Віце-прем'єр та міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні під час прес-конференції в Римі, Італія, 30 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

1 червня виповнився рік уряду Італії на чолі із Джузеппе Конте. Набравши на торішніх парламентських виборах більше 32% голосів завдяки жорсткій критиці політичної системи та обіцянкам «прямої демократії», популістський «Рух 5 зірок» уперше отримав владу і сформував уряд в коаліції з праворадикальною «Лігою». Та одного року в уряді вистачило лідеру «Ліги» Маттео Сальвіні, щоб вивести свою партію на перше місце на італійських виборах до Європарламенту і затьмарити менш досвідчених партнерів. Тепер сформованим «Лігою» та «Рухом 5 зірок» кабінетом де-факто керуватиме віцепрем’єр та міністр внутрішніх справ Маттео Сальвіні.

Після оголошення даних екзит-полів на виборах до Європарламенту Сальвіні не приховував радості: цілував хрестик під час прес-конференції та розмістив на Facebook фото вдячності із написом «Перша партія в Італії. Дякую». Натомість для очільника «Руху 5 зірок» 32-річного Луїджі Ді Майо результати виборів стали шоком. І не дивно: «Рух» отримав всього 17% голосів — удвічі менше, ніж партнери по коаліції — і опинився лише на третьому місці, пропустивши вперед Демократичну партію.

Такий результат матиме вагомі наслідки як для роботи уряду, так і для майбутнього «Руху 5 зірок». Тоді як Сальвіні тепер зможе ще більш рішуче продавлювати свої ініціативи щодо боротьби з міграцією та реформування економіки, для «Руху» настав час роздумів — як сумістити свою антисистемну природу із перебуванням в урядовій коаліції.

Новий лідер: (віце)прем’єр-міністр Маттео Сальвіні

Хоча формально уряд Італії очолює позапартійний Джузеппе Конте, реальними його лідерами є два віцепрем’єри — Маттео Сальвіні та Луїджі ді Майо, керівники «Ліги» та «Руху 5 зірок» відповідно. До виборів пріоритетом «Ліги» була боротьба з міграцією, тоді як «Рух 5 зірок» ініціював допомогу незаможним італійцям та хотів знизити пенсійний вік. Але ще тоді Сальвіні певною мірою затьмарював свого партнера, зокрема завдяки вмілому та енергійному використанню соціальних мереж.

Перемога на виборах утверджує провідну роль Сальвіні і дозволяє йому диктувати наступні дії уряду. Адже результати виборів до Європарламенту свідчать: симпатії виборців різко хитнулися від «Руху 5 зірок» до «Ліги». Якби тепер «Ліга» вийшла з коаліції та ініціювала дострокові парламентські вибори, вона би здобула більше депутатських мандатів та могла би сформувати уряд вже без участі «Руху 5 зірок» — наприклад, за допомогою іншої праворадикальної партії «Брати Італії», рівень підтримки якої сягнув майже 7%.

Серед пріоритетів Сальвіні — підтримка великих інфраструктурних проектів, зокрема — будівництва швидкісної залізниці Ліон-Турин, заміна складної системи оподаткування доходів єдиним податком для всього населення на рівні 15% та надання більшої автономії північним регіонам Італії. Він говорить про необхідність фіскального стимулу з боку держави, а прикладами для наслідування вважає президента США Дональда Трампа та прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Сальвіні також відстоює обмеження імміграції. За декілька тижнів до виборів Сальвіні запропонував ще більш жорсткі заходи проти мігрантів, що намагаються потрапити в Італію, перетнувши Середземне море. Зокрема, проєкт декрету про безпеку передбачав сплату міжнародними недержавними організаціями штрафу розміром 5,5 тисяч євро за кожного мігранта, якого їхні кораблі врятують та доставлять на берег Італії. Основні положення декрету заблокували партнери по коаліції, але після перемоги на виборах Сальвіні заявив про необхідність якомога швидше його ухвалити.

Прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте (в центрі) з двома заступниками Луїджі ді Майо (ліворуч) та Маттео Сальвіні в парламенті, Рим, Італія, 21 листопада 2018 року
Фото:

EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

«Рух 5 зірок»: чекати свого шансу чи повернутись до коріння?

Проте поки незрозуміло, чи погодяться з намірами Сальвіні його партнери по коаліції. Попри перемогу «Ліги», майбутнє уряду залежить і від реакції «Руху 5 зірок» — який досі має майже на 80% більше парламентських крісел. Адже «Рух» довгий час був проти багатьох пріоритетних для «Ліги» питань. Наприклад, він виступає проти надання більшої автономії для багатших регіонів, остерігаючись поглиблення поділу Італії на «багату» північ та «бідний» південь. В економіці пріоритетом для «Руху» є запровадження мінімальної зарплати та зниження податків для менш заможних італійців. Натомість він здавна відкидає великі інфраструктурні проекти, на кшталт розбудови швидкісної залізниці, через сумніви у їхній економічній доцільності та острах шкідливого впливу на довкілля.

До того ж, ще напередодні виборів стосунки між «Лігою» та «Рухом 5 зірок» настільки зіпсувались, що ще тоді викликали розмови про майбутнє коаліції. До цього призвели не лише гострі розбіжності щодо конкретних дій, а й особистий розлад між Сальвіні та Ді Майо. Причиною став корупційний скандал за участі Армандо Сірі, заступника міністра транспорту від «Ліги» та довіреної особи Сальвіні. 18 квітня стало відомо, що він начебто отримав хабар у 30 тисяч євро за лобіювання інтересів сицилійського бізнесмена. Крім того, його звинуватили у зв’язках із мафією.

Побоюючись удару по репутації, «Рух 5 зірок» негайно закликав Сірі піти у відставку – боротьба з корупцією є однією з основних обіцянок «Руху». Сальвіні виступив проти відставки союзника, але Сірі все ж звільнили. Після цього Сальвіні та Ді Майо взагалі перестали розмовляти один з одним.

Колишній заступник міністра транспорту і член «Ліги» Армандо Сірі (в центрі), який перебуває під слідством через звинувачення у корупції, Рим, Італія, 29 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Втім перші заяви лідера «Руху 5 зірок» після поразки на виборах показали, що він може змінити свої погляди на ініціативи «Ліги». Зокрема, Ді Майо сказав, що підтримає єдиний податок для італійців із невисокими доходами. Вочевидь, він також підтримає більш жорсткі заходи Сальвіні щодо скорочення міграції, після того як минулого тижня найбільш суперечливі норми нового декрету про безпеку були видалені через сумніви у їхній конституційності. Спонукати «Рух» продовжити співпрацю з «Лігою» може острах нових виборів та бажання залишись у владі. Адже, якщо збережеться низький рівень підтримки, за умови нових виборів «Рух 5 зірок» не матиме шансів сформувати уряд.

Водночас для частини прихильників та членів «Руху» приголомшлива поразка підтвердила хибність відмови від корінних цінностей партії. Від самих початків «Рух» вирізнявся безкомпромісністю та відмовою співпрацювати з іншими партіями. Тож співпраця з «Лігою» стала для багатьох зрадою. Небезпекою для «Руху» є також те, що обидві партії приваблюють чимало протестних голосів і уникають чіткої ідеологічної ідентифікації, тож нерідко конкурують за голоси схожих груп населення.

Таким чином, поштовх до змін може вийти саме з боку «Руху 5 зірок», який опинився у непростій ситуації. Загострення конфлікту з «Лігою» загрожує втратою влади, проте підтримка ініціатив «Ліги» може виглядати як капітуляція і призвести до подальшої втрати голосів та внутріпартійних міжусобиць. Та все ж, ймовірно, що найближчим часом «Рух 5 зірок» уникне різкого розриву з «Лігою» і натомість наголошуватиме на реалізації своїх знакових ініціатив, таких як запровадження мінімальної зарплати.

Зіткнення поліції з протестувальниками під час акції протесту проти політики Сальвіні на площі Республіки у Флоренції, Італія, 19 травня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CLAUDIO GIOVANNINI

Конфронтація з Брюсселем і симпатії до Москви

Ініціативи Сальвіні зі зниження податків ставлять під сумнів дотримання Італією вимог з боку Єврокомісії щодо рівня бюджетного дефіциту та державного боргу. Минулого року коаліційний уряд після складних перемовин врахував їх при складанні бюджету. Тепер, отримавши третину голосів італійців, Сальвіні може піти на більш жорстку конфронтацію з Брюсселем. Сальвіні вже запевнив, що «докладе всіх сил, щоб змінити ці застарілі вимоги». Він також заявив, що вже невдовзі Європейська комісія прийме рішення щодо Італії і може покарати країну трьома мільярдами євро штрафу. В той же час це більш схоже на типове для популістів створення образу зовнішнього ворога — насправді, як переконує голова Європарламенту Антоніо Таяні, процедура розгляду порушення може тривати роками і не привести до реальних штрафів.

Більше тривожить те, що економічне зростання в Італії залишається млявим (прогноз росту ВВП на 2019 рік — 0,1%), а рівень державного боргу перевищує 131% ВВП і продовжує рости. Ринки вже відреагували на слова Сальвіні підвищенням процентних ставок за італійськими борговими паперами.

Сальвіні також отримає більший вплив на зовнішню політику загалом. Він відомий своїми симпатіями до Владіміра Путіна та критикою санкцій ЄС проти російського режиму. Раніше його гострі заяви згладжували позапартійний міністр закордонних справ Енцо Моаверо та прем’єр Джузеппе Конте. Поки що пріоритетом для Сальвіні є внутрішня політика, але питання санкцій ще може з’явитись у порядку денному.

Віце-прем'єр та міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні після прес-конференції в Римі, Італія, 8 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Уряд розпустити не можна працювати далі

Союз двох політичних сил, що мають протилежні погляди на багато питань, ніколи не обіцяв бути легким. І все ж певний час вони знаходили спільну мову, підтримуючи деякі взаємні ініціативи і згладжуючи конфлікти навколо інших — адже інших варіантів перебування при владі у них не було. Проіснувавши один рік, нинішній уряд уже перевершив за тривкістю 31 із 64 своїх попередників.

Тепер баланс сил змінився, і м’яч на половині поля Сальвіні. Відтягувати рішення щодо пріоритетних, але контроверсійних кроків вже немає куди. Найближчими тижнями стане зрозуміло, чи погодиться «Рух 5 зірок» на провідну роль Сальвіні і як це змінить політику уряду.

Ймовірно, що найближчим часом уряд все ж продовжить існування. Втім італійська політика знана своєю непередбачуваністю. Мабуть, навіть самі лідери не можуть сказати, як довго дві протестні популістичні партії зможуть утримувати хиткий баланс. Але вже зрозуміло, що підтримку, здобуту насамперед завдяки критиці влади, втратити легко — достатньо самим стати владою.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile