Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу у Брюсселі, Бельгія, 4 червня 2019 року
Фото:

EFE/OLIVIER HOSLET

4–5 червня Володимир Зеленський перебував у Брюсселі. Це була його перша закордонна поїздка на посаді президента України. Зеленський зустрівся із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером, головою Європейської Ради Дональдом Туском та президентом Польщі Анджеєм Дудою. Під час візиту до столиці Бельгії виявилось, що офіційні заяви Зеленського дуже схожі на промови його попередника — Петра Порошенка. Прес-секретар останнього навіть вказав на «банальний плагіат». Громадське зібрало реакції іноземних медіа на візит Зеленського до Брюсселя

Дистанція від Коломойського та промова Порошенка

«Новий президент України Володимир Зеленський скористався своєю першою поїздкою до Брюсселя, щоби заспокоїти західних покровителів Києва, дистанціюючись від суперечливого олігарха та критикуючи «імперські» амбіції Росії», — йдеться в статті британського Financial Times.

Журналісти видання вказують на те, що Зеленський відхилив заклик Ігоря Коломойського відмовитися від багатомільярдної програми реформ за підтримки МВФ, оголосивши дефолт за зовнішнім боргом. Так само Зеленський виключив можливість підтримки спроб Коломойського скасувати націоналізацію Приватбанку.

Крім того, пишуть у FT, Зеленський підтвердив свою прихильність ЄС, заявивши, що членство України в Євросоюзі буде «потужним ударом по російському авторитаризму» та «смертю російського імперського проєкту». У штаб-квартирах НАТО та ЄС Зеленський стверджував, що Київ прискорить реформи та твердо триматиметься прагнення приєднатися до обох блоків. Також він закликав ЄС і НАТО надавати Україні більшу підтримку та наполегливіше тиснути на Росію.

Новий президент намагається показати, «що його не компрометують минулі персональні зв’язки, і він не занадто чуйний до уряду в Москві», — такий висновок зробило британське видання.

У статті цитують неназваного дипломата з ЄС: «Саме це від нього хочуть чути, — прокоментував той заяви Зеленського про Коломойського. — Досі жодна з тривог щодо нього не здійснилася».

Також FT наводить слова Святослава Цеголка, прес-секретаря п’ятого президента України Петра Порошенка, який звинуватив Зеленського в «банальному плагіаті»: його заяви в Брюсселі нібито слово в слово повторюють промови Порошенка.

Президент України Володимир Зеленський та президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер під час зустрічі у Брюсселі, Бельгія, 4 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

НАТО та Азовське море

Видання EURACTIV також пише про те, що, судячи з заяв Зеленського, Україна й надалі триматиме курс на повноправне членство в НАТО.

«Хоча Зеленський у політиці поки що є своєрідним чистим аркушем, він хотів використати свій візит, щоби задати політичний тон своєму п’ятирічному терміну та показати обережним західним партнерам, що Україна серйозно ставиться до європейської та євроатлантичної інтеграції», — написала автор матеріалу Александра Бржозовська.

Обрання Зеленського породило сумніви щодо майбутнього курсу України. Однак зараз він запевняє, що Україна хоче одного дня стати частиною ЄС та НАТО.

«Ми готові вести переговори з Росією. Ми готові виконувати Мінські домовленості. Але ми маємо також бути здатними захистити себе», — наводять у статті слова Зеленського.

Генсек НАТО після зустрічі із Зеленським пообіцяв Україні подальшу підтримку та сказав про намір продовжувати тісну співпрацю в Чорноморському регіоні. Він анонсував спільні з Україною навчання в Чорному морі в липні.

Видання розповідає про ситуацію, що склалася в Азовському морі, після того як Росія в листопаді захопила 24 українських моряків та три судна. Згодом НАТО збільшило свою присутність у регіоні. Минулого місяця Міжнародний трибунал ООН із морського права вирішив, що Росія має відпустити моряків та повернути кораблі, але Москва не визнала вирок.

Так само зробило акцент на прозахідній риториці Зеленського видання The Irish Times. Воно нагадало, що він «прийшов у владу на обіцянках позбутися дискредитованої політичної еліти, побороти корупцію і зміцнити верховенство права, а також завершити п’ятирічну війну […], не роблячи великих поступок Росії». У статті процитували слова президента про готовність до перемовин із Москвою, але з акцентом на потребі насамперед бути сильними в економічному, політичному та військовому сенсах.

Спільна прес-конференція президента України Володимира Зеленського та генсека НАТО Єнса Столтенберга у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Бельгія, 4 червня 2019 року

Комік стає серйозним

Кореспондент «Радіо Свобода» в Києві Крістофер Міллер вважає, що під час першого закордонного візиту колишній комік Зеленський «намагався показати, що він серйозний».

«Мета Зеленського, на думку аналітиків, — це задати зовнішньополітичний тон на його п’ятирічний термін і показати обачним західним партнерам, що він і його співвітчизники серйозно ставляться до європейської інтеграції», — сказано в статті.

Видання зазначає, що ЄС незадоволений повільним темпом реформ в Україні. Водночас Україна хотіла би від Євросоюзу жорсткіших санкцій щодо Росії. Тому вибір Брюсселя як першого напрямку закордонної поїздки «отримав широке схвалення серед політичних експертів у Києві як позитивний сигнал ключовим партнерам».

Під час спільного брифінгу з президентом Польщі Анджеєм Дудою Заленський зазначив, що одним із напрямів взаємодії залишається питання протидії «Північному потоку-2». У катарському Al Jazeera вважають, що «намагання Зеленського зупинити будівництво газопроводу, найімовірніше, стануть його першим великим зовнішньополітичним провалом». Газопровід, зазначає медіа, обстоюють Німеччина, Австрія та Нідерланди.

Президент України Володимир Зеленський та очільниця зовнішньополітичної служби ЄС Федеріка Могеріні під час зустрічі у Брюсселі, Бельгія, 4 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

«Новий президент зі старим курсом»

Так охарактеризував перший закордонний візит Зеленського російський «Коммерсантъ». Видання вважає, що в Брюсселі президент України приміряв образ «антиімперського проєвропейця».

«Перший закордонний візит Володимира Зеленського, який тривав два дні, був схожий на справжні оглядини. […] Те, що говорив Володимир Зеленський своїм співрозмовникам, майже не відрізнялося від риторики його попередника Петра Порошенка. Але в цьому й було його завдання — довести, що зовнішньополітичний курс України ніяк не змінився.Так, про Москву український президент, перебуваючи в Брюсселі, згадував тільки з осудом», — написали журналісти газети.

Видання називає зустріч із Дудою важливою, а з Юнкером — тією, що запам’яталася завдяки жартам Зеленського та голови Єврокомісії.

«Коммерсантъ» також переповідає чутки про зустріч Зеленського з прем’єр-міністром Грузії Мамукою Бахтадзе: «Увечері у вівторок телекомпанія «Руставі-2», близька до експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі і його партії «Єдиний національний рух», повідомила: Мамука Бахтадзе спеціально вилетів до Брюсселя й орендував номер у тому ж готелі, що й Володимир Зеленський, лише щоби переконати президента України в необхідності видати пана Саакашвілі на батьківщину, де на того чекає в’язниця. Але ні про яку окрему зустріч, за словами прес-секретарки українського президента Юлії Мендель, мова не йшла — політики просто побачилися на прийомі й обмінялися телефонами».

Зустріч українського президента Володимира Зеленського з головою Європейської ради Дональдом Туском, Брюссель, Бельгія, 4 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Поділитись: