Зліва направо: ексгенсекретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, прем'єр-міністр України Олексій Гончарук та бізнесмен Віктор Пінчук на Українському сніданку у Давосі в межах економічного форуму, Швейцарія, 23 січня 2020 року
Фото:

Фонд Віктора Пінчука

Навіщо великим інвесторам «інвестиційні няні», чи залишиться Гончарук прем’єром, чи все гаразд із МВФ та чи продовжує Україна євроінтеграцію?

Ці та інші питання були в центрі дискусій на «Українському сніданку», що його традиційно організував Фонд Віктора Пінчука в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

«Сніданок» є центральною частиною української програми навколо економічного форуму. Він збирає українських та міжнародних політиків, журналістів, бізнесменів, інвесторів, дипломатів. Це одна з найпомітніших подій про Україну для міжнародної аудиторії.

hromadske побувало на «Сніданку» і розповідає, що побачило й почуло на ньому і навколо нього.

Йдеш чи не йдеш?

«Питання не в тому, чи уряд залишиться працювати. Питання в тому, чи ви, пане прем’єр, залишитеся працювати?»

Це запитання задає Фарід Закарія, ведучий CNN та колумніст The Washington Post, українському прем’єрові Олексію Гончаруку під час “Українського сніданку” в Давосі.

Питання явно фокусує на собі стривоженість міжнародної аудиторії спробою Гончарука піти у відставку минулого тижня.

Напередодні, в розмові з українськими депутатами і громадськими діячами, Закарія розповідав історії про свого батька — індійського політика. Про те, як він жалівся в кінці життя, що не завжди був достатньо сміливим і занадто обраховував політичну ціну важливих рішень.

У сучасному світі, твердить Закарія, перемагають ті, хто вірить в ідею, хто є чесним та справжнім. Такої чесності він вимагає і від співрозмовників.

«То ви особисто залишитеся на своїй посаді?» — питає Закарія Гончарука ще раз, після того, як прем’єр двічі намагався обійти тему за маскою «уряд нікуди не йде».

«Так, я не планую нікуди йти, у нас чудові відносини всередині команди з президентом», — відповідає прем’єр. Тільки з третьої спроби Гончарук сказав про себе особисто, а не про уряд загалом.

Тема відставки Гончарука була в центрі уваги міжнародних гостей сніданку. Від того, чи має уряд хоча б якісь гарантії стабільності, чи може він планувати майбутнє, залежить і готовність інвесторів ризикувати в Україні. Чи переконав прем’єр публіку у стабільності його кабінету?

«Я думаю, він був переконливим», — говорить у розмові з hromadske Карл Більдт, колишній прем’єр Швеції та член правління «Ялтинської європейської стратегії». «Вчора я спілкувався з ним особисто, і він переконав мене, що ясно розуміє, що треба робити. Він намагається просувати далі реформи — попри всі складнощі, які є в українській політиці», — додає Більдт.

Журналіст Фарід Закарія (ліворуч) та прем'єр-міністр України Олексій Гончарук на Українському сніданку у Давосі в межах економічного форуму, Швейцарія, 23 січня 2020 року
Фото:

Фонд Віктора Пінчука

Менше bullshit, більше позитиву

Тональність відвертості задав господар заходу, український бізнесмен Віктор Пінчук. 

«Про Україну ми чуємо багато лайна», — заявив він на початку сніданку. Відверте слово bullshit, як він ужив, явно сподобалося аудиторії: у світі поширюється багато неправдивих чи занадто негативних історій. Меседж Пінчука: потрібно більше і краще розповідати про Україну світові.

Риторика прем’єра Гончарука була спрямована якраз на це. За словами прем’єра, Україна сьогодні — найкраще місце для інвестицій. Він вказує на те, що відбулася «дуже крута» зустріч і з МВФ. І справді, напередодні Зеленський, Гончарук та міністр фінансів Маркарова зустрілися з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Кристаліною Ґеорґієвою. Джерела hromadske в уряді стверджують, що в переговорах з МВФ нарешті все добре.

Гончарук згадує також про те, що 500 підприємств відкрили для приватизації, а Укрзалізницю уряд планує на 10 років віддати в управління німецькій компанії Deutsche Bahn.

Вишенька на торті: прем’єр озвучує ідею, з якою вчора виступив президент Зеленський в основній програмі Давоського форуму. Україна виступає з ініціативою «інвестиційної няні». За цим стоїть ідея «індивідуального підходу» до інвесторів, які вкладають в Україну понад 100 мільйонів доларів. Їм уряд планує надати режим максимального сприяння. 

«Думаю, цей меседж спрямованих до тих інвесторів, для яких Україна досі є країною, в якій складно працювати», — говорить у коментарі hromadske Карл Більдт.

Зліва направо: директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва, президент України Володимир Зеленський, прем'єр-міністр України Олексій Гончарук та українська міністерка фінансів Оксана Маркарова під час зустрічі в Давосі в межах економічного форуму, Швейцарія, 22 січня 2020 року
Фото:

Офіс президента України

Утім, коли дійшов час до запитань, слово попросив український бізнесмен Олександр Ярославський. 

«Ви говорите про «нянь» для іноземних інвесторів, але хто ж піклуватиметься про вітчизняних інвесторів?», — запитав він. На цій фразі зала вибухнула оплесками і схвальним шумом: відсоток вітчизняних бізнесменів у залі явно був чималий.

Гончарукові не було куди дітися: звісно, відповів він, такий «індивідуальний підхід» поширюватиметься і на українських інвесторів. Але виникає серйозне питання: чи не перетвориться інструмент стимулювання іноземних інвестицій в інструмент нових привілеїв для деяких українських бізнесменів? Чи не вестиме нова ідея знову до старої-доброї корупції?

Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.

Кінець євроінтеграції скасовується

Ще напередодні «Сніданку» українське медіасередовище збурили кілька фраз лідера фракції «Слуга народу» Давіда Арахамії. Агенція Укрінформ цитувала заяви Арахамії із заголовком «Україні слід тимчасово відмовитися від гармонізації законодавства з ЄС». У коментарі «Українській правді» Арахамія заперечував, що проти євроінтеграції, але зазначив, що виступає за «здоровий протекціонізм».

У розмові з hromadske перед «Сніданком» Арахамія запевняв, що про жодну відмову від євроінтеграції не йдеться, і що його слова вирвали з контексту.

«Ми вступаємо в період, коли будемо робити черговий перегляд Угоди про асоціацію. Нам треба не просто взяти пропозиції європейців і їх підписати, а й врахувати наші позиції, стан нашої економіки і почати більш ефективні переговори», — сказав він у коментарі hromadske.

Водночас Арахамія запевняє: «Усе це буде відбуватися тільки в рамках Угоди про асоціацію».

Але якщо керівник фракції говорить більше про «здоровий протекціонізм», міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов каже про подальше відкриття іноземних ринків для української продукції.

«Нас цікавить те, що вже є в Угоді про асоціацію з ЄС: промисловий безвіз», — стверджує він у розмові з hromadske. Йдеться про те, що експорт в ЄС має стати таким само простим, як і туристичні подорожі.

Але виникає питання, що насправді в пріоритеті у ЗеКоманди: захист свого виробника всередині країни чи вихід на зовнішні ринки? Якщо Україна хоче захистити своїх, то треба готуватися до того, що і від українських товарів будуть захищатися на міжнародних ринках: протекціонізм за протекціонізм. А якщо Україна обирає доступ до чужих ринків, то і свої має відкривати.

Очевидно, Арахамія не озвучував якоїсь узгодженої позиції. «Це не була позиція фракції, партії або уряду, це були мої особисті міркування», — говорить він hromadske.

На проблеми комунікації владної команди вказують опозиційні депутати. 

«На жаль, проблеми чи відсутність комунікації присутня в дуже багатьох сферах, ключових для України», — говорить у коментарі hromadske Марія Іонова, депутатка від «Європейської солідарності». 

«Перша — це безпека, друга — це європейська інтеграція, третя — це євроатлантична інтеграція. Якщо країна хоче бути глобальною, вона не може собі дозволити таких комунікаційних проблем», — додає вона.

Український сніданок у Давосі, Всесвітній економічний форум, Швейцарія, 23 січня 2020 року
Фото:

Фонд Віктора Пінчука

«Слава Україні» та магія для інвесторів

На сніданку виступав і Олег Сенцов. Виглядав він радше як біла ворона на цій зустрічі інвесторів, дипломатів та політиків. Складалося враження, що йому в цій компанії не надто комфортно.

«Моя англійська недосконала, тому я говоритиму українською. Зрештою, моя українська теж недосконала, але колись треба починати», — самоіронічно почав він.

Сенцов говорив про те, як важливо бути стійким і боротися проти ворога. «Путін нас не переможе», — такою була його заключна фраза.

На патріотизмі спробував зіграти і прем’єр Гончарук: «Інвестуючи в Україну, ви маєте пам’ятати два слова: “Слава Україні!”». Зала йому вдячно відповіла: «Героям слава!»

Ці патріотичні слова, звісно, дорогі багатьом українським громадянам. Вони, можна сказати, магічні для багатьох українців. Але чи справді саме ця магія приведе інвесторів в Україну?

Дякуємо Міжнародному фонду «Відродження» за організацію поїздки журналіста hromadske в Давос

Поділитись: