Ухвалений закон президента Володимира Зеленського про судову систему має багато позитивних змін, але без перезавантаження Вищої ради правосуддя його не можна назвати судовою реформою, вважає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.

«Закон насправді є набагато рішучішим, ніж ті зміни в судовій системі, що відбувалися за часів Порошенка. У 2016 році він прийшов у парламент із законопроектом, який тоді назвали судовою реформою. Але тоді по суті змінили склад ВККС та ВРП, але не змінили принцип, за яким формувалися ці органи. Тобто змінились обличчя, але старі схеми і моделі вони працювали», — заявила Чижик в ефірі програми «Нині вже» на hromadske.

Як зазначила експертка, документ Зеленського пропонує «абсолютно нову модель» формування ВККС, яка вже продемонструвала свою ефективність під час формування складу Вищого антикорупційного суду.

«Ця (стара, ще чинна — ред.) ВККС рекомендувала чверть недоброчесних суддів до Верховного суду, ця ВККС повністю провалила переатестацію суддів, тому що вони успішно атестували суддів, які судили майданівців, які володіють чисельними статками і не можуть їх пояснити, суддів, які ухвалювали сумнівні рішення. По суті вони залишили всіх на посадах», — нагадала вона.

Чижик пояснила, що раніше кандидатів до складу ВККС номінували судді, адвокати та науковці, які «були зацікавлені у своїх людях», які зберігатимуть теперішню систему.

«А зараз членів ВККС обиратиме конкурсна комісія, у складі якої будуть міжнародні експерти, які матимуть вирішальну роль у питанні прийняття рішень. Ті самі міжнародні експерти, які повикидали всіх негідників з конкурсу до Антикорсуду. Це означає, що ми маємо шанс сформувати нову і по-справжньому доброчесну ВККС», — сказала експертка.

Водночас вона наголосила, що не називала б ухвалений закон «судовою реформою Зеленського», бо він не передбачає перезавантаження Вищої ради правосуддя, а саме вона, а не ВККС, ухвалює ключові рішення.

«ВККС це така собі кадрова агенція в судовій владі. Вони проводять конкурси на суддівські посади, проводять переатестацію, але вони не приймають фінальні рішення. Тобто вони проводять ці процедури і далі дають свої рекомендації ВРП, яка власне вирішує, кого призначати, кого звільняти, кого карати», — пояснила Чижик.

Нагадаємо, закон про зміни у судовій системі, запропонований Зеленським, Рада ухвалили 16 жовтня.

Раніше посольство Канади та представництво ЄС в Україні розкритикували низку положень ухваленого законопроєкту, зокрема заявивши про безпідставність скорочення кількості суддів Верховного суду й застосування люстрації до членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Поділитись: