального уряду. Законодавцям не вдалося домовитися про фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою, чого вимагав президент Дональд Трамп. На це він просив виділити 5 мільярдів доларів. Трамп заявив, що тимчасове припинення роботи уряду США триватиме доти, доки законодавці не згодяться ухвалити рішення щодо будівництва стіни. Доки дебати щодо бюджету тривали, близько 800 тисяч федеральних службовців не отримували зарплату. Частину чиновників відправили в неоплачувані відпустки, інші продовжували роботу без оплати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Демократи повернули Конгрес: результати американських виборів

Поділитись: